9 ژوئیه 2020 - 02:47

فرصت ها و چالش های صنعت توریسم ایران

17 آوریل 2016 - 10:00 dsfr.ir/8z29u

فرصت ها و چالش های صنعت توریسم ایران
ntaonline.com
نمایشگاه تخصصی گردشگری چین (COTTM) یا «خروجی چین»

دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری چین كه به مدت سه روز در شهر پكن پایتخت چین برپا بود، فرصت مناسبی ایجاد كرد تا بسیاری از بازدیدكنندگان با جاذبه های گردشگری جهان از جمله ایران بیش تر آشنا شوند.

یکی از ویژگی های بارز این نمایشگاه که به نمایشگاه تخصصی گردشگری «خروجی چین» (COTTM) معروف است حدود 100 کشور جدیدترین و آخرین متدهای این صنعت نوظهور را برای نمایش عرضه کردند تا بتوانند سهم بیش تری از گردشگران دنیا بویژه جمعیت میلیاردی چین را به خود اختصاص دهند.

از ایران نیز 5 موسسه مسافرتی و گردشگری «تورآور»، «آیتو»، «سفر آفرین»، «مارکوپولو» و «کوله بار سفر» در این دوره حضور داشتند که با تلاش «جامعه تورگردانان ایران» (ITOA) غرفه هایی در فضایی به وسعت 54 متر مربع در اختیار آنان گذاشته شد. آنان وظیفه داشتند با امکاناتی که می گفتند با هزینه های شخصی و بدون کمک سازمانهای ذیربط تهیه شده بود، در معرفی صنعت گردشگری و جاذبه های توریستی کشور با شرکت کنندگانی رقابت کنند که با دست پرتر در این دوره حضور یافته بودند.

از ویژگی های بارز این دوره از نمایشگاه بر اساس گفته های مسئولان همین موسسه ها، توجه ویژه به ایران و جاذبه های گردشگری آن بر خلاف دوره های قبل بود که دلیل آن را شرایط ویژه ای می دانستند که هم اینک خاورمیانه و برخی کشورهای توریست پذیر این منطقه به دلیل مناقشات سیاسی درگیر آن شده اند.

سه تن از مسئولان غرفه های ایران در این دوره از نمایشگاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در پکن تاکید کردند که شرایط پیش آمده در منطقه و امن بودن ایران برای گردشگران، فرصتی مناسب برای رونق صنعت توریسم کشورمان فراهم کرده اما تاکید هم داشتند که برای جذب گردشگر بیش تر باید به اصلاح برخی زیرساخت ها در این حوزه نیز دست زد.

البته آنان از مشکلات خود نیز سخن گفتند و اینکه اگر قرار است این صنعت برای کشور سودآور باشد، باید از سوی نهادهای مربوطه توجه بیش تری به آنان شود. به باور آنان، صنعت گردشگری می تواند جایگزینی مناسب برای کسب درآمد به جای منابع نفتی باشد مشروط بر آنکه بیش تر به آن توجه شود و زمینه استفاده از همه ظرفیت ها آن فراهم گردد.

امروزه موضوع گردشگری و توریسم یکی از عناصر مهم در ترکیب اقتصادی و فرهنگی هر کشوری محسوب می شود و به طور حتم ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. به باور بسیاری از اقتصاددانان، توسعه صنعت گردشگری، سومین پدیده اقتصادی پویا و رو به رشد پس از صنعت نفت و خودروسازی است که باید در زمره مسائل مهم و اساسی در هر کشوری به آن توجه شود.

چین بزرگ ترین صادرکننده گردشگر در دنیا

«عباس اشرف واقفی» مسئول یک شرکت گردشگری داخلی، از چین به عنوان یکی از بزرگ ترین صادر کننده گردشگر به جهان نام برد و گفت که همکاری نزدیک سازمان های گردشگری دو کشور، می تواند در رونق صنعت در ایران بسیار سودمند باشد. چین در سال 2011 میلادی سومین مقصد گردشگری دنیا و بزرگ ترین صادرکننده گردشگر به جهان معرفی شد و بر اساس برآوردهای سازمان جهانی جهانگردی، جمعیت گردشگران خروجی این کشور در سال 2020 میلادی به 100 میلیون نفر خواهد رسید.

او خاطرنشان کرد که چین پتانسیل زیادی برای ورود به بازار گردشگری ایران دارد که یکی از دلایل مهم آن ویژگی های فرهنگی مشترک میان دو ملت و همچنین تبادلات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی فراوانی است که ایران و چین از سال های گذشته با یکدیگر داشته اند. از آنجایی که این همکاری ها روز به روز در حال گسترش است، صنعت توریسم و گردشگری نیز می تواند در این بین از جایگاه خاصی روبرو شود. هم اکنون حجم مبادلات تجاری دو کشور قابل توجه است و در صورت توجه و همت سازمان های ذیربط به بخش گردشگری می توان شاهد درآمدزایی قابل توجه در این حوزه بود.

او ادامه داد: وجود جاده ابریشم نماد همکاری دو کشور از گذشته های دور است و تاکید امروز رئیس جمهور چین بر احیای این جاده نشان دهنده اهمیت این موضوع است و همین مساله زمینه خوبی را فراهم کرده تا همه فعالان و دست اندرکاران این حوزه دامنه فعالیت خود را گسترش دهند. به دلیل همین مناسبات و همکاری های روزافزون بهتر است دو کشور با برپایی نمایشگاه های تخصصی در حوزه گردشگری شرایط را برای همکاری های بیش تر مهیا کنند.

واقفی در ادامه به وجود برخی محدودیت ها در زیرساخت های این صنعت اشاره می کند که در صورت رفع آن می توان بازار ایران را از هر حیث مناسب ورود و جذب گردشگر خارجی نمود. او در این رابطه توضیح داد: ایجاد زیرساخت های گردشگری نیازمند سرمایه گذاری مناسب است و لازم است در این رابطه تسهیلاتی بر روی قوانین و واگذاری امکانات به سرمایه گذاران بخصوص به بخش های خصوصی صورت گیرد.

وی تاکید کرد که سرمایه گذاری در بخش گردشگری زمان بر است و سال ها طول می کشد که یک سرمایه گذار بتواند از تلاش های خود بهره برداری کند. وی شرایط کنونی در خاورمیانه و بروز بحران در برخی کشورهای منطقه را بهترین فرصت برای رشد گردشگری ایران دانست و گفت که به دلیل امن بودن ایران شرایط برای جذب گردشگر خارجی از هر حیث فراهم شده و ما باید بتوانیم از شرایط موجود به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

واقفی البته شرط اجرای این طرح را همدلی، همیاری و همکاری همه دستگاه های ذیربط و مرتبط با مسائل گردشگری دانست تا با اجرای دقیق امور، این مهم تحقق یابد. او ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از گردشگران خارجی به دلیل شرایط خاصی که هم اکنون کشور ترکیه به خاطر بمب گذاریهای تروریستی با آن مواجه شده، علاقه زیادی برای سفر به ایران از خود نشان داده اند و این موضوع در مدت برپایی این نمایشگاه به خوبی مشاهده شده است. او به مراجعه حضوری نمایندگان شرکت های خارجی گردشگری چین و حتی ترکیه به غرفه های ایران اشاره کرد و گفت که آنان به دلیل مسائلی که توضیح داده شد علاقمند به اعزام توریست های خود به ایران هستند.

ایران امن ترین کشور برای توریست ها است

«مصطفی شفیعی شکیب» عضو جامعه تورگردانان ایران نیز در سخنان خود به بحران کنونی خاورمیانه و درگیری و مناقشه در برخی کشورهای این منطقه اشاره می کند و می گوید: چنانچه بتوان از ظرفیت صنعت گردشگری کشور با توجه به بحرانی که هم اکنون برخی از کشورهای منطقه را درگیر خود کرده استفاده کنیم، جایگاه خود در این صنعت را دچار تحول کرده ایم. البته تحقق این مهم نیازمند حمایت دولت و سازمان های مرتبط است تا بخش خصوصی بتواند در کنار نهادهای دولتی فعالیت خود را توسعه دهد.

وی یادآور شد: در حال حاضر بسیاری از کشورهای منطقه درگیر جنگ و تنش های داخلی هستند و همین موضوع به خودی خود توجه گردشگران خارجی را به سمت ایران معطوف کرده است. در همین نمایشگاه درخواست های زیادی برای سفر به ایران دریافت کرده ایم و برای سرویس دهی مناسب به همه گردشگران که هر روز بر تعداد آن ها نیز افزوده می شود، می بایست برخی مسائل زیرساختی در بعضی از استان های توریست پذیر خود را تقویت کنیم.

کارشناس حوزه گردشگری همچنین یادآور شد که با به حرکت درآمدن چرخ صنعت توریسم و گردشگری، می توان به مرور زمان نیاز مالی کشور را به انرژی و نفت کاهش داد. او در این رابطه به کشور ترکیه و امارات متحده عربی اشاره می کند و می افزاید: این کشورها بخصوص ترکیه تا 20 سال پیش کاملا ورشکسته بود اما همه دیدند که از قبل توریسم به پیشرفت های قابل ملاحظه و درآمدهای هنگفتی دست یافته است. این کشور با اهمیت دادن به این صنعت اقتصادش را دگرگون کرد و از ایرلاین این کشور نه تنها در منطقه بلکه در دنیا، به عنوان بهترین ایرلاین ها نام برده می شود.

ایجاد فرصتی طلایی برای صنعت گردشگری ایران

«امیرحسین جعفری» یکی دیگر از نمایندگان بخش خصوصی کشورمان در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی تورهای خروجی پکن بود که معتقد است: نمایشگاه پکن آغاز و شروع خوبی است که آژانس های مسافرتی و گروه های گردشگری چین بتوانند با بازارهای سفر به ایران و خدمات گردشگری آن آشنا شوند.

وی گفت: یکی از راهکارهای توسعه و رونق گردشگری هر کشور و جذب گردشگر خارجی، حضور نمایندگان کشورهای یاد شده در چنین نمایشگاه هایی به منظور معرفی جاذبه های توریستی است.

به گفته جعفری، کشور چین با داشتن حدود یک میلیارد و 400 میلیون نفر جمعیت، بازار خوبی است که بتوان گردشگران آن را برای ایران جذب کرد. از سال گذشته و بر اساس آماری که منتشر شده حدود 10 هزار چینی به ایران و بالغ بر 80 میلیون چینی برای جهانگردی از کشورشان خارج شدند و ما باید حتما سهم مناسبی از این بازار را به خود اختصاص بدهیم. از دیدگاه ما، این تعداد نفر، بازار هدف مناسبی است که می توان با برنامه ریزی های مدون، آنان را به منظور تقویت گردشگری کشور جذب کرد.

کارشناس امور گردشگری کشورمان ادامه داد: رسیدن به این هدف کار بسیار بزرگی است. با توجه به شرایط خوبی که میان دو کشور ایران و چین برقرار است، باید همکاریهای دو طرف در حوزه گردشگری توسعه بیشتری یابد و چینی ها این فرصت را داشته باشند که با جاذبه های دیدنی کشورمان بیش تر آشنا شوند.

گفتنی است، نمایشگاه بین المللی «تخصصی گردشگری خروجی چین» یکی از مشهورترین مراکز برای حضور بخش های مختلف و سازمان های توریستی داخلی و خارجی و مهم ترین نمایشگاه ها در زمینه تجارت گردشگری، خدمات توریستی، مهمانپذیری و همچنین هتلداری است.

بیش از 4 هزار نفر در برپایی و برگزاری این نمایشگاه مشارکت داشتند و هزاران نفر در طول مدت سه روز برپایی آن در شهر پکن از آن به گرمی استقبال کردند که بخش عمده بازدیدکنندگان آن را نمایندگان شرکت های مختلف گردشگری و صنایع مربوط به توریسم تشکیل می داد.

این نمایشگاه به بازار خدمات گردشگری چین نیز شهرت دارد و همه ساله در جریان برگزاری آن میان شرکت های داخلی و خارجی ده ها قرارداد منعقد می شود. تبادل مستقیم و چهره به چهره با دست اندرکاران صنعت گردشگری در چین، آشنایی با چین به عنوان یکی از مهم ترین قطب های گردشگری دنیا، یافتن فرصت ها و شرکای جدید، شناخت عمیق تر از بازار جهانی گردشگری و بستن قراردادهای تجاری از مزایای نمایشگاه گردشگری مذکور در پکن است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1