14 اکتبر 2019 - 02:22
میراث فرهنگی و گردشگری در هفته ای که گذشت

تعطیلی کاخ سعدآباد / رئیس موزه لوور در ایران / اعلام درآمد پایگاه های جهانی ایران در نوروز

16 آوریل 2016 - 09:00 dsfr.ir/2t3wv

تعطیلی کاخ سعدآباد / رئیس موزه لوور در ایران / اعلام درآمد پایگاه های جهانی ایران در نوروز
رضا قادری
گردشگران نوروزی در مجموعه تاریخی تخت جمشید

اعلام درآمد پایگاه های میراث جهانی در نوروز، پیگیری مشکل ایرانیان در ترکیه، کشف روستای 6 هزار ساله و تعطیلی دردسرساز کاخ سعدآباد از جمله خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

در هفته ای که گذشت، اعلام شد که یک میلیون و 845 هزار گردشگر داخلی و بیش از 26 هزار گردشگر خارجی در عید نوروز از 19 پایگاه میراث جهانی در ایران بازدید کرده و بیش از 5 میلیارد تومان بلیت خریده اند. در 13 روز ایام عید از محل فروش بلیت 3 هزار تومانی گردشگران داخلی و بلیت 20 هزار تومانی گردشگران خارجی بیش از 5 میلیارد و 456 میلیون تومان عاید 19 پایگاه میراث جهانی شده است.

همچنین در هفته گذشته همزمان با برگزاری بیست و پنجمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی، تجاری و فرهنگی ایران و ترکیه که در آنکارا برگزار شد، رجبعلی خسروآبادی مدیرکل میراث فرهنگی تهران که به همراه معاون گردشگری کشور در این برنامه شرکت کرده بود گفت: مشکل گردشگران ایرانی در برخورد نادرست پلیس فرودگاه استانبول راهنمایان ایرانی ترکیه و معطلی مسافران در مرزها با سازمان آژانس های گردشگری ترکیه مطرح شد.

بحث دیگر درباره خدماتی بود که در برخی از موارد به مسافران اعلام می شد ولی با واقعیت منافات داشت همچنین جلسه ای با سرمایه گذاران و هتل سازان ترکیه داشتیم که در آن سرمایه گذاران از تضمین سرمایه خود در ایران سئوالاتی می کردند.

هفته گذشته خبر رسید که رئیس موزه لوور فرانسه در ایران حضور پیدا کرد. این دیدار به منظور انجام همکاری های مشترک بین موزه ای ایران و فرانسه انجام شد و رئیس موزه لوور به بازدید از بناهای تاریخی تهران و ایران پرداخت.

رئیس موزه لوور در میان خبرنگاران اعلام کرد که آثار ایرانی موجود در موزه لوور سرقتی نیستند همچنین از آن جا که این موزه دولتی است بودجه اختصاصی به آن تعلق می گیرد به همین دلیل است که این موزه در جهان شناخته شده است.

رییس موزه لوور پاریس در جریان بازدید از آثار تاریخی اصفهان، این شهر را موزه ای بزرگ از آثار و جاذبه تاریخی و فرهنگی توصیف کرد.

هفته گذشته از استان کردستان خبر رسید که در یکی از روستاهای کردستان و در پی کاوش های باستان شناسی یک روستای 6 هزار ساله کشف شده که مربوط به دوره مس سنگی است. این کاوش ها می تواند اطلاعات مفیدی درباره نحوه معیشت، سنت های فرهنگی و ارتباطات مردم آن زمان را در اختیار پژوهشگران قرار دهد.

در هفته گذشته، معاون میراث فرهنگی کشور نشست خبری برگزار کرد و در آن به تعطیلی مداوم کاخ سعدآباد به منظور حضور سران کشورهای مختلف انتقاد کرد و گفت: ما هر چند روز یک بار در کاخ سعدآباد تعطیلی داریم. این تعطیلی های پی در پی موجب می شود تا از میزان گردشگران کاخ سعدآباد کاسته شود. وی همچنین گفت: در روز 31 فروردین به مناسبت روز جهانی محوطه ها و بناهای تاریخی، بازی چوگان در میدان فرح آباد برگزار می شود.

برای اولین بار قطار گردشگری مشاهیر استان خراسان رضوی همزمان با فرا رسیدن 25 فروردین روز ملی عطار از مشهد مقدس به مقصد نیشابور با بدرقه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، مدیرکل شرکت راه آهن استان و جمعی از مدیران و مسئولان استان به راه افتاد.

هم چنین، همزمان با فرا رسیدن 25 فروردین روز ملی بزرگداشت شیخ فریدالدین عطار نیشابوری مقبره این عارف و شاعربلند آوازه ایران زمین گلباران شد.
 
در هفته که گذشت سه اثر در فهرست میراث آثار ملی به ثبت رسیدند. خانه - باغ علایی یزدی واقع در شهرستان تفت، به شماره 31419 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. هم چنین، آبشار سفیده ندوشن واقع در شهرستان میبد، به عنوان یکی دیگر از جاذبه های طبیعی و شاخص استان یزد با شماره 267 در فهرست آثار طبیعی ملی کشور به ثبت رسید. مجموعه تاریخی فرهنگی پردیس دانشگاه ارومیه که نخستین دانشگاه طب ایران محسوب می شود، با شماره 31402 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1