15 نوامبر 2019 - 22:33

رئیس موزه لوور: نام ایران همراه با هنر و ادبیات است

10 آوریل 2016 - 15:00 dsfr.ir/k52by

رئیس موزه لوور: نام ایران همراه با هنر و ادبیات است
مرضیه سلیمانی
حضور رئیس موزه لوور در کاخ گلستان

رئیس موزه لوور، ایران را دارای تمدنی بزرگ خواند و گفت: نام بردن از ایران با هنر و ادبیات همراه است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون سازمان میراث فرهنگی کشور عصر روز گذشته 21 فروردین ماه به همراه رئیس موزه لوور و هیات همراه از مجموعه جهانی کاخ موزه گلستان بازدید کردند.

محمدحسن طالبیان گفت: بیش از یک دهه است که فعالیت های علمی و بین موزه ای کمرنگ شده اما اکنون زمان آن رسیده که همکاری های علمی و فرهنگی ایران با موزه های بزرگ دنیا از جمله لوور توسعه پیدا کند.

وی اظهار داشت: هر پژوهشگر فرانسوی و شرق شناسی که در ایران فعالیت علمی داشته، شیفته سرزمین ایران و فرهنگ آن شده، بسیاری از این افراد در سالهای گذشته آثار علمی قابل توجهی به جا گذاشته اند.

معاون سازمان میراث فرهنگی کشور ادامه داد: فعالیت های فرهنگی ایران تنها در زمینه موضوعات موزه ای نیست بلکه حفاظت هم موضوع مهمی است که اکنون ایران با دیگر نهادهای بین المللی از جمله یونسکو در آن زمینه تعامل دارد.

طالبیان گفت: مدیر موزه لوور با سفرهای متعدد به ایران می تواند از آثار و محوطه های باستانی ایران دیدن کند تا به صورت واقعی و عملیاتی همکاری و فعالیت های مشترک را تدوین کنیم.

رئیس موزه لوور که برای نخستین بار به ایران سفر کرده در این دیدار گفت: دیدن ایران آرزوی من و همسرم بود، ایران یک تمدن بزرگ و نام بردن از ایران همراه با هنر و ادبیات است، اکنون نیز با دیدن این کشور ،‌ یکی از آرزوهای من محقق شد.

جان لوک مارتنیس پس از بازدید از بخش های مختلف کاخ موزه گلستان افزود: کاخ گلستان مربوط به دوران قاجار و زمانی است که رابطه ایران با فرانسه شکوفا شد، از این رو بسیار خوشحالم که در این کاخ جهانی حضور دارم.

رئیس موزه لوور با تاکید بر اینکه آثار و تمدن ایران در موزه لوور جایگاه ویژه ای دارد، اضافه کرد: این موزه دارای آثار با ارزشی از دوره باستان تا دوره هخامنشی است، فرصت بسیار بزرگی برای پژوهشگران و کارشناسان فرانسوی است تا با سفر به ایران فرهنگ ایرانی را مطالعه کنند.

وی ابراز امیدواری کرد، این همکاری ها و تعاملات تداوم پیدا کند و در پاریس پذیرای صاحبنظران حوزه میراث فرهنگی ایران باشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1