2 ژوئن 2020 - 03:09

چوب مزایده بر سر کاروانسرای ساسانی

19 آوریل 2016 - 13:00 dsfr.ir/x88mt

چوب مزایده بر سر کاروانسرای ساسانی
honarnews.com
کاروانسرای دیرگچین در قم

«کاروانسرای دیر گچین وضعیت مناسبی ندارد، ما نمی‌توانیم مانع قرار گرفتن آن در مسیر مزایده شویم.»

به گزارش ایسنا، مادر کاورانسراهای ایران، در شرقی‌ترین مسیر ارتباطی قم به سمت ری و تهران جدید و در جاده‌ای به قدمت دوره ساسانی یا شاید سلجوقی قرار دارد، جاده‌ ای که هنوز رد پای تاریخ را در خود حفظ کرده و اصلا به همین دلیل بوده که کاروانسرای «دیرگچین» را ساخته‌ اند، جایی که حتی کاوش‌ های باستان شناسی و مطالعات معماری در آن آثار و نشانه‌ هایی از دوره ساسانی را نمودار کرده است.

این کاروانسرا در دوره‌ های مختلف و زیر نظر اداره‌ های مختلف میراث فرهنگی، مرمت‌ هایی اضطراری به خود دید و حالا وضعیت نسبتا مناسبی دارد، هرچند هنوز جوانان محلی گاهی اوقات آن مکان را به عنوان پیست دوچرخه‌ سواری و موتورسواری انتخاب می‌ کنند.

مکانی تاریخی که به دلیل داشتن عناصر مختلف در داخل خود مانند مسجد، حمام، سرویس بهداشتی، اتاق استراحت و شترخوان پسوند «نفایس» را نیز به آن افزوده‌اند. اما حالا این بنای تاریخی با وجود داشتن چنین پسوندی که معمولا آن را از آثار تاریخی مشابه متمایز می‌کند، منتظر قرار گرفتن در لیست مزایده های صندوق احیا و بهره برداری از آثار تاریخی است.

محمدرضا پوینده، مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از آثار تاریخی و فرهنگی اما نظر دیگری درباره‌ ی این اثر تاریخی و نفیس دارد.

او معتقد است: دیرگچین اصلا وضعیت مناسبی ندارد، به همین دلیل نمی‌ توانیم مانع از قرارگرفتن آن در لیست مزایده‌ های صندوق احیا شویم.

وی هر چند پاسخ مشخصی نسبت به نفیس بودن یا نبودن این بنای تاریخی نمی‌ دهد، اما با تاکید بر نا مناسب بودن وضعیت این بنای تاریخی ادامه می‌ دهد: اگر این بنای تاریخی جزو نفایس باشد، یا خیر، چه کاری می‌توان انجام داد؟

به نظر می‌ رسد پوینده با تهیه طرح «منطقه نمونه گردشگری دیرگچین»‌ برای این بنای تاریخی نفیس و مرمت‌ هایی که هنوز گاهی اوقات به صورت اضطراری روی این بنای تاریخی انجام می‌شود، امیدوار است تا برنامه‌ریزی‌ ها برای واگذاری این بنا به‌زودی سرنوشت دیگری را برای آن رقم بزند.

کاروانسرای «دیرگچین» در دوره سلجوقی بازسازی شد و به صورت یک کاروانسرای چهار ایوانی با حیاط مرکزی درآمد و بعد از آن در دوره صفویه تعمیرات و حتی الحاقاتی در آن صورت گرفت، این کار تا دوره قاجار ادامه داشت. در زمان ناصرالدین شاه، صدراعظم او «میرزا علی اصغرخان امین السطان» راه تاریخی قم به ری را از مسیر کاروانسرای دیرگچین به مسیر علی‌آباد تغییر داد و موجب شد که این بنا پس از حدود 17 قرن از رونق افتاده و به مرور متروک شود.

و شاید همین متروکه شدن تدریجی بود که به عشایر محلی اجازه داد حدود 200 سال این مکان را برای نگهداری گله‌ های شتر خود استفاده کنند و شترها در این سال‌ها بخش اعظمی از دیوارهای بنا را ساییدند، تا زمانی‌ که دو باستان‌ شناس ایرانی و خارجی «دکتر کیانی» و «ماکسیم سیرو» این منطقه را کشف کردند.

و سرانجام در اول مهر 1382 به شماره 10480 به ثبت رسید و از همان زمان زیر نظر اداره میراث فرهنگی استان تهران درآمد و مرمت‌ های اضطراری‌ اش آغاز شد، تا دو سال بعد که با مستقل شدن قم، مالکیت این بنای تاریخی به میراث فرهنگی استان قم رسید و "مادر کاروانسراهای ایران" را از خطر تخریب قطعی نجات پیدا کرد.

وسعت «دیرگچین» حدود 10 هزار متر مربع است و خدمات تقریبا کاملی برای کسانی که در طول سفرهای خود از این منطقه استفاده می‌کرده‌ اند، داشته و هنوز دارد. از مسجد گرفته تا شترخوان‌ ها،‌ حیاط خلوت مخصوص مهمانان ویژه که با دو نیم کردن شترخوان‌ ها ایجادش کرده‌ اند، آسیابی که حالا دیگر سنگ ندارد و سرویس‌ های بهداشتی امروزی؛ آن‌هم از یکدیگر مجزا و آب‌انباری که بیرون از کاروانسرا و در چند قدمی آن است، به اعتقاد باستان‌شناسان همین وسعت زیاد و خدمات زیادش باعث شده تا به او لقب «مادر کاروانسراهای ایران» بدهند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1