در کاخ نیاوران؛

مجسمه "بند باز" محصص در دید عموم مرمت می شود

14 آوریل 2016 - 09:50 dsfr.ir/h68bu

مجسمه "بند باز" محصص در دید عموم مرمت می شود
مریم مقدم
کارگاه موقت مرمت در محوطه باز مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

عملیات حفاظت و مرمت مجسمه "بند باز"، اثر هنرمند «بهمن محصص» در محوطه ضلع جنوبی کاخ اختصاصی نیاوران توسط واحد حفاظت و مرمت مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران و در معرض دید عموم آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران این مجسمه محوطه ای که از جنس برنز می باشد اواخر دوره پهلوی جهت نمایش محوطه ای به کاخ نیاوران منتقل شده بود که با پیروزی انقلاب اسلامی این امر میسر نگردید و در انبار مرکزی کاخ  به نگهداری از آن پرداخته شد.

این اثر در دو بخش پیکره انسانی با ارتفاع 5 متر، اسکلت بند باز با ارتفاع 3 متر و طول بند فلزی 1.5 متر و از جنس برنز می باشد. اثر یاد شده به دلیل نگهداری در شرایط غیر نمایشی و سوله ای دچار آسیب های مختلف خوردگی و آلودگی شده است که جهت توقف روند آسیب، راه کار پیشگیرانه نمایش محوطه ای آن مورد بررسی و تایید قرار گرفت.

بر اساس این گزارش پیش از نمایش محوطه ای اثر، عملیات حفاظت و مرمت آن به دلیل ابعاد بالای کار و ویژگی نمایشی محوطه ای آن، در کارگاه حفاظت و مرمت موقت در ضلع جنوبی کاخ اختصاصی نیاوران بر پا شده است که بازدید از آن برای عموم علاقه مندان امکان پذیر می باشد.

گفتنی است آشنایی مردم و علاقه مندان با روند مرمت آثار موزه ای، از جمله اهداف برگزاری این کارگاه موقت مرمت در محوطه باز و در دید عموم است.

مجسمه بند باز پس از اتمام عملیات حفاظت و مرمت، با مشاوره و همکاری هنرمندان و اساتید مختلف و مطرح مجسمه ساز و انجمن مجسمه سازان ایران در محوطه مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران جانمایی و نصب خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1