اروندکنار و ظرفیت های آن در رونق گردشگری و قایقرانی

17 آوریل 2016 - 16:00 dsfr.ir/5k91c

اروندکنار و ظرفیت های آن در رونق گردشگری و قایقرانی
khavarestan.ir
بازدید نماینده سازمان ملل و خانواده‌اش از مناطق عملیاتی جنوب

با توجه به وجود نهرها، همچنین چشم اندازهای زیبای طبیعی نخلستان ها، شهر بندری اروندکنار ظرفیت تبدیل به قطب ویژه گردشگری به ویژه گردشگری آبی را دارد.

نهرهای شهر اروندکنار که روزگاری نه چندان دور وظیفه آبیاری بیش از دو میلیون نخل خرما را بر عهده داشت، این روزها لنگرگاه امن شناورهای کوچک و بزرگ به حساب می آیند و فرصتی برای توسعه گردشگری و قایقرانی این شهر هستند.

شهر بندری اروندکنار به عنوان شهر و بخشی از شهرستان آبادان در 45 کیلومتری جنوب آن واقع شده حدود 300 متر نیز از خاک کشور عراق فاصله دارد.

این شهر در گذشته به قُصبه یا با تلفظ محلی به گُسبه معروف بود. این شهر بندری، دارای اسکله و امکانات بارگیری لنج های کوچک است ضمن اینکه وجود 13 نهر طبیعی منشعب از اروندرود به زیبای های این شهر افزوده است.

با توجه به وجود نهرها، همچنین چشم اندازهای زیبای طبیعی نخلستان ها و یادمان شهدای والفجر 8، شهر بندری اروندکنار ظرفیت تبدیل به قطب ویژه گردشگری به ویژه گردشگری آبی را دارد. مهم ترین محصول کشاورزی این منطقه خرما و انواع سبزیجات و صیفی جات است و مردم آن نیز علاوه بر کشاورزی به صیادی نیز مشغولند که از مهم ترین انواع ماهی های قابل صید در این منطقه می توان به ماهی صبور، بیاح و چندال و میگو اشاره کرد.

از سوی دیگر بنا به اعلام شهردار اروندکنار و با تحقیقات صورت گرفته کشت درخت حرا که محل رویش آن، استان های هرمزگان و بوشهر است و از شگفتی های طبیعت به شمار می رود در حاشیه انهار طبیعی اروندکنار نیز سازگاری دارد و کاشت این گونه از درختان زیبایی های این منطقه را دوچندان کند.

شهردار اروندکنار با تشریح اقدامات شهرداری برای سماندهی شهر برای پذیرش گردشگران، از ساحل سازی و زیباسازی حاشیه برخی از نهرهای طبیعی حوزه شهری خبر داد و افزود: به منظور زیباسازی، مرمت و بهسازی پل نهر علیشیر یکی از 13 پل احداث شده بر روی نهرهای طبیعی منشعب از اروندرود در حال اجرا است.

یوسف دریس گفت: به منظور آسان سازی تردد شهروندان طرح ترمیم پل نهر علیشیر با اعتبار دو میلیارد ریال در حال اجرا است که در آن، دهانه این پل به طور کامل بهسازی و ترمیم شود. وی مقاوم سازی و زیباسازی این پل در برابر جریان جز و مد آب را از دلایل اجرای این طرح عنوان کرد و افزود: کار نصب روشنایی بر روی پل نیز در دست اجرا است.

دریس همچنین با بیان اجرای عملیات آسفالت شهرک 200 واحدی 'کوی امام حسن (ع)' اروندکنار، افزود: شش میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این طرح از سوی شهرداری اروندکنار هزینه شد. علاوه بر اجرای روکش آسفالت حاشیه چهار نهر طبیعی در حوزه شهری، بازسازی و روکش آسفالت بلوار منتهی به بندر صیادی اروندکنار نیز با اعتبار شش میلیارد و 500 میلیون ریال و طول یک کیلومتر از سوی شهرداری اروندکنار انجام شد.

شهردار اروندکنار اظهار داشت: فاز نخست ساخت پارک 2.5 هکتاری ورودی شهر به پایان رسیده و نصب آلاچیق و مبلمان نیز به پایان رسیده است، ضمن اینکه پیمانکار فاز دوم این طرح مشخص و کار خود را شروع کرده است. وی از اجرای طرح زیباسازی بلوار ورودی شهر اروندکنار به دو کیلومتر و با اعتبار چهار میلیارد ریال خبر داد و گفت: تا کنون 700 متر از این طرح به پایان رسیده است.

اروندکنار محل انجام عملیات والفجر 8 در دوران دفاع مقدس بود و سالیانه بیش از 2 میلیون نفر از میهمان نوروزی از منطقه عملیاتی والفجر 8 در اروندکنار دیدن می کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1