پرونده بیابان لوت تیرماه امسال در استانبول بررسی می شود

11 آوریل 2016 - 09:40 dsfr.ir/e18rz

پرونده بیابان لوت تیرماه امسال در استانبول بررسی می شود
دنیای سفر
فرهاد نظری، مدیر کل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیا میراث معنوی و طبیعی در نشست خبری یکشنبه 22 فروردین

با ثبت بیابان لوت نخستین میراث طبیعی ایران در فهرست جهانی یونسکو قرار می گیرد.

مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احياء ميراث معنوی و طبيعی در نشست خبری معاونت میراث فرهنگی که در محل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار شد اظهار داشت: در سال 92 در همه حوزه ها تنها 4 اثر ثبت شد اما امروز در سال 94 بیش از 600 اثر در فهرست میراث ملی ثبت شده و 168 اثر نیز تعیین حریم شده اند. حریم برخی از آثار بسیار مهم است ولی تعیین آن کار آسانی نیست. تعیین حریم قنات قصبه، میدان ایالت ارومیه و ... از ان جمله اند که طی سال گذشته صورت گرفت.

فرهاد نظری به ثبت میراث طبیعی نیز اشاره کرد و افزود: سال گذشته پرونده بیابان لوت به یونسکو ارسال شد تا تیرماه امسال در شهر استانبول مورد بررسی قرار گیرد. با ثبت این اثر نخستین میراث طبیعی ایران در فهرست جهانی قرار می گیرد. همچنین پرونده چند ملیتی نوروز نیز امسال دارای 12 عضو شده است. کاری که در این رابطه انجام شد، ایجاد نوروزگاه ها در کشور بود که آیین های نوروزی هر منطقه شناسایی شد. این آیین ها در کتاب «نوروز ملل» و «دو فصلنامه اختصاصی نوروز» منتشر شده است.

مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احياء ميراث معنوی و طبيعی در ادامه با اشاره به اقداماتی که این دفتر در سال های گذشته و در حوزه ثبت و تعیین حریم داشته است، گفت: موفق شدیم سال گذشته سه پرونده نقالی، هنر قصه گویی روایی و نی سازی را به عنوان پرونده های موقت به یونسکو بفرستیم.

وی با اشاره به ثبت دو میدان چوگان، فرح آباد و نوروزآباد گفت: پس از صد سال چوگان در آستانه نوروز در نقش جهان برگزار شد. این میدان بر اساس برخی مطالعات در ابتدا، میدان چوگان بوده است و سپس مسجد و تاسیسات سلطنتی در آن احداث می شود.

نظری در خصوص ثبت آثار منقول گفت: آثار منقول ما از سال 1310 به بعد باید به ثبت می رسید که البته بین سال های 1338 تا 40 یک شمشیر توسط مرحوم استاد نگهبان به ثبت رسید. در سال 92، 10 اثر منقول برای اولین بار در فهرست میراث ملی قرار گرفت و امروز این تعداد به 57 اثر رسیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1