فعالیت كشاورزی در محوطه باستانی ایوان كرخه در شوش ممنوع شد

13 آوریل 2016 - 18:40 dsfr.ir/ms3i6

فعالیت كشاورزی در محوطه باستانی ایوان كرخه در شوش ممنوع شد
sassanids.com
ایوان كرخه

مدیر پایگاه گندی شاپور و ایوان كرخه از ممنوع شدن هر گونه فعالیت كشاورزی در محدوده ایوان كرخه در شمال خوزستان خبر داد.

محوطه باستانی ایوان كرخه كه به شماره 47 در سال 1310 خورشیدی به ثبت ملی رسیده است در 20 كیلومتری شمال غربی شهر شوش واقع شده و یكی از بزرگ ترین شهرهای مدفون شده ساسانی است كه تنها بخش اندكی از بنای این شهر باستانی باقی مانده است.

100 هكتار از محوطه باستانی ایوان كرخه از سال 1374 تاكنون از سوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول به زیر كشت می رود.

یعقوب زلقی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا محوطه ایوان كرخه را حدود 500 هكتار عنوان كرد و افزود: به رغم قدمت این محوطه باستانی در توافقی 100 هكتار از اراضی این محوطه باستانی از سال 74 از سوی دانشگاه آزاد دزفول به كشت محصولات كشاورزی اختصاص یافته و سالانه كشت می شود. با توجه به اهمیتی كه این محوطه تاریخی از نظر باستان شناسی دارد در نشستی با حضور مسوولان دانشگاه آزاد اسلامی و معاونت میراث فرهنگی استان خوزستان مقرر گردید در سال زراعی جدید هیچ گونه كشتی در این محوطه تاریخی صورت نگیرد.

وی از توافق دانشگاه آزاد اسلامی دزفول برای همكاری با سازمان میراث فرهنگی به منظور پژوهش، كاوش و انجام پروژه های دانشجویی در خصوص محوطه تاریخی ایوان كرخه با هدف احیای این اثر باستانی خبر داد.

زلقی اظهار كرد: آخرین حفاری در محوطه ایوان كرخه مربوط به دهه 50 می باشد كه توسط رومن گیرشمن باستان شناس فرانسوی انجام شده است.

زلقی با اشاره به اینكه این محوطه تاریخی نیاز به مرمت و كاوش دارد گفت: برنامه كاوش كاوشگران ایرانی از محوطه ایوان كرخه نیز در دست بررسی است كه با ممنوعیت كشت و همكاری دانشگاه آزاد در این خصوص مرمت و كاوش آغاز خواهد شد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول افزود: همچنین از اعلام آمادگی دانشگاه آزاد دزفول برای تاسیس پژوهشكده میراث فرهنگی به منظور انجام مطالعات بر روی اشیای تاریخی خبر داد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1