2 ژوئن 2020 - 00:15

رییس موزه لوور پاریس: اصفهان یک شهر موزه بزرگ است

12 آوریل 2016 - 07:30 dsfr.ir/ai441

رییس موزه لوور پاریس: اصفهان یک شهر موزه بزرگ است
مرضیه سلیمانی
بازدید رئیس موزه لوور فرانسه از کاخ گلستان

رییس موزه لوور پاریس در جریان بازدید از آثار تاریخی اصفهان، این شهر را موزه ای بزرگ از آثار و جاذبه تاریخی و فرهنگی توصیف کرد.

ژان لوک مارتینز روز دوشنبه در جریان سفر خود به اصفهان و هنگام دیدن بنای تاریخی چهلستون این شهر در جمع خبرنگاران گفت: هر یک از بناها و آثار تاریخی اصفهان، خود به تنهایی یک موزه است.

وی با اشاره به حضورش در کارگاهی تخصصی در باره تمدن شرقی و اسلامی در کشور فرانسه گفت: این کارگاه باعث شد تا شناخت بیش تری از تمدن ایرانی و اسلامی پیدا کنم و در حقیقت حضور من در ایران مانند یک درس و کارگاه عملی، کلاس تئوری مرا تکمیل کرد. به مردم باید آموزش داد تا از آثار تاریخی و موزه ها بازدید و نسبت به تاریخ و فرهنگ کشورها و تمدن ها شناخت پیدا کنند.

نمایش آثار ایرانی در موزه لوور، مشوق گردشگران برای حضور در ایران

رییس موزه لوور با برشمردن نقش این موزه در رونق صنعت گردشگری جهان گفت: وجود آثار ایرانی در موزه لوور معرف جایگاه فرهنگی و تاریخی ایران است و این باعث شده است تا بینندگان احساس کنند که باید رفت و ایران را بطور کامل و از نزدیک دید. با فرض اینکه آثار ایرانی به ایران بازگردانده شود، تصور کنید گردشگری که در لوور آثار بسیاری از کشورهای متمدن را می بیند، وقتی اثری از ایران را مشاهده کند، چه حسی خواهد داشت. نبود آثار ایرانی در موزه لوور حتی باعث ناخرسندی خود ایرانیان می شود.

بودجه 200 میلیون یورویی موزه لوور

مارتینز خاطرنشان کرد: موزه لوور سالیانه 200 میلیون بودجه دارد که 90 میلیون یورو توسط فرانسه تخصیص می یابد، 70 میلیون یورو از طریق فروش بلیت به 9 میلیون بازدیدکننده بدست می آید و مابقی توسط بخش خصوصی و علاقمندان کمک می شود. 75 درصد از بازدیدکنندگان این موزه از کشورهای خارجی هستند و اعتبار بالای این موزه سبب شده است که به یکی از اصلی ترین کانون های توجه گردشگران تبدیل شود.

وی همچنین از موزه ملی تهران به عنوان یک موزه بزرگ و جالب یاد کرد که در آن به خوبی فعالیت می شود و آثار زیادی در آن به نمایش درآمده است. مارتینز در باره نبود بخش ویژه ایران در موزه لوور گفت: در این موزه بخش ها بر اساس زمان طبقه بندی می شود که آثار ایرانی هم در بخش باستان شرق حضور دارد.

وی در باره طرح محافظت از آثار تاریخی و باستانی جهان به دنبال حملات تروریستی جاری اظهار داشت: در قالب این طرح، پیشنهادی را به دولت فرانسه ارائه کردم که 50 مورد را برای حفاظت از میراث تاریخی و هنری جهان در بر می گیرد و در این حالت ویژه، یونسکو نیز که مقر آن در پاریس است به دولت فرانسه پیشنهادی را ارائه کرده است. وی با بیان این که این طرح تمام آثار تاریخی در کشورهای جهان را شامل می شود، افزود: این اقدامی خاص بوده که از سوی فرانسه صورت گرفته و در ابعاد و اندازه خود متفاوت است و در اثنای درگیری های نابرابر و کشورهایی که درگیر جنگ هستند موزه لوور می تواند پناهگاهی برای محافظت از میراث فرهنگی و تاریخی باشد.

وی ادامه داد: ما حفاظت بسیار خوبی از آثار موزه لوور داریم و این موزه ارزش توصیف کننده ای از نظر باستان شناسی دارد. در موزه لوور روابط بسیار خوبی با کشورهای مختلف جهان از این حیث برقرار شده است و از نظر علمی هم ظرفیت های لازم برای این کار وجود دارد.

رئیس موزه لوور همچنین در باره نمایش آثار تمدن مصر در ایران گفت: این یکی از اهداف ما در چارچوب تلاش هایی است که صورت می گیرد و موزه لوور فرانسه تنها موزه ای نیست که مختص هنر فرانسه باشد بلکه فرهنگ های جهان را به نمایش می گذارد.

رییس موزه لوور که از آن بعنوان معروف ترین و پربازدیدترین موزه جهان نام برده می شود، برای گسترش همکاری با موزه های ایران، به همراه هیاتی، امروز به تهران سفر کرده است. وی در جریان سفر خود به تهران گفته است: فرانسه در دوران طولانی از قرن 16 تا قرون 18 و 19 تا به حال عشق به هنر و میراث ایرانی داشته است.

آلبرتو ویال مدیر دیپلماتیک موزه لوور، خانم پیک ماریل مسئول بخش ماقبل تاریخ و معاصر این موزه و همسر مارتینز نیز وی را در این سفر همراهی می کنند.

محمدرضا کارگر مدیرکل موزه های کشور نیز روز شنبه گفت: 10 سال پیش یک تفاهم نامه همکاری بین ایران و فرانسه منعقد شد که بر اساس آن ما بتوانیم با موزه لوور همکاری فرهنگی داشته باشیم. هدف تفاهمنامه این بود که میراث فرهنگی و داشته های هنری دو کشور از طریق موزه های مهم و برگزاری نمایشگاه ها به هم معرفی شود.

بر اساس این تفاهمنامه، رییس موزه لوور با هیات همراهی متشکل از کارشناسان میراث فرهنگی فرانسه از امروز برای گسترش همکاری ها و گشایش فصل تازه ای در تعاملات فرهنگی بین موزه های دو کشور اقامت پنج روزه ای در تهرانت خواهد داشت. موزه لوور (du Louvre) در مرکز شهر پاریس در کشور فرانسه واقع است و بیش از 35 هزار اثر هنری و تاریخی در هشت بخش مختلف آن نگهداری می شود.

موزه لوور با بیش از 9.5 میلیون بازدیدکننده در سال، پربازدیدترین موزه جهان است. این موزه از سال 1793 میلادی تا امروز به عنوان موزه عمومی فعال بوده است.

تمرکز موزهٔ لوور روی هنر، تاریخ بشر و فرهنگ است و آثار بسیاری در این زمینه ها در این موزه جای گرفته است که از آن جمله می توان به لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی اشاره کرد. آثاری از تمدن ایران نیز در این موزه در معرض بازدید قرار دارد که از آن جمله می توان به گاو بالدار آشوری، دیواره هایی از تخت جمشید، سنگ نگاره کمانداران کاخ آپادانا و کاشی دختر ایرانی اشاره کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
18 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1