18 اکتبر 2019 - 15:39
سرپرست معاونت ميراث فرهنگی استان سمنان:

رنگ از چهره چهل دختران سمنان پاک شد

6 آوریل 2016 - 16:20 dsfr.ir/w47dz

رنگ از چهره چهل دختران سمنان پاک شد
دریافتی
برج چهل دختران سمنان

بخش های رنگ آميزی شده برج چهل دختران سمنان بدون آسيب ديدن سطح بيرونی بنا، به طور كامل پاكسازی شد.

"سرپرست معاونت اداره كل ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری استان سمنان"

مصطفی یغمائیان ضمن یادآوری اینکه بخشی از دیوار برج تاریخی چهل دختران سمنان مربوط به دوره سلجوقی، در ایام نوروز امسال و توسط افراد ناآگاه رنگ آمیزی شده بود، افزود: با توجه به اینکه رنگ پیوستگی با سطوح گلی بر قرار نمی کند، بدون وارد شدن آسیب به بنای اصلی و با انجام اقدامات پاکسازی، برج به شکل اولیه خود بازگشت.

وی گفت: برای حفاظت هر چه بیش تر از این اثر تاریخی، با همکاری سازمان دانش آموزی کار مرمت موضعی و ساماندهی محیط اطراف برج، کف سازی و نورپردازی محوطه اطراف به زودی انجام می شود.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان با اشاره به اینکه پیش از این بخش های داخلی و کف برج چهل دختر مرمت شده بود، افزود: به دلیل حساسیت بنا و محافظت در برابر آسیب های جوی، به زودی یک لایه حفاظتی کاهگلی بر سطح بنا کشیده می شود.

یغمائیان با بیان اینکه مالکیت معنوی برج چهل دختران با اداره میراث فرهنگی است اما بخشی از محیط این بنا در مجموعه سازمان دانش آموزی واقع شده است، افزود: در دهه های گذشته، برای ارتقای امنیت برخی از بناهای تاریخی، مدارس را در محدوده این بناها می ساختند تا حفاظت بیشتر شوند و بناهای بسیاری در کشور در این شرایط هستند.

وی ضمن یادآوری اینکه در محلات ثلاث سمنان، در کنار خیابان حکیم الهی، بین دو محله «کوشمغان» و «زاوغان» برج قدیمی که به «چهل دختران» معروف است، دیده می شود، خاطرنشان کرد: مردم سمنان بنای این برج را به چهل دختر خادم آتشکده نسبت می دهند و بعضی از مردم معتقدند این برج، دیری بوده که چهل دختر تارک دنیا در آن سکنی داشتند.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان تصریح کرد: این بنا، از گل و خشت ساخته شده و به شکل هشت ضلعی است و هم اکنون در حیاط مدرسه ای قرار گرفته است.

بر اساس ماده 564 قانون مجازات اسلامی، هر کس بدون اجازه سازمان میراث فرهنگی و بر خلاف ضوابط مصوب اعلام شده از سوی سازمان مذکور به مرمت یا تعمیر، تغییر، تجدید و توسعه ابنیه یا تزئینات اماکن فرهنگی-تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی مبادرت کند به حبس از شش ماه تا دو سال و پرداخت خسارات وارده محکوم می شود.

برج چهل دختران سمنان به شماره 3035 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1