در ستایش 28 فروردین؛ روز بزرگداشت چهارمحال و بختیاری

16 آوریل 2016 - 14:00 dsfr.ir/9q515

در ستایش 28 فروردین؛ روز بزرگداشت چهارمحال و بختیاری
محمود رئیسی
طبیعت زیبای چهارمحال و بختیاری

به پیشنهاد گروهی از فعالین مدنی و دوستداران محیط زیست، قرار است همه ساله در 28 فروردین، روز بزرگداشت استانی برگزار شود که مرکز آن (شهرکرد) در بین همه ی 31 مرکز استان دیگر به آسمان نزدیک تر است.

استان چهارمحال و بختیاری، قلمرو سیاسی کوه های رنگی در ایران است؛ سرزمین سبزکوه، زردکوه و سفیدکوه؛ سرزمین آبشار عشق و آشیان دوست داشتنی هلن. جایی که مهم ترین رودخانه های ایران را حیاتی ابدی بخشیده تا کارون زیبا و پرابهت همچنان نماد رودخانه های خروشان وطن بماند و زاینده رود به دیار نصف جهان، زندگی بخشد.

امیدوارم نامگذاری چنین روزی، سبب نزدیکی بیش تر بین مردمان ساکن در حوضه آبخیز کارون بزرگ و زاینده رود شود. امیدوارم در چنین روزی شاهد آن باشیم که دوستداران محیط زیست در اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، یزد، کرمان و لرستان گردهم جمع شده و در پای منافع ملی، نشان دهند از منافع بخشی و قومیتی خود می گذرند. ایران در خاورمیانه همواره یگانه جزیره امن منطقه بوده، چرا که ما نشان داده ایم یگانه مردمی در آسیای جنوب غربی هستیم که از قومیت به ملت رسیده و در گام نخست، همه خود را با افتخار ایرانی می دانیم.

چهارمحال و بختیاری به دلیل جذابیت های دیداری و فرهنگ زیبا و ارزشمند عشایری، می تواند به یکی از مهم ترین قطب های گردشگری پایدار در حوزه طبیعت، فرهنگ و تاریخ بدل شود. چهارمحال و بختیاری می تواند میعادگاه ورزش های هیجانی آبی باشد؛ گرانیگاه سنگ نوردان و شیفتگان بررسی زندگی عشایری. همچنین در این یک درصد از خاک وطن، می توان بانک ژن اندوخته های گیاهی فلات ایران را بنیان نهاد.

در چهارمحال و بختیاری نباید شاهد تکرار اشتیاه هایی باشیم که به افزایش وابستگی معیشتی به منابع آب و خاک بدل شوند! نباید روزی را متصور شویم که استاندار چهارمحال و بختیاری هم مانند همتای اصفهانی اش، مجبور به اعترافی تلخ شده و بگوید: حاضرم تمامی صنایع استان را با یک شاخه گل به هر استانی که می خواهد، مجانی تقدیم کنم!

تبدیل چهارمحال و بختیاری به کارگاه یا آزمایشگاه انواع و اقسام ساخت پیکره های پهن پیکر سیمان اندود موسوم به سدهای بزرگ مخزنی و یا طرح های ویرانگر و خطرناک انتقال آب بین حوضه ای، چه در درون استان و یا بین استانی، گناهی بزرگ و خطایی راهبردی است که نسل آینده ساکن در شهرکرد، بروجن، لردگان، فارسان، سامان، اردل و کوهرنگ هرگز آن را نخواهد بخشید. همانگونه که گسترش شالیکاری یا کاشت بادام در ارتفاعات پرشیب هم به مراتب هم بر تنش های هیدرولوژیکی حوضه های آبخیز زاینده رود و کارون می افزاید و هم نرخ فرسایش را افزایش می دهد. به جای آن، می توان به سمت معرفی و رونق کسب و کارهای سبز رفت؛ می توان در اندیشه استقرار توربین های بادی، سلول های فتوولتاییک، ساخت اکوکمپ ها و اکوسافاری ها و رونق بخشیدن به پرنده نگری یا تکرار تجربه های موفق در گندمان و روستای گل سفید برآمد.

جان کلام آنکه، بیاییم از رخداد 28 فروردین، بهانه ای برای افزایش همدلی و هم افزایی بسازیم و با تبدیل چالش ها و بحران ها به فرصت ها و مزیت ها، نشان دهیم که اهل اقدام و عمل در سالی هستیم که در پیشانی آن، اقتصاد مقاومتی می درخشد.

بیاییم کاری کنیم تا دوستی ها تقویت شود. یک کنشگر محیط زیست، هرگز نباید به کاربست ادبیاتی خشونت آمیز و رفتاری کینه جویانه یا تهدیدگرایانه متوسل شود و هرگز نباید برای پیشبرد اهداف خود به بداخلاقی و ذبح واقعیت بپردازد. فعالین مدنی در حوزه محیط زیست باید نشان دهند که بیش از هر فعال دیگری در هر حوزه ای، اهل داد و دهش بوده و فرزندان فریدون زمان هستند.

فریدون فرخ فرشته نبود؛ زمشک و ز عنبر، سرشته نبود
به داد و دهش یافت آن نیکویی؛ تو داد و دهش کن، فریدون تویی

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1