مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی:

مساحت دریاچه ارومیه در 6 ماه 4 برابر شد

9 آوریل 2016 - 11:00 dsfr.ir/vt0uv

مساحت دریاچه ارومیه در 6 ماه 4 برابر شد
urmialake.ir
دریاچه ارومیه

علیرغم کاهش 9 درصدی در بارندگی سطح آب دریاچه نسبت به سال گذشته 9 سانتی متر افزایش داشته و مساحت دریاچه نسبت به شهریور ماه گذشته 4 برابر شده است.

"مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی"

مدیرکل محیط زیست استان آذربایجان غربی در گزارشی از وضعیت دریاچه ارومیه گفت: سطح تراز دریاچه ارومیه نسبت به زمان مشابه در سال گذشته 9 سانتی متر افزایش داشته است.

پرویز آراسته در تشریح این خبر گفت: سطح تراز آب دریاچه ارومیه اکنون 1270/78 متر بالاتر از سطح آب های آزاد قرار دارد که در مقایسه با روز مشابه در سال گذشته که این تراز 1270/69 متر بود، 9 سانتی متر افزایش نشان می دهد.

همچنین به گفته وی این عدد در مقایسه با 31 شهریورماه 1393 که تراز آب 1270/08 بوده است 70 سانتی متر افزایش ارتفاع آب را نشان می دهد.

آراسته افزود: به یاری بارندگی های بهاره، مساحت آب دریاچه ارومیه به 200 هزار کیلومتر مربع رسیده است که این میزان در شهریورماه گذشته 530 کیلومتر مربع بود یعنی مساحت آب دریاچه نسبت به آن زمان به بیش از 4 برابر رسیده است.

مدیرکل محیط زیست استان آذربایجان غربی گفت: خوشبختانه رژیم بارش‌ها نیز از باران به برف بدل شده که احتمال می دهیم تا اردیبهشت ماه هم ورود آب به دریاچه را شاهد باشیم و فکر می‌کنم با ادامه روند آب شدن برف ها مساحت دریاچه به 300 هزار کیلومتر مربع هم برسد.

وی با بیان این که تراز آب امسال نسبت به 10 - 12 سال گذشته مثبت بوده است افزود: دریاچه اکنون به وضعیت تثبیت رسیده است که امیدواریم به زودی به روند احیا نیز بدل شود.

آراسته با تاکید بر این که بارندگی نسبت به سال گذشته 9 درصد کاهش داشته است دلایل افزایش ارتفاع آب دریاچه را افزایش رطوبت خاک و لایروبی رودخانه های حوزه که به قسمت عمیق دریاچه می ریزند دانست.

وی با اعلام این که مجموعا حدود 41 کیلومتر لایروبی رودخانه انجام شده است گفت: انتقال آب حوزه به حوزه از یکی از رودخانه های استان هم در حال انجام است که امیدوارم از حدود 5 سال بعد بتوانیم از این طریق به میزان 600 میلیون متر مکعب در سال آب به دریاچه ارومیه برسانیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « بلدیه » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1