یزد پیشتاز در حوزه میراث فرهنگی کشور

17 آوریل 2016 - 12:00 dsfr.ir/dr6u2

یزد پیشتاز در حوزه میراث فرهنگی کشور
khavidak.com
قلعه خویدک واقع در روستای خویدک شهر یزد

طبق کارنامه ارسالی از سوی معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی کشور این استان در حوزه ثبت آثار و تعیین حریم های حفاظتی در سال 94 رتبه نخست کشوری را کسب کرد.

"معاون میراث فرهنگی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد"

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد، محسن ذاکری نیا اظهار کرد: با توجه به اینکه ثبت آثار و تعیین حریم ها از مهم ترین اقدامات قانونی برای پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی و از وظایف مسلم قانونی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است، استان یزد نیز همگام با سایر استان ها هر ساله با پیگیری ثبت آثار شاخص و با ارزش، گامی مثبت در راستای حفظ میراث کشورمان برداشته است.

وی افزود: طبق کارنامه ارسالی از سوی معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی کشور، آثار ثبت شده استان ها در سال 94 در چهار مبحث آثار غیرمنقول، میراث طبیعی، میراث ناملموس و تعیین حریم با یکدیگر مقایسه شد و استان یزد توانست در سه مبحث آثار غیرمنقول، میراث ناملموس و تعیین حریم در میان استان ها رتبه نخست و در مبحث میراث طبیعی رتبه دوم را کسب کند.

این مسئول ادامه داد: 122 اثر ناملموس در کل کشور در سال 94 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند که از این میان 15 اثر متعلق به استان یزد بوده و از این مجموعه 12 مورد آن مربوط به مراسم مذهبی استان، یک مورد آیین زرتشت، دو مورد در حوزه صنایع دستی و یکی نیز در حوزه شیرینی سازی سنتی است و پیش بینی می شود امسال حدود 30 اثر معنوی دیگر از این استان در فهرست آثار ملی ثبت شود.

ذاکری نیا 52 اثر از میان 218 اثر غیرمنقول ثبت شده در کشور را نیز از آثار غیرمنقول ثبت شده استان یزد در سال 94 دانست و اظهار کرد: این مجموعه آثار شامل 38 خانه، 1 خانه-باغ (کوشک)، 2 آب انبار، 3 قلعه، 1 کاروانسرا، 1 حمام و 6 بنای مذهبی هستند و شاخص آن ها مجموعه بوستان ناجی است که از نظر معماری یکی از ابنیه شاخص دوره پهلوی بوده و امید است امسال هم حداقل 100 اثر تاریخی استان در رده آثار ملی کشور به ثبت برسد.

این مسئول خاطرنشان کرد: با تعیین حریم تعداد 45 بنای تاریخی علاوه بر کسب رتبه اول پس از سال ها، دوباره بحث تعیین حریم آثار استان با جدیت شروع و این روند ادامه خواهد داشت که امید است این رقم امسال به 50 حریم برسد که عمده ترین ابنیه تعیین حریم شده تعیین حریم باغ های جهانی دولت آباد یزد و پهلوان پور مهریز، قلعه مروست، مسجدجامع ابرکوه و قلعه خویدک است.

به گفته وی، با ثبت 8 اثر طبیعی جایگاه استان در کشور به رتبه دوم ارتقا یافت که این تعداد متشکل از یک آبشار دائمی، سنگ آبهای رسوبی، چهار درخت کهنسال و دو ریگزار است که شاخص این آثار آبشار دائمی و چشمه های دره آب شور ندوشن مربوط به دوره چهارم زمین شناسی هستند و در برنامه امسال هم ثبت حدود 30 اثر طبیعی در دستور کار واحد ثبت این اداره کل قرار دارد.

استان یزد هم اکنون در کنار استان های فارس و اصفهان به عنوان مثلث طلایی گردشگری ایران مقصد اول گردشگران خارجی و اروپایی بوده به گونه ای که استقبال گردشگران خارجی از این شهر تا پنج برابر افزایش داشته و همین امر گردشگری را محور توسعه استان قرار داده است.

این استان 2270 هکتار بافت تاریخی دارد که شهر یزد به عنوان نخستین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان دارای بافت تاریخی به مساحت عرصه 743 هکتار و مساحت حریم 5 هزار هکتار در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

یزد با عناوینی همچون شهر بادگیرها، شهر کار و کاریز و کاهگل، دارالعباده، دارالعلم و دارالعمل، حسینیه ایران، شهر دوچرخه ها، شیرینی، شهر قنات و قنوت و قناعت و شهر آتش و آفتاب شناخته می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1