کشف روستای 6000 ساله در "اورامان" کردستان

9 آوریل 2016 - 12:50 dsfr.ir/xj9ow

کشف روستای 6000 ساله در "اورامان" کردستان
media.isna.ir
کشف روستای 6000 ساله در "اورامان" کردستان

کاوش‌ های باستان‌ شناسی در محوطه باستانی «سرچم» در نزدیکی روستای «روآر» از توابع شهرستان سروآباد کردستان به کشف بقایای یک روستای 6 هزارساله منجر شد.

به گزارش ایسنا، امیر ساعدموچشی سرپرست کاوش در محوطه باستانی سرچم با اعلام این خبر بیان کرد: این روستای کهن مربوط به دوره‌ای است که باستان شناسان آن را دوره مس‌سنگی می‌خوانند.

به گفته این باستان‌شناس، تا پیش از شناسایی محوطه سرچم اطلاعاتی از سکونت‌های دوره مس و سنگ میانی در منطقه اورامان وجود نداشت و تاکنون روستایی با این قدمت در منطقه اورامان شناسایی نشده بود.

وی با بیان این‌ که کاوش‌های اخیر می‌ تواند اطلاعات مفیدی درباره نحوه معیشت، سنت‌های فرهنگی و ارتباطات آن‌ ها را در اختیار پژوهشگران قرار دهد، افزود: در این کاوش‌ها آثاری از سکونت عصر آهن مربوط به سه هزار سال پیش نیز مشخص شده که نشان از مورد استفاده قرار گرفتن این ناحیه در دوره یاد شده دارد.

او ادامه داد: کاوش اخیر بخشی از مجموعه کاوش‌های باستان‌شناسی گسترده‌ای است که به هدایت دکتر فریدون بیگلری در منطقه اورامان، خصوصاً در دره رودخانه سیروان در حال انجام است .

وی انجام این کاوش‌ ها در طول یک سال گذشته را باعث شناسایی مکان‌ های متعددی از دوره‌ های پارینه‌سنگی، مس‌سنگی، عصر آهن و ادوار اسلامی‌ دانست و افزود: آن‌ ها نشان‌دهنده‌ی غنای باستان‌ شناسی این بخش از استان کردستان است که تا پیش از آغاز این کاوش‌ ها اطلاعات اندکی از پیشینه کهن آن وجود داشت.

ساعد موچشی با بیان این‌ که در کاوش‌ های به عمل آمده در این محوطه آثاری شامل سفال، ظرف سنگی، ابزار سنگی، بقایای استخوان حیوانات و بقایای معماری کشف شده است، افزود: سفال‌ های به دست آمده در سرچم شامل نمونه‌هایی با پوشش قرمز، نخودی و سفال‌های با تزیین فشاری انگشتی و منقوش هندسی اند که به سنت سفال دالما و تعداد محدودی نیز به سنت سه گابی تعلق دارند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1