شناسایی کاروانسرای عهد صفوی در مسیر جاده ابریشم

6 آوریل 2016 - 12:00 dsfr.ir/ja03b

شناسایی کاروانسرای عهد صفوی در مسیر جاده ابریشم
میراث آریا
کاروانسرای ارومیه

کاروانسرای عهد صفوی در یکی از مسیرهای فرعی جاده ابریشم در آذربایجان غربی شناسائی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی؛ معاون میراث فرهنگی استان با اعلام این خبر گفت: با بررسی های  میدانی که برای یافتن مسیرهای فرعی جاده ابریشم صورت گرفته این کاروانسرای عهد صفوی در حد فاصل مهاباد-سردشت شناسایی شده است.

محمد فتحی هم چنین تصریح کرد: همزمان با انجام مقدمات برگزاری همایش بین المللی جاده ابریشم، تدقیق مسیرهای فرعی جاده ابریشم و به تبع آن بقایای معماری احتمالی باقی مانده ار این مسیرها و ابنیه پیرامون آن در سطح استان آغاز شده است.

وی در این زمینه افزود: با تلاس قابل تقدیر همکاران در شهرستان مهاباد بقایای معماری این کاروانسرا موسوم به "کوخ کورتک" شناسایی شده که از نظر تیپولوژی معماری و تکنیک ساخت با کاروانسراهای "شاه عباسی و دره خان خوی" قابل قیاس بوده و قدمت آن به احتمال قوی به دوره صفویه باز می گردد.

معاون میراث فرهنگی استان با اشاره به ارزش تاریخی این اثر اضافه کرد: این کاروانسرا بر سر یکی از مسیرهای فرعی جاده ابریشم در جنوب استان آذربایجان غربی بنا شده متعاقب شناسایی این اثر فاخر و ارزشمند؛ تهیه پرونده ثبتی و انجام مطالعات دقیق تر پیرامون آن آغاز گردیده است.

محمد فتحی ادامه داد: با توجه به فرصت پیش آمده در برگزاری ششمین نشست راه ابریشم در ارومیه، مطالعات تدقیق مسیرهای عبوری کاروانیان جاده ابریشم در استان آذربایجان غربی آغاز شده و امیدواریم به نتایج خوبی در این زمینه برسیم.

گفتنی است ششمین نشست نمایندگان کشورهای عضو برنامه جاده ابریشم از تاریخ سوم لغایت ششم اردیبهشت در ارومیه برگزار خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1