17 ژانویه 2021 - 06:15

صدور پروانه های پنج قرق اختصاصی در انتظار انتشار یک صورتجلسه

11 آوریل 2016 - 10:00 dsfr.ir/qr4cv

صدور پروانه های پنج قرق اختصاصی در انتظار انتشار یک صورتجلسه
ایکنا
پارک پردیسان بجنورد

با انتشار صورتجلسه نشست شورای عالی محیط زیست و رفع ابهامات، پروانه به دارندگان پنج محدوده قرق اختصاصی اعطا می شود.

رضا فرجی معاون اجرایی دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با «دنیای سفر» درباره تصویب قرق اختصاصی در نشست شورای عالی محیط زیست و صدور پروانه های شکار گفت: کلیات حقوق و تکالیف قرق های اختصاصی در نشست شورای عالی محیط زیست که در اسفند سال گذشته برگزار شد، به تصویب رسید. البته هنوز صورتجلسه به عنوان مصوبه شورای عالی از سوی دبیرخانه منتشر نشده است و لذا اجرایی شدن موارد مرتبط شده در این نشست به انتشار صورتجلسه موکول می شود.

وی افزود: محدوده پنج قرق اختصاصی نیز در نشست شورای عالی مصوب شده است، در این حوزه ملاحظاتی را برخی دستگاه های عضو شورای عالی در رابطه با برخی بندهای حقوق و تکالیف و نحوه واگذاری محدوده قرق ها به اشخاصی که در حال حاضر مشغول به این کار هستند داشتند که روند حقوقی واگذاری امتیازات مشخص شود.

فرجی تصریح کرد: برای این منظور در یک نشست خصوصی بین نمایندگان این دستگاه ها و سازمان حفاظت محیط زیست ابهامات مرتفع و با اصلاحات صورت گرفته، پروانه ها صادر  می شود.

وی در پاسخ به این پرسش که به واسطه تعدد درخواست ها آیا در سال جاری مجوزهای قرق اختصاصی جدیدی نیز صادر خواهد شد، گفت: ما هنوز درخواستی که مشابه پنج قرق قبلی توانسته باشند موافقت های دستگاه های ذیربط را داشته و در حفاظت داوطلبانه پیشرو باشند را نداریم.

فرجی ادامه داد: درخواست های زیادی از استان های مختلف مانند یزد وجود دارد اما هنوز به مرحله پنج قرق اولیه نرسیده اند که پیگیر مجوز آنها باشیم. این درخواست ها باید علاوه بر موافقت دستگاه ها، تایید طرح هایشان به لحاظ کارشناسی و فنی را نیز داشته باشند و پس از طی این مراحل می توانند مصوبه شورای عالی را دریافت کنند.

وی درباره اولویت گذاری واگذاری مناطق تصریح کرد: اولویت با جامعه محلی است و در مراحل بعد سرمایه گذاران غیر بومی قرار می گیرند.

شیوه های آگاهی جامعه محلی و سرمایه گذاران از نحوه ورود به قرق اختصاصی از دیگر مواردی بود که فرجی به آن پرداخت و گفت: این اطلاعات مستقیما از دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست قابل پیگیری است زیرا هنوز استان ها منتظر ابلاغ حقوق و تکالیف و آیین نامه اجرایی ذیل آن هستند و شاید نتوانند به طور دقیق علاقه مندان ورود به این عرصه را راهنمایی کنند. اما با گرفتن مصوبه از شورای عالی محیط زیست و ابلاغ آن به استان ها،  ادارات حفاظت محیط زیست هر استان مرجع پاسخگویی در این زمینه خواهد بود.

قرق اختصاصی به محدوده ای از جنگل و مرتع و آب و آب بندان و کوهستان و زمینهای بایر یا دایر اطلاق می شود که امتیاز شکار و صید در آن محدوده ، با رعایت حقوق اشخاص و مقررات مربوط به حفظ و تکثیر و بهره برداری از حیوانات قابل شکار و صید پس از موافقت مقامات صلاحیت دار وزارت جهاد کشاورزی،از طرف سازمان حفاظت محیط زیست برای مدت معین به اشخاص حقوقی یا حقیقی واگذار می شود.

1