بازدید گردشگران فرانسوی از غار نخجیر دلیجان استان مركزی

9 آوریل 2016 - 13:00 dsfr.ir/jm4vd

بازدید گردشگران فرانسوی از غار نخجیر دلیجان استان مركزی
myourland.com
غار نخجیر دلیجان در استان مرکزی

یک گروه گردشگر و غارنورد از كشور فرانسه از غار نخجیر دلیجان از توابع استان مركزی دیدن كردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میراث فرهنگی استان مرکزی، عضو هیات موسس غارنوردی کشور فرانسه و هیات گردشگری را در این دیدار که روز گذشته انجام شد تعدادی از غارنوردان استان اصفهان و هیاتی از استان مرکزی همراهی کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در این خصوص گفت: با تبلیغ عکاسان فرانسوی و عکس هایی که از غار نخجیر در سال گذشته گرفته شد،عده ای از طبیعت گران فرانسوی برای دیدن این غار به دلیجان آمدند.

سید محمد حسینی افزود: غار نوردان کشور فرانسه با دیدار از این جاذبه طبیعی شهر دلیجان این اثر تاریخی بکر را بسیار جالب توصیف کردند.

وی اظهار کرد: جاذبه های تاریخی و طبیعی شهرستان های دلیجان ،خمین و محلات از پر بیننده ترین اماکن در سطح استان مرکزی هستند که در ایام نوروز امسال نیز پذیرای گردشگران داخلی و خارجی بودند.

غاز نخجیر با قدمت 70 میلیون سال، در 10 کیلومتری شهرستان دلیجان حد فاصل جاده ارتباطی دلیجان به شهر نراق واقع شده است. محوطه درونی این مجموعه کریستالیزه که دارای تزئینات بلوری و اسفنجی در کف، دیوارها و سقف است از ناب ترین نمونه های موجود درغارهای جهان محسوب می شود. دهانه اصلی این غار 10 متر عرض و بین 10 تا 40 متر ارتفاع دارد که هر گردشگر و بازدید کننده ای با گذر از این دهانه و ورود به غار به حیرت و تفکر فرو می رود.

در گنجینه شگفتی این غار اسرارآمیز، سنگ های تزئینی با اشکال متنوع مانند عقاب، لاک پشت، گوزن، انسان، کبوتر و تندیس های عظیم الجثه بلورین ایجاد شده است که بیشتر آنان از جنس آهک است. رسوبات دولومیتی با رنگ آمیزی جاذب در جای جای غار، ظرفیت عظیمی از اسفنج های بلورین و کریستاله، باغ های مرجانی و مخروط های گل کلمی شکل را خلق کرده است.

غارنخجیر دارای تالارهای متعدد و حوضچه های آب، راهروهای طولانی، مسیرهای چکنده و چکیده های بلورین بسیار متنوع و زیبا و حتی در نقاطی منحصر به فرد است. زیباترین تالار این غار چهلستون نام دارد و از دیگر تالارهای غار می توان به سفره عروس، دریاچه، برزخ، باغ وحش و چهل چراغ اشاره کرد.

وجود یک دریاچه در بخش انتهایی و زیردست غار که دیواره، سقف و پیکره های اسرار آمیز آن را سنگ های عجیب محاصره کرده، زیبایی وصف نشدنی به این غار داده است.

آب انبارهای حاج مهدی نراقی، مسجد جامع نراق، بازار شمس السلطنه، کاروانسرا و پل دو دهک، قلعه و غار کهک و منطقه نمونه گردشگری جاسب و اردهال از جاذبه های دیگر شهرستان دلیجان استان مرکزی است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1