گزارش مرکز آمار از تابستان 94

مردان و زنان چگونه وقت می گذرانند؟

5 آوریل 2016 - 17:00 dsfr.ir/z79hd

مردان و زنان چگونه وقت می گذرانند؟
میثم رودکی - دنیای سفر
مردان همدانی در یک دورهمی عصرانه در میدان امام همدان

مرکز آمار ایران چکیده نتایج بررسی گذران وقت در تابستان 94 را منتشر کرد.

بر اساس این گزارش افراد بیش از نیمی از زمان خود در شبانه روز را صرف نگهداری و مراقبت شخصی می کنند و از این نظر تفاوتی میان زنان و مردان وجود ندارد.

بر اساس آمارهای موجود در خصوص گذران وقت میان زنان و مردان تفاوت زیادی وجود ندارد و اولویت گذران وقت میان افراد دو گروه جنسی تقریبا یکسان است. تنها تفاوت موجود در گذران وقت میان زنان و مردان تفاوت در گذران وقت در امور خانه داری و فعالیت های شغلی است.

مردان بعد از نگهداری و مراقبت شخصی، بیش ترین زمان خود (4 ساعت و 54 دقیقه) را صرف کار و فعالیت های شغلی می کنند اما این زمان برای زنان تنها 39 دقیقه است. در مقابل زنان بیش ترین زمان خود را صرف خانه داری می کنند (2 ساعت و 25 دقیقه) در حالی که مردان تنها یک ساعت و 17 دقیقه صرف خانه داری می کنند.

مردان و زنان به یک میزان (2 ساعت) وقت صرف استفاده از رسانه های جمعی می کنند. زمان صرف شده برای مشارکت اجتماعی هم در هر دو گروه به یک میزان و حدود یک ساعت است. صرف وقت برای فعالیت های فرهنگی و تفریحی هم ششمین اولویت گذران زمان برای هر دو گروه است. اما مردان 29 دقیقه و زنان 14 دقیقه صرف فعالیت های فرهنگی و تفریحی می کنند.

اولویت بعدی گذران وقت فعالیت های ورزشی است که زنان 12 دقیقه و مردان 20 دقیقه از وقت خود در شبانه روز را صرف آن می کنند.

کم ترین زمان هم در هر دو گروه صرف فعالیت های آموزشی و فعالیت های داوطلبانه و خیریه می شود.

نکته قابل توجه در این گزارش کلی بودن برخی از موارد است. مثلا مشخص نیست 13 ساعتی که افراد صرف نگهداری و مراقبت شخصی می کنند دقیقا صرف چه اموری می شود. یا مشخص نیست افراد بیش تر از کدام رسانه ها استفاده می کنند.

این ایرادی است که از سال 88 که اولین گزارش های گذران وقت در ایران منتشر شد، وجود داشته و هنوز اطلاعات جزئی تر در این مطالعات ارائه نشده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1