جمع آوری آثار و اسناد معتبر فرهنگی مرتبط با مدرسه حكیم نظامی آستارا

11 آوریل 2016 - 10:40 dsfr.ir/ex0u5

جمع آوری آثار و اسناد معتبر فرهنگی مرتبط با مدرسه حكیم نظامی آستارا
axgig.com
مدرسه حکیم نظامی آستارا

پس از عملیات مربوط به تكمیل و تجهیز مدرسه حكیم نظامی آستارا، كار مربوط به جمع آوری آثار، اسناد و مدارك معتبر فرهنگی مرتبط با این مكان ارزشمند آغاز می شود.

"مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان"

رضا علیزاده عصر یکشنبه در جریان بازدید از روند اجرایی پروژه مربوط به موزه مدرسه تاریخی حکیم نظامی آستارا اظهار کرد: با مرمت و تبدیل مدرسه حکیم نظامی آستارا به موزه، جلوه های زیبایی از فرهنگ این شهرستان به منصه ظهور گذاشته خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه مدرسه حکیم نظامی بخش عمده ای از فرهنگ غنی و درخشان منطقه را در دل خود دارد، افزود: در مرمت این مدرسه سعی شده تا از مصالحی استفاده شود که احیا کننده خاطرات مدرسه تاریخی حکیم نظامی باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ادامه داد: پس از اتمام عملیات مربوط به این مدرسه، همایشی تا پایان سال جاری با عنوان 108 سال خاطرات تلخ و شیرین محصلین مدرسه حکیم نظامی با همکاری نهادها و دستگاه های دولتی در شهرستان آستارا برگزار می شود.

علیزاده هدف از برگزاری این همایش را گردآوری خاطرات ناگفته محصلان مدرسه و نیز جمع آوری اسناد و مدارک مرتبط با مدرسه ذکر کرد. وی روند اجرایی پروژه مذکور را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: با اختصاص یک میلیارد ریال اعتبار، کار مربوط به مرمت و ایجاد موزه در این مدرسه با هماهنگی اداره کل آموزش و پرورش گیلان در حال انجام است.

مدرسه حکیم نظامی در سال 1287 هجری خورشیدی بنیان گذاشته شده و در فهرست آثار ملی ایران به شماره 15220 به ثبت رسیده است.

تدریس نیما یوشیج بنیانگذار شعر نو در سال های ابتدایی 1300 هجری خورشیدی و دانش آموختگی شخصیت های برجسته علمی، فرهنگی و ادبی کشور از جمله سوابق درخشان آموزشی این مدرسه است.

مدرسه تاریخی حکیم نظامی با دارا بودن حیاط بزرگ، بام های سفالی، در و پنجره های چوبی و شومینه های چدنی ترکیبی از معماری اصیل و بومی منطقه را در خود دارد.

شهرستان 86 هزار نفری آستارا در غرب استان گیلان واقع شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1