تخت جمشید؛ محبوب ترین جاذبه جهانی ایران برای مسافران نوروزی

6 آوریل 2016 - 13:00 dsfr.ir/4e3o7

تخت جمشید؛ محبوب ترین جاذبه جهانی ایران برای مسافران نوروزی
مجتبی محمدی
گردشگران نوروزی در تخت پایگاه جهانی پاسارگاد

مدیرکل دفتر پایگاه های جهانی اعلام کرد که تخت جمشید بیش ترین آمار بازدید گردشگران نوروزی را درمیان پایگاه های جهانی کشورمان به خود اختصاص داده است.

به گفته فرهاد عزیزی، این پایگاه جهانی ثبت شده در یونسکو، در 12 روز نخست فروردین، 456 هزار و 486 بازدید کننده داشته است. این مقام مسوول همچنین خاطرنشان کرد که از 19 اثر و محوطه جهانی موجود در ایران بیش ترین بازدید از محوطه جهانی پارسه (تخت جمشید) صورت گرفته است و پایگاه های تاریخی چون باغ ارم، کاخ گلستان، پاسارگاد، میدان نقش جهان، باغ چهلستون، شوش، شهرسوخته و سازه های آبی شوشتر به ترتیب در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

مدیرکل دفتر پایگاه های جهانی یادآور شده است: «میدان تاریخی نقش جهان به عنوان یکی از وسیع ترین میدان های تاریخی جهان به دلیل قرارگیری در ساختار اصلی شهر، همه ساله پذیرای گردشگران میلیونی داخلی و خارجی است. اما در ارائه آمار از این محوطه تاریخی آمار بازدید با پرداخت ورودیه چهار اثر تاریخی موجود در چهار سوی این میدان تاریخی لحاظ می شود.»

این در حالی است که پیش از این مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان، میدان نقش جهان شهر اصفهان را پر بیننده ترین بنای تاریخی این استان و کشور عنوان کرده و گفته بود: «بر اساس بررسی های گروه هایی از دانشجویان رشته های گردشگری که در مبادی ورودی و خروجی میدان استقرار یافته بودند، روزانه 250 هزار گردشگر وارد این میدان عظیم تاریخی شده و از مجموعه های میدان و بیش از 400 فروشگاه صنایع دستی و بازارهای پیرامون آن بازدید کرده اند.»

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1