احیای بناهای تاریخی، جبران گذشته و زمینه ساز آینده

10 آوریل 2016 - 10:40 dsfr.ir/lm8mh

احیای بناهای تاریخی، جبران گذشته و زمینه ساز آینده
میثم رودکی
بناهای اطراف میدان امام همدان که به سبک باروک ساخته شده اند.

اگر بشود در کشور بافت ها و اماکن تاریخی را احیاء کرد و آن ها را وارد چرخه بهره وری اقتصادی کرد، این کار هم جبران گذشته است و هم زمینه سازی برای آینده.

"عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس"

به گزارش ایسنا، احمد توکلی افزود: وجود منابع سرشار نفت و گاز تا الان خیلی از موقعیت های اقتصادی و کسب و کار را از ما گرفته و از جهتی باید خوشحال بود که وضعیت فعلی قیمت انرژی حداقل ما را به این نتیجه رسانده که در دنیای جدید تکیه بر خام فروشی نفت و گاز هیچگونه تضمینی نمی تواند برای یک اقتصاد پویا باشد.

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کاهش قیمت نفت قطعا دولت را اذیت می کند و باعث ایجاد باری به دوش مردم هم خواهد شد، اما اگر بخواهیم واقعا با آینده نگری پیش برویم این همان موقعیتی است که باید به سوی داشته ها و ظرفیت های خودمان برگردیم.

وی افزود: بسیاری از ظرفیت های داخلی ما زیر سایه نفت و گاز مغفول مانده و یکی هم همین بحث گردشگری و میراث فرهنگی است که البته موضوعی صرفا اقتصادی نیست و ابعاد عمیق فرهنگی هم دارد.

توکلی تأکید کرد: ما الان باید به فکر بیفتیم که چطور از این ظرفیت استفاده کنیم. الان کشورهایی در حاشیه خلیج فارس که تاریخ و میراث فرهنگی چندانی ندارند، آمده اند و برای خودشان دارند تاریخ سازی می کنند و از این محل کسب درآمدهای نجومی دارند. پس اصلا قابل توجیه نیست اگر ما داشته های فرهنگی مهم و ارزشمندی در سطح گسترده داشته باشیم و آن را مورد توجه قرار ندهیم.

این استاد دانشگاه بیان کرد: توجه به میراث فرهنگی و زنده کردن آن مثل همین احیای بناهای تاریخی، می تواند هم برای ما درآمدزایی داشته باشد و هم هویت سازی که اتفاقا بخش دوم آن هم با توجه به توصیه های مکرر مقام معظم رهبری بسیار مهم است.

وی تأکید کرد: اگر بشود در کشور بافت ها و اماکن تاریخی را احیاء کرد و آن ها را وارد چرخه بهره وری اقتصادی کرد، این کار هم جبران گذشته است و هم زمینه سازی برای آینده.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1