17 آوریل 2024 - 14:43

شقایق های کالپوش زیر تیغ گردشگری ناپایدار

19 آوریل 2016 - 11:30 dsfr.ir/380dj

شقایق های کالپوش زیر تیغ گردشگری ناپایدار
vahid37.persiangig.com
دشت شقایق های کالپوش

از نظر کشاورزان، شقایق نوعی آفت محسوب می شود که علاوه بر کاهش و ضعف رشد ساقه گندم با کشاندن گردشگران به این منطقه و ورود آنها به زمین های کشاورزی می تواند تخریب را نیز به همراه داشه باشد.

دشت شقایق های کالپوش شاهرود یکی از مناطقی است که هر ساله در اردیبهشت ماه گردشگران فراوانی را به این منطقه می کشاند و حتی جشنواره ای نیز به همین نام از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در منطقه برگزار می شود. اما آیا این ورود نتایج مثبتی برای حفظ طبیعت و اقتصاد محلی به همراه داشته است؟

علیرضا اسلام پناه مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شاهرود در گفت و گو با «دنیای سفر» درباره جشنواره دشت شقایق ها کالپوش گفت: این جشنواره با هدف معرفی جاذبه های کالپوش و مناطق نمونه گردشگری برگزار می شود.

وی افزود: این جشنواره هر ساله در روزهای پایانی اردیبهشت و روزهای ابتدایی خرداد به عنوان اوج رویش و گل دادن شقایق ها برگزار و در آن برنامه هایی نظیر غرفه های نمایشگاهی، مراسم های آیینی و مسابقات محلی اجرا می شود.

مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شاهرود، کشتی آلیش یا کمری را از جمله سنت های روستاهای این منطقه دانست که در زمان جشنواره نیز اجرا می شود و گفت: این کشتی به شیوه سنتی در بیشتر مناطق  خراسان شمالی و ترکمن صحرا نیز اجرا می شود و در فرهنگ کالپوش نیز جزئی از مراسم های عروسی است.

بازی های محلی و موسیقی سنتی نظیر قشمه و دهل از دیگر برنامه های جشنواره دشت شقایق های کالپوش است که اسلام پناه با بیان آن اظهار کرد: فرهنگ مردم این منطقه به فرهنگ شمال خراسان و چمن بجنورد بسیار نزدیک است و از این جهت سازهای موسیقی مشابهی نیز دارند.

وی درباره سایر جاذبه های کالپوش که گردشگران می توانند در برنامه سفر خود بگنجانند گفت: در این منطقه ما 12 روستا داریم که در یک محدوده 50 تا 60 کیلومتری قرار گرفته اند و هر کدام نیز زیبایی های خود را دارند به عنوان مثال آبشار روستای «نام نیک»،  بافت روستایی تلوبین که به بافت روستاهای شمال نزدیک بوده و آبشار آن به عنوان یک جاذبه گردشگری قلمداد می شوند. روستای گلستان از دیگر روستاهای دیدنی در این منطقه محسوب می شود که هم به لحاظ چشم انداز و هم به لحاظ سپیدارهای بلند از جذابیت ویژه ای برخوردار است. در واقع گردشگرانی که مسیر رفت خود را از جاده میامی انتخاب کرده اند در مسیر برگشت می توانند مسیر نردین، تیل آباد و گردنه خوش ییلاق را در نظر گرفته و اقلیم های متفاوت را نیز در یک سفر یک روزه تجربه کنند.

اسلام پناه درباره چالش هایی که گردشگری این منطقه با آن مواجه است، تصریح کرد: جاده نامناسب و بهسازی نشده در کنار فقدان سرویس های بهداشتی و سفره خانه های سنتی از جمله معضلاتی است که ما در این منطقه با آن مواجهیم و امیدواریم با رفع آن و همچنین احداث اقامتگاه های بوم گردی، مسیر گردشگری در این منطقه هموارتر شود.

وی در پاسخ به خبرنگار  «دنیای سفر» که از او درباره سم پاشی شقایق های این دشت توسط کشاورزان پرسید، اضافه کرد: فرهنگ سازی و ارائه آموزش های مناسب به گردشگران از دیگر استلزامات این بخش است. از نظر کشاورزان، شقایق نوعی آفت محسوب می شود که علاوه بر کاهش و ضعف رشد ساقه گندم با کشاندن گردشگران به این منطقه و ورود آنها به زمین های کشاورزی می تواند تخریب را نیز به همراه داشه باشد. بسیاری از گردشگران به واسطه فقدان آگاهی برای گرفتن عکس وارد گندم زارها می شوند که این امر عزم کشاورزان برای سم پاشی را تقویت می کند.

مسئول روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شاهرود ادامه داد: این سم پاشی در حالی صورت می گیرد که به جرات می توان گفت اصلی ترین انگیزه گردشگران برای سفر به منطقه شقایق های کالپوش است. بنابراین با یک برنامه هدفمند می توان هم دشت را حفظ کرد و هم از خسارت های احتمالی به مزارع جلوگیری کرد؛ همانطور که دشت آفتابگردان منطقه به واسطه مزایای اقتصادی توسط کشاورزان منطقه به خوبی حفاظت می شود.

وی در همین رابطه هماهنگی اداره منابع طبیعی و سازمان میراث فرهنگی شاهرود در اختصاص چند هکتار به دشت شقایق ها را به عنوان یک راه حل برشمرد و گفت: این امر می تواند ضمن کمک به رونق صنایع دستی ، محصولات دامی و کشاورزی، اقامتگاه های بوم گردی و واحدهای پذیرایی، توسعه پایدار را در این منطقه به همراه داشته باشد.

گفته های اسلام پناه نشان می دهد گردشگری بدون آموزش می تواند تخریب محیط زیست را به همراه داشته و در مقابل آگاهی بخشی چگونه خواهد توانست ارتباط نزدیک محیط زیست و اقتصاد را ایجاد کرده و توسعه محلی را به همراه داشته باشد.

1