اشتغالزایی 7.2 میلیونی گردشگری در سال 2015

10 آوریل 2016 - 08:30 dsfr.ir/uo6a1

اشتغالزایی 7.2 میلیونی گردشگری در سال 2015
donyayekar.ir
گردشگران در حال پیمایش کویر با شتر

سفر و گردشگری به عنوان یکی از بزرگ ترین صنایع جهان در سال 2015 در مجموع توانسته 7.2 میلیون اشتغال ایجاد کند.

بر اساس گزارش «تأثیر اقتصادی شورای جهانی سفر و گردشگری»، طی سال گذشته میلادی در مجموع 7.2 میلیون شغل از طریق صنعت گردشگری در سطح جهان ایجاد شده است.

در این گزارش سالانه، اطلاعات اقتصادی پیرامون نقش صنعت گردشگری در 184 کشور و 24 منطقه جهان مورد بررسی قرار گرفته است.

دیوید اسکوسیل، رئیس شورای جهانی سفر و گردشگری در این باره اظهار کرد: علیرغم بی ثباتی در اقتصاد جهانی و همچنین چالش های خاص پیش روی سفر و گردشگری طی سال 2015، صنعت گردشگری در مجموع 3.1 درصد رشد داشته و توانست 9.8 درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را به خود اختصاص دهد. صنعت گردشگری طی سال گذشته میلادی حامی 284 میلیون شغل در سراسر جهان بود که در مقایسه با سال گذشته از ایجاد 7.2 میلیون شغل جدید است و بر این اساس از هر 11 شغل در سیاره زمین 1 شغل به طور مستقیم یا غیرمستقیم با گردشگری در ارتباط است.

رئیس شورای جهانی سفر و گردشگری ادامه داد: گردشگری دوباره ماهیت مقاوم خود را نشان داد و علیرغم این که حملات تروریستی، شیوع بیماری ها، نوسانات نرخ ارز و چالش های ژئوپولیتیک توانست صنعت گردشگری را در سطح برخی کشورها و مناطق تحت تأثیر قرار دهد اما این صنعت دوباره عملکرد قدرتمندی ثبت کرد.

نقش مستقیم صنعت گردشگری در رشد تولید ناخالص داخلی در مجموع در 127 کشور از میان 184 کشور سرعتی بیش تر از رشد تولید ناخالص ملی در این کشورها داشته است و ژاپن، مکزیک، نیوزلند، قطر، عربستان، تایلند و اوگاندا از جمله کشورهایی هستند که در آن ها گردشگری عملکرد بهترین در مقایسه با اقتصاد داشته است.

به گزارش هافینگتون پست، از جمله دلایل رشد گردشگری در سال 2015 می توان به افزایش جهانی خانواده هایی با درآمد متوسط، افزایش سن جمعیت جهان که علاقه بیش تری به سفر دارند و همچنین رشد ارتباطات میان مقاصد اشاره کرد که موجب شده سفر به امری در دسترس تر و امکان پذیرتر تبدیل شود.

در سال 2015 تمامی مناطق جهانی از لحاظ نقش گردشگری در تولید ناخالص داخلی رشد داشتند و در این میان جنوب شرقی و جنوب آسیا به ترتیب با 7.9 و 7.4 سریع تر رشد را نشان داده اند.

خاورمیانه (5.9 درصد)، کارائیب (5.1 درصد)، جنوب صحرای بزرگ آفریقا (3.3 درصد)، آمریکای شمالی (3.1 درصد)، اروپا (2.5 درصد)، شمال شرق آسیا (2.1 درصد)، آمریکای لاتین (1.5 درصد) و آفریقای شمالی (1.4 درصد) در رشد ناخالص داخلی سهیم بوده اند.

پیش بینی می شود در سال 2016 میلادی مجموع سهم صنعت سفر و گردشگری در تولید ناخالص داخلی جهان 3/5 درصد افزایش داشته باشد و مجددا پیش بینی می شود برای ششمین سال پیاپی از رشد اقتصاد جهانی پیشی بگیرد.

نگرانی های امنیتی، سیاست های مرزی، قیمت نفت، قدرت دلار آمریکا در مقایسه با نرخ سایر ارزها و دیگر تحولات کلان اقتصادی همچنان در سال 2016 نیز صنعت گردشگری را تحت تأثیر قرار می دهد با این وجود طی دهه آینده پیش بینی می شود صنعت سفر و گردشگری با رشد متوسط سالانه 4 درصد از اقتصاد جهانی پیشی بگیرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1