ماراتن «تا تخت جمشید» با هدف نمایش وحدت ملل

10 آوریل 2016 - 14:40 dsfr.ir/vy94u

ماراتن «تا تخت جمشید» با هدف نمایش وحدت ملل
لیلا قدرت اللهی
مسابقه بین المللی دو ماراتن شیراز

ماراتن دو شیراز یادآور نبرد ماراتن داریوش در زمان تسخیر یونان است، به نشانه وحدت و صلح مردمانی از ملل مختلف برگزار می شود.

نزدیک به 200 شرکت کننده از 30 کشور شامل آلمان، اتریش، استرالیا، چین، دانمارک، مصر، فرانسه، مجارستان، یونان، ایران، ژاپن، ایتالیا، ایرلند، لبنان، لوکزامبورگ، هلند، ایسلند، پاکستان، لهستان، آفریقای جنوبی، سوئد، ترکیه، انگلیس و امارات در فاصله 42 کیلومتری بین دروازه شهر شیراز تا پرسپولیس به دو شکل تفریحی و استقامتی، ماراتن خواهند کرد تا منعکس کننده امنیت ایران به جهان باشند.

علیرضا قاجار، مدیر یک شرکت گردشگری ایرانی که با مشارکت یک شرکت توریستی هلندی اقدام به برگزاری این ماراتن در شیراز کرده، درباره جزئیات این رویداد به «ایسنا» گفته است: «این ماراتن که یادآور نبرد ماراتن داریوش در زمان تسخیر یونان است، به نشانه وحدت و صلح مردمانی از ملل مختلف برگزار می شود و انگیزه آن فقط مسابقه دو و میدانی نیست، بلکه شرکت کنندگان آن که حدود 100 تن آنها اتباعی از قاره های آسیا، اروپا و آفریقا هستند، قرار است با فرهنگ، تاریخ و غذای ایرانی نیز آشنا شوند. از سوی دیگر ما به عنوان فعالان عرصه گردشگری می خواستیم تصویر مناسبی را از امن ترین کشور منطقه به مردم جهان نشان دهیم.»

وی با اشاره به اینکه بسیاری از متقاضیان شرکت در این ماراتن نتوانستند ویزای ایران را دریافت کنند، تصریح کرده است: «با توجه به 6 ماه زمانی که برای تبلیغ این ماراتن در خارج از کشور صرف شده بود، پیش بینی می شد جمعیتی حدود 400 نفر در این رویداد بین المللی حضور داشته باشند که متاسفانه بسیاری از شرکت کنندگان به دریافت ویزای ایران موفق نشدند. علاوه بر این به دلیل محدودیتی که برای حضور بانوان وجود داشت، برخی از شرکت کنندگان آقا که قرار بود با همسران شان در این ماراتن شرکت کنند، انصراف دادند.»

این فعال بخش خصوصی، با تاکید بر اینکه ماراتن تخت جمشید طبق استانداردهای جهانی برگزار می شود، افزوده است: «ما مسیری را با مرکزیت تاریخی برای این ماراتن درنظر گرفته ایم. در تعیین این مسیر، حریم آثار تاریخی رعایت شده و قرار نیست شرکت کنندگان وارد محدوده سایت های تاریخی شوند. دوندگان فاصله ای در حدود 42 کیلومتر و 190 متر را در جاده و شهر می دوند. مراسم اهدای جوایز نیز در مکانی نزدیک به کاخ داریوش برگزار می شود.»

وی درباره ادامه این جریان در آینده، تصریح کرد: «برگزاری ماراتن وظیفه یک شرکت گردشگری نیست، ما فقط می خواستیم اثبات کنیم رویدادهای بزرگی را می توان در ایران رقم زد. بهتر آن است که فدراسیون دو و میدانی ادامه دهنده این جریان در آینده باشد و ما هم به عنوان شرکت گردشگری آنها را همراهی می کنیم.»

قاجار همچنین یادآور شده است: «هماهنگی با ادارات دولتی آن هم توسط شرکتی خصوصی برای برگزاری رویدادهای بین المللی به ویژه در شهرستان ها کاری بسیار دشوار است، اما خوشبختانه همراهی و همکاری مسوولان استان فارس و فرمانداری مرودشت به حدی بود که همه موانع از سر راه برداشته شد. امیدواریم تاثیر این ماراتن برای ایران و به ویژه فارس بی نظیر باشد.»

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1