آغاز مرمت دو خانه تاریخی 'کبیر' و 'فاضل' در گرگان

10 آوریل 2016 - 11:20 dsfr.ir/2k29o

آغاز مرمت دو خانه تاریخی 'کبیر' و 'فاضل' در گرگان
مهر
بافت تاریخی گرگان

مرمت دو خانه تاریخی 'کبیر' و 'فاضل' در بافت های تاریخی دوشنبه ای و سرچشمه گرگان با اعتبار حدود 8 میلیارد ریال آغاز شد.

"دبیر ستاد احیای بافت های فرسوده استان گلستان"

به گزارش ایرنا، ابراهیم مبارک قدم گفت: این خانه ها طی پنج سند در اختیار شرکت عمران و بهسازی شهری ایران از شرکت های تابعه وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته و قرارداد مرمت آن نیز با پیمانکاران ذیصلاح منعقد و عملیات اجرایی آنها آغاز شده است.

وی افزود: دو خانه تاریخی کبیر و فاضل با اعتبار حدود 20 میلیارد ریال برای بهسازی و مرمت مهرماه سال 94به تملک شرکت عمران و بهسازی شهری ایران درآمد.

مدیرکل راه و شهرسازی گلستان اظهارداشت: خانه تاریخی کبیر هم اینک به شش پلاک مختلف تقسیم شده و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران دو پلاک اصلی آن به مساحت 1400 متر مربع که عمارت اصلی در آن واقع شده را خریداری و تملک کرده است.

به گفته مبارک قدم، خانه فاضل نیز به چهار پلاک تقسیم شده و سه پلاک اصلی آن به مساحت 700 متر مربع به تملک شرکت عمران و بهسازی شهری ایران درآمده است.

وی منابع مالی هزینه شده برای تملک خانه کبیر را 12 میلیارد ریال و خانه فاضل را 7 میلیارد ریال ذکر کرد و افزود: این خانه ها پس از مرمت بر حسب صلاحدید و جهت استفاده همه مردم به بخش خصوصی و دولتی واگذار می شود.

خانه تاریخی کبیر از نفیس ترین و بزرگترین مجموعه های مسکونی شمال کشور است که بالغ بر 2500 مترمربع مساحت و حدود 150سال قدمت دارد و از آثار ملی ثبت شده در محله دوشنبه ای شهر گرگان می باشد.

به گفته وی از ویژگی های تاریخی این خانه، عمارت اصلی و پنجره های اورسی شکل (مشبکی) و تزئینات چوبی زیاد آن است و آخرین مالک آن مرحوم 'محمد قاسم کبیر' بوده است.

خانه تاریخی فاضل نیز در محله سرچشمه شهر گرگان واقع شده و مجموعه ای به مساحت حدود یکهزار متر مربع با قدمت حدود یکصد سال دارد و متعلق به حجت الاسلام 'فاضل' می باشد.

بزرگی عمارت اصلی این خانه که 15 اتاق را در سه طبقه در خود جای داده و شاید از نظر ارتفاع بلندترین ساختمان بافت تاریخی گرگان باشد، او را در زمره خانه های تاریخی این شهر قرار داده است.
بافت تاریخی گرگان، سومین بافت با ارزش و دارای سبک معماری پس از یزد و اصفهان است و وسیع ترین بافت تاریخی شمال ایران می باشد.

بافت تاریخی گرگان از سمت شمال غرب و شمال به خیابان 30 متری رسالت، از شرق به خیابان گرگان جدید، میدان وحدت و خیابان پاسداران، از جنوب به خیابان فرد جهان و خیابان ملل تا تقاطع خیابان پاسداران و از سمت غرب به خیابان ایرانشهر (طالقانی)، میدان مازندران و خیابان جمهوری محدود می شود.

وسعت این بخش از بافت گرگان نزدیک به 150 هکتار و معادل پنج درصد از مساحت قانونی شهر است.

شهرستان گرگان با افزون بر 450 هزار نفر جمعیت مرکز استان گلستان است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1