هتل سازان خارجی در انتظار توافق هسته ای

24 ژوئن 2015 - 11:40 dsfr.ir/530ce

با نزدیک شدن به رفع احتمالی تحریم ها در صورت رسیدن به توافق جامع هسته ای، گروه های هتل سازی در سراسر جهان اکنون ایران را یک محل سرمایه گذاری مناسب با پتانسیل های گردشگری فراوان می بینند.

"فاینشنال تایمز"

نشریه «فاینشنال تایمز» در گزارشی به روند ورود گروه های بزرگ هتل سازی و پتانسیل های ناشناخته گردشگری در ایران پرداخته که با رفع احتمالی تحریم ها می تواند با رشد قابل ملاحظه ای رو به رو شود.

در این گزارش آمده است: «در سال های پیش از انقلاب، هتل های لوکس تهران میزبان ستاره های هالیوود چون «الیزابت تیلور» و «پل مک کارتنی» بودند، اما پس از سرنگونی شاه، جمهوری اسلامی قراردادهایش را با گروه های بزرگ هتل چون هیلتون، حیات و شرایتون سفت و سخت تر کرد.» در سال های همراه با چالش های سیاسی و نگرانی از اینکه گردشگران خارجی ارزش های اسلامی را رعایت نکنند، موجب کاهش قابل ملاحظه سرمایه گذاری در بخش گردشگری در ایران شد، اما بازگشایی یک هتل چهار ستاره در تهران تحت مدیریت گروه هتل های فرانسوی «آکور» نشان می دهد همه چیز سریع ممکن است تغییر کند و یک شرکت غربی مدیریت یک هتل در ایران را بر عهده بگیرد.

فایننشال تایمز نوشت: ایران امیدوار است در تیر ماه با حصول توافق جامع هسته ای، بستر رفع تحریم ها هموار و از این طریق سرمایه گذاری خارجی در بخش گردشگری تقویت شود. تحریم ها به طور مستقیم صنعت گردشگری را هدف قرار نداده اند، اما مانع از انتقال پول به داخل و خارج از ایران به استثنای برخی کالاها می شود.

در حالیکه هنوز مشخص نیست «آکور» که بزرگترین گروه هتل در اروپا با بیشترین تعداد اتاق است، در صورت ادامه یافتن تحریم ها چگونه به فعالیت خود ادامه خواهد داد. گروه هتل های فرانسوی «آکور» و همچنین «آکسیس» از اظهارنظر درباره قراردادشان با ایران خودداری کردند، اما سعید شیرکوند (معاون امور توسعه سازمان گردشگری ایران) تائید کرده که این دو هتلِ فرودگاهی جدید تحت مدیریت کمپانی «آکور» طبق استانداردهای جهانی شان به ارائه خدمات در ایران خواهند پرداخت. آکسیس» برخی جنبه های ارائه خدمات خود را منطبق بر نُرم های داخلی کرده و به عنوان مثال مشروبات الکلی در هتل ها سرو نمی شود و کارمندان خانم باید حجاب اسلامی را رعایت کنند.

در ادامه این گزارش می خوانیم: گروه هتل های «آکور» از یکی از بزرگترین مقاصد گردشگری کمتر دیده شده در جهان سود می برد که دارای جاذبه های تاریخی بزرگی در شهرهایی چون اصفهان و شیراز است. البته گمانه زنی هایی نیز وجود دارد که سایر گروه های هتل در فرانسه مشغول مذاکره با ایران درباره ساخت و مدیریت هتل ها هستند. این در حالیست که گروه صنعتی "بوویگ" فرانسه و همچنین گروه مدیریت هتل «روتانا» در امارات که گفته می شود قصد دارند هتل هایی در شهرهای تهران و مشهد بسازند نیز درباره این موضوع اظهار نظر نکردند.

برای نیل به این هدف پتانسیل های فوق العاده ای وجود دارد، چرا که پس از انتخاب حسن روحانی، تعداد گردشگران اروپایی که به ایران می آیند بیش از 10 برابر شده است. بر اساس آمار رسمی اعلام شده، سال گذشته حدود 6 میلیون گردشگر به ایران آمدند که البته بسیاری از آنها زائران مذهبی کشورهای منطقه بودند و در مجموع درآمدی بالغ بر 7.5 میلیارد دلار (حدود 2 درصد تولید ناخالص ملی ایران) را رقم زدند.

فایننشال تایمز به نقل از سعید شیرکوند نوشت: «هتل سازی در ایران یکی از جاذبه های بزرگ است، چرا که تعداد هتل های چهار و پنج ستاره تا 10 سال آینده حداقل باید سه برابر شود. البته باید بررسی شود که آیا زیرساخت های کشور ما تحمل پذیرش تعداد بیشتری گردشگر را دارد یا خیر. زیرساخت های گردشگری ما توان مواجه با سونامی گردشگران را ندارد.

گروه هتل های ایرانی "دیدار" ساخت یک هتل 300 میلیون دلاری با 300 اتاق را یک سال پیش و به سبک هتل های انگلیسی در مرکز تهران آغاز کرده، اما برای رسیدن به سوددهی نیازمند رفع تحریم ها و سرمایه گذاری خارجی است. «شهرام پورصفر»، رئیس هیات مدیره شرکت دیدار عنوان می کند: ترجیح  ما این است که با یک سرمایه گذار آلمانی و یا حتی ترکیه ای همکاری کنیم که این نیازمند رفع تحریم هاست، اما در صورتی که تحریم ها ادامه یابد ناگزیر به کار با شرکای چینی هستیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1