مراسم یادبود منوچهر ستوده برگزار می‌ شود

12 آوریل 2016 - 15:20 dsfr.ir/3c8c2

مراسم یادبود منوچهر ستوده برگزار می‌ شود
مجله بخارا
منوچهر ستوده

مراسم یادبود منوچهر ستوده ایران‌ شناس و پژوهشگر فقید چهارشنبه، 25 فروردین برگزار می شود.

به گزارش ایسنا، مراسم یادبود این ایران‌ شناس و پژوهشگر فقید چهارشنبه، 25 فروردین، از ساعت 16 تا 19 با حضور محقق داماد، کاظم بجنوردی، نصرالله پورجوادی، میلاد عظیمی، کارلو چرتی و علی دهباشی برپا می‌ شود.

نمایش فیلم آخرین سخنرانی استاد و خواندن متنی از زنده‌یاد ایرج افشار از جمله بخش‌ های این مراسم است که در محل کانون زبان فارسی واقع در خیابان ولی عصر، سه‌راه زعفرانیه، خیابان عارف‌نسب، شماره 12 برگزار می‌ شود.

 دکتر منوچهر ستوده، از مفاخر ملی ایران، ایران‌ شناس، جغرافی‌ دان و پژوهشگر که به علت عوارض کهولت سن و بیماری عفونت ریه در بخش آی‌ سی‌ یو بیمارستان طالقانی چالوس بستری بود شامگاه 21 فروردین‌ماه از دنیا رفت.

منوچهر ستوده متولد ۲۸ تیر ۱۲۹۲ در تهران و مازندرانی‌ الاصل بود. او می‌ گفت کالباس، سوسیس، پیتزا و «غذاهای مشکوک» نخورده است و از شهر تهران هم گریزان بود.

تا چهارسالگی در محله سرچشمه زندگی کرد. در هفت‌سالگی به مدرسه ابتدایی آمریکایی رفت و دوره شش‌ ساله ابتدایی را در این مدرسه گذراند. در دوران تحصیل در دبیرستان البرز کتابدار کتابخانه‌ دبیرستان نیز بود. سال ۱۳۱۳ وارد دانشسرای عالی شد و نزد استادانی چون سیدمحمد مشکوه و علی‌ اکبر شهابی درس خواند. نخستین مقاله خود را در ۱۳۱۵ درباره‌ «مطالعات تاریخی و جغرافیایی - مسافرت به قلعه الموت» نوشت.

در سال ۱۳۱۷ در رشته‌ ادبیات فارسی لیسانس گرفت. در همین دوره در اداره‌ فرهنگ گیلان و دبیرستان شرف تهران تدریس می‌ کرد. در سال ۱۳۲۹ از رساله‌ دکتری خود زیر نظر استاد بدیع‌ الزمان فروزانفر با عنوان «قلاع اسماعیلیه در رشته‌ کوه‌ های البرز» دفاع کرد.

فهرست کتاب‌های منوچهر ستوده بیش از 50 جلد است و کتاب‌ ها و مقالات او نشانه‌ دلبستگی ژرف و عمیقش به تاریخ و پیشینه‌ فرهنگ ایرانی است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1