شوش میزبان روز جهانی حفاظت از بناها

17 آوریل 2016 - 15:30 dsfr.ir/5l0qc

شوش میزبان روز جهانی حفاظت از بناها
photo-aks.com
چغازنبیل واقع در شوش

مراسم بزرگداشت روز جهانی حفاظت از بناها با همكاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و ایكوم ایران فردا در شوش خوزستان برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سیداحمد محیط طباطبایی قائم مقام ایكوم (سازمان موزه ها) ایران گفت: با توجه به انتخاب شعار امسال كمیته ایكوموس (شورای بین المللی بناها و محوطه ها)، به شعار میراث بناهای ورزشی، مراسم بزرگداشتی با محوریت معماری ورزش در شوش برگزار می شود.

او با اشاره به سابقه ورزش در كالبدهای شهری و روستایی افزود: اینكه قدیمی ترین فضاهای ورزشی كشور كدامین هستند و نسبت این بناها با كل بافت شهر در گذشته چگونه بوده از موضوعاتی است كه در این مراسم به آن پرداخته خواهد شد.

مشاور ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه، پیشنهاد ثبت ورزشگاه امجدیه را در فهرست آثار ملی به عنوان قدیمی ترین استادیوم ورزشی تهران عنوان كرد.

همچنین علیرضا قلی نژاد معمار و عضو ایكوم ایران دیگر سخنران مراسم بزرگداشت روز حفاظت از بناها خواهد بود كه سخنانی با موضوع چشم انداز فرهنگی ایراد خواهد كرد.

او با اشاره به شكل گیری مفهومی تحت عنوان چشم انداز فرهنگی در دهه 90میلادی تصریح كرد: منظر فرهنگی-تاریخی بر تاباننده تعامل انسان با محیط پیرامون خود اعم از دست ساخته ها و محیط طبیعی است.

وی تاكید كرد: تمامی آنچه به عنوان میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی در حوزه های ملموس و ناملموس می شناسیم زمانیكه در یك مجموعه قرار می گیرند منظر فرهنگی تاریخی نام می گیرند به نحوی كه حتی احساسی كه در یك محیط دارید و آن را ارزشمند تلقی می كنید منظر فرهنگی است.

روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی در 29 فروردین 1361 خورشیدی (18 آوریل 1982) از طرف ایكوموس پیشنهاد شد و در بیست و دومین كنفرانس جهانی یونسكو در سال 1362 به تأیید رسید. این روز ویژه موقعیتی را فراهم می آورد كه آگاهیهای عمومی در باب تنوع میراث جهانی، كوشش های لازم برای حفاظت از آن و همچنین توجه به آسیب پذیری آن ها افزایش یابد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1