15 نوامبر 2019 - 00:48

شاهکارهای جهانی موزه لوور در ایران به نمایش در می آید

10 آوریل 2016 - 10:00 dsfr.ir/ol9np

شاهکارهای جهانی موزه لوور در ایران به نمایش در می آید
مرضیه سلیمانی
بازدید رئیس موزه لوور در کاخ گلستان

برای اولین بار، نمایشگاه تمام عیاری از آثار شاخص موزه لوور فرانسه که مشهورترین موزۀ دنیا به شمار می رود در ایران به نمایش در می آید.

"مدیرکل موزه های کشور"

رییس موزه لوور (پربازدیدترین و مشهورترین موزۀ جهان) با هیات همراهی متشکل از کارشناسان میراث فرهنگی فرانسه از روز شنبه برای گسترش همکاری ها و گشایش فصل تازه ای در تعاملات فرهنگی بین موزه های دو کشور در تهران حضور خواهد داشت.

محمدرضا کارگر در این باره اظهار کرد: با هماهنگی های به عمل آمده بین ایران و فرانسه، قرار است به زودی یک نمایشگاه تمام عیار از آثار برجستۀ موزه لوور در ایران برگزار شود. در حال حاضر ما در پی هماهنگی با کشور مکزیک هستیم تا یک نمایشگاه از 'آثار تمدن ماناها' وارد ایران شود و سپس شرایط را برای برگزاری یک نمایشگاه با آثاری از موزه لوور فراهم می کنیم.

رییس اداره کل موزه های کشور در پاسخ به این پرسش که آیا مشخص شده که کدام بخش از آثار لوور به ایران می آید تشریح کرد: درخواست کردیم تا مجموعۀ کاملی از آثار فرهنگ و تمدن مصر را که در این موزه بزرگ جهان، موجود است برای نمایش به ایران انتقال دهند.

وی دربارۀ چرایی علت انتخاب آثار تمدن مصر نیز تصریح کرد که ما عللاقه مندیم تا بیشتر نمایشگاه هایی از آثار کشورهایی مانند مصر، رم و چین را برگزار کنیم چون صاحب تمدن کهن و دیرینه تر نسبت به سایر کشورها هستند.

کارگر در پاسخ به پرسش اهداف اصلی سفر رییس موزه لوور نیز تبیین کرد: مهم ترین دلایل این سفر، تحقق تفاهم های موجود پیشین در رابطه با برگزاری نمایشگاه های متقابل یا مشترک، انتقال تجربیات و دانش موزه داری فرانسه به ایران، حضور کارشناسان این موزه در ایران و کارشناسان ما در لوور، آموزش های موزه داری برای برخی کارشناسان کشورمان و برگزاری همایش های مشترک، انجام پروژه های مشترک پژوهشی و فعالیت های باستان شناسی است.

وی یادآور شد: این اولین سفر رییس جدید موزه لوور به ایران است که می تواند موجب آشنایی بیشتر ایشان و دیگر مسئولین این موزه با فرهنگ و تمدن ایران را به همراه داشته باشد.

ملاقات با مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس میراث فرهنگی کشور، بازدید از کاخ موزۀ گلستان، سفر به اصفهان و دیدار آثار تاریخی و میراثی ایران در این شهر، از برنامه های وی خواهد بود.

موزه لوور (du Louvre) در مرکز شهر پاریس در کشور فرانسه واقع شده و بیش از 35هزار اثر هنری در هشت بخش مختلف این موزه نگهداری می شود.موزه لوور با بیش از 9٫5 میلیون بازدیدکننده در سال، پربازدیدترین موزه جهان است.

این موزه از سال 1793 میلادی تا امروز به عنوان موزه عمومی فعال بوده است. تمرکز موزهٔ لوور روی هنر، تاریخ بشر و فرهنگ است و آثار بسیاری در این زمینه ها در این موزه جای گرفته اند که از آن جمله می توان به لوح حمورابی، تابلوی بانوی صخره ها و تابلوی مونالیزا اثر لئوناردو داوینچی اشاره کرد.

آثاری از تمدن ایران نیز در این موزه مشهور جهان در معرض بازدید قرار دارد که از آن جمله می توان به گاو بالدار آشوری، دیواره هایی از تخت جمشید، سنگ نگاره کمان داران کاخ آپادانا و کاشی دختر ایرانی اشاره کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1