19 آوریل 2024 - 04:32

با بی تفاوتی مسئولان، تب برفکی در ایل بختیاری هر روز قربانی می گیرد

19 آوریل 2016 - 15:00 dsfr.ir/2z9sw

با بی تفاوتی مسئولان، تب برفکی در ایل بختیاری هر روز قربانی می گیرد
نسیم دلهران
تلف شدن دام ایل بختیاری به واسطه تب برفکی

مدیرعامل شورای معیشت پایدار عشایر کوچرو ایل بختیاری از قربانی شدن هزاران دام در میان ایل بختیاری به واسطه تب برفکی خبر داد.

امید اردشیری در گفت و گو با خبرنگار «دنیای سفر» با بیان اینکه تب برفکی از 15 اسفند در این منطقه  شروع شده و تلفات گسترده دام  را به همراه داشته است، اظهار کرد: بخش عمده ای از دام های عشایری ایل بختیاری به واسطه این بیماری از بین رفته اند.

وی از مراجعه دامداران به  دامپزشکی مسجد سلیمان با مشاهده این وضعیت خبر داد و گفت: دامپزشکی در حالی  مردم را از دفترش بیرون کرد که دام های ما به واسطه عدم واکسیناسیون دچار این مشکل شده اند.  

مدیرعامل شورای معیشت پایدار عشایر کوچرو ایل بختیاری با اعلام این مطلب که  تمام اقسام دام اعم از بز، میش، بره و گاو دچار تب برفکی شده اند، گفت: ما دامداری داریم که تنها  155 راس گوسفند داشته و تمام آنها در یک بازه زمانی اندک تلف شده اند در حالیکه کسی نیست که بتواند جلوی بیماری را بگیرد.

وی درباره پیگیری صورت گرفته تصریح کرد: ما به بخشداری، فرمانداری، اداره جهاد و دامپزشکی نامه داده ایم ولی پاسخی تاکنون دریافت نکرده ایم. مراجعه به امور عشایر مرکز از دیگر اقدامات ما بود که همچنان برای آن پاسخ نگرفته ایم.

اردشیری درباره تعداد دام های تلف شده گفت: در جریان این بیماری بیش از هزار تا دو هزار خانوار متضرر شده اند اما متاسفانه مسئولین نسبت به مردمی که سهم مهمی در تامین گوشت و لبنیات کشور دارند، بسیار بی تفاوت برخورد می کنند. دامدار زمانی که دام خود را از دست می دهد هیچ راهکاری برای جبران ندارد و کارمند دولت نیست که بتواند روزی خانواده خود را از خزانه تامین کند.

1