8 دسامبر 2019 - 01:15

سنت چادرنشینی نوروزی مردم ایلام در طبیعت ثبت ملی می شود

11 آوریل 2016 - 16:20 dsfr.ir/q59lt

سنت چادرنشینی نوروزی مردم ایلام در طبیعت ثبت ملی می شود
حسین یوسفی
چادرنشینی نوروزی مردم ایلام در طبیعت

پیشنهاد ثبت سنت چادرنشینی نوروزی مردم ایلام در طبیعت در فهرست میراث ناملموس کشور به سازمان میراث فرهنگی ارائه شده است.

"مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام"

عبدالمالک شنبه زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: هر ساله تعداد زیادی از مردم این استان در ایام نوروز به دامان طبیعت رفته و چادر برپا می کنند که نمونه آن در جاهای دیگر کشور دیده نمی شود.

وی افزود: چادرنشینی نوروزی مردم در طبیعت در حال تبدیل شدن به یک رسم و سنت در بین مردم این استان است بنابراین پیشنهاد ثبت آن در فهرست آثار ناملموس کشور داده شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام تاکید کرد: با این وجود برپایی چادر توسط مردم به صورت پراکنده در طبعیت ایلام در ایام نوروز باید ساماندهی شود.

شنبه زاده یادآور شد: ورود به عرصه های طبیعی باید به صورت مسئولانه مدیریت شود در غیر این صورت در آینده خسارت های جبران ناپذیری به طبیعت ایلام به عنوان یک جاذبه اصلی وارد می شود.

حسین یوسفی

وی گفت: ساماندهی و مدیریت مسئولانه یکی از الزامات ثبت این رویداد در فهرست آثار ناملموس کشور است و در این راستا باید کمیته ساماندهی فرهنگ چادرنشینی با عضویت دستگاه های مسئول در این استان تشکیل شود. طبیعت بکر و منحصربفرد ایلام به عنوان جاذبه اصلی جلب طبیعت گردان باید برای استفاده نسل های آینده حفاظت و حراست شود بنابراین لازم است به منظور متمرکز کردن حضور مردم در طبیعت مناطق مشخصی در نظر گرفته شده و امکانات و زیرساخت های آن فراهم شود.

حسین یوسفی

استان ایلام با برخورداری از 640 هزار هکتار جنگل از مناطق مستعد کشور برای توسعه طبیعت گردی است و هر ساله بخصوص در ایام نوروز تعداد بسیار زیادی از مردم این استان و دیگر مناطق کشور برای تفریح و استراحت به دامان طبیعت پناه می برند زندگی در طبیعت را تجربه می کنند که این کار باعث آسیب و خسارت به درختان و جنگل های استان هم می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 14 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1