سرقت های سریالی تزئینات عمارت های تاریخی ادامه دارد

11 آوریل 2016 - 15:20 dsfr.ir/gh8kc

سرقت های سریالی تزئینات عمارت های تاریخی ادامه دارد
دانا
سرقت کتیبه آب انبار حاج عبدالباقی شهر نراق

شهرام شهریار، فعال میراث فرهنگی، در مطلبی که با عنوان «و باز هم سرقت های سریالی تزئینات عمارت های تاریخی» در سایت سفرنویس قرار داده، به سرقت های سریالی تزئینات بناهای تاریخی پرداخته است.

داستان تکراری و سریالی سرقت کاشی ها، کتیبه ها و عناصر ارزشمند بناهای تاریخی ادامه دار است، داستانی که نخست از تهران آغاز و به مرور دامنه گسترش آن به شهرهای مختلف کشور نیز کشیده شده است.

داستان سرقت ها ادامه دارد، سرقت هایی که نخستین بار خبر سرقت تزئینات چُدنی درب مسجد سپهسالار (مطهری) آغاز و با کاشی ها و کتیبه های سایر عمارت های تاریخی دنبال شد، سرقت هایی که بدون هیچ واکنشی ادامه دارد.

در جدیدترین سرقت ها می توان به سرقت کاشی های ارزشمند سرای شبستری جداره ناصرخسرو تهران، منبت کاری های حمام کشوریه، کتیبه مسجد امام علی(ع) واقع در بازارچه حاج زینل شیراز و کتیبه سنگی آب انبار حاج عبدالباقی نراق اشاره کرد.

بخشی از کاشی های ارزشمند جداره ناصرخسرو، که روایتگر داستان های اساطیری و شاهنامه بود، نیز ابتدا در اسفند ماه یکی از آنها سرقت و بعد از استتار آن توسط شکوفه های بهاری درختان، مابقی هم سرقت شد. این بخش از ناصرخسرو به سرای شبستری شهره است.

این جداره در طرح پیرایش منظر شهری در دستور کار شهرداری تهران قرار دارد، پیرایشی که می توان به اتفاقات تابلوی "توانا بود هر که دانا بود" در سر در مدرسه دارالفنون و ... اشاره کرد. پیرایشی که بعد از چندی، بخشی از کاشی های مسجد نور دیگر نیست.

سرقت بعدی منبت کاری های دارای ارزش تاریخی حمام کشوریه است، حمامی که از اولین حمام های دارای دوش شهر تهران بود، و تمامی درب ها و تزئینات آن به داستان های تورات اشاره داشته است. به تازگی تابلوی منبت کاری سردر آن که داستان حضرت آدم و حوا بود، سرقت شده است.

سرقت بعدی کتیبه 150 ساله و قاجاری آب انبار حاج عبدالباقی شهر نراق است، کتیبه ای که یک بار در آذر 94 سرقت و پس از دستگیری سارقین در محل نصب اما دوباره در تاریخ 18 فرودین ماه ربوده شد.

و آخرین سرقت که کمی متفاوت است، کتیبه کوچک سنگی مسجد امام علی(ع) در بازارچه حاج زینل شیراز است، کتیبه ای که در تعطیلات پایانی اسفند ماه سال گذشته شبانه به سرقت رفته که پس از صحبت با چند نفر از مردم محله همگی اظهار کردند که دلیل دزدیده شدن این کتیبه توسط سارقان، خط و نشان کشیدن برای اهل محل و افرادی است که شب قبل از سرقت جلسه ای در خصوص نحوه برچیدن خلافکاران و پخش کنندگان مواد مخدر در آن محله داشته اند!

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1