مریوان به عنوان شهر ملی گیوه انتخاب شد

18 آوریل 2016 - 12:20 dsfr.ir/be4tu

مریوان به عنوان شهر ملی گیوه انتخاب شد
zariwarkhabar.com
گیوه از صنایع دستی مهم مریوان است.

فرماندار مریوان از انتخاب این شهر به عنوان شهر ملی گیوه خبر داد و گفت: از سوی سازمان گردشگری و میراث فرهنگی کشور نیز در راستای تبدیل کردن مریوان به شهر جهانی گیوه اقداماتی در دست اجرا است.

محمد فلاحی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به این مطلب که صنایع دستی هر منطقه، حکایت از غنای فرهنگی آن منطقه دارد افزود: در شهرستان مریوان از گذشته های دور تا کنون، صنایع دستی متنوعی میان ساکنین رواج داشته که امروزه بعضی از آن ها دست خوش تغییراتی گردیده و یکی از اساسی ترین دلایل آن، جایگزین شدن صنایع ماشینی به جای صنایع دستی و سنتی است.

وی اظهار کرد: در راستای احیاء و ترویج صنایع دستی در این شهرستان، در طول چند سال گذشته اقدام به برگزاری کلاس های صنایع دستی مختلفی شده است که تا کنون بیش از صدها نفر هنرجو در این کلاس ها آموزش دیده اند.

فرماندار مریوان بیان کرد: یکی از راهکارهای توسعه و ترویج صنایع دستی در مریوان، ایجاد بستری مناسب برای عرضه و معرفی جهانی صنایع دستی در بازارهای بین المللی است که به همین منظور همایش ها و نمایشگاه های زیادی در این شهرستان باید برگزار شود.

گیوه که در اصطلاح محلی به آن کلاش می گویند، قدمتی بیش از هزار سال دارد. در واقع گیوه تاریخ دقیق و مدونی ندارد اما جزء اولین پاپوش های سنتی بشر بوده است.

مریوان در 130 کیلومتری غرب سنندج واقع شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1