نجات تپه تاریخی مندنی از نابودی

5 آوریل 2016 - 12:00 dsfr.ir/iq7uh

نجات تپه تاریخی مندنی از نابودی
میراث آریا
تپه تاریخی روستای مندنی

تعیین عرصه و حریم تپه مندنی متعلق به دوره اشکانی به منظور نجات محوطه از نابودی و جلوگیری از تسطیح آن برای گسترش زمین های کشاورزی صورت گرفت.

عباس باورسایی سرپرست هیأت گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه مندنی با بیان این مطلب، یکی از اصلی ترین رسالت های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را حفظ و نگهداری از میراث گذشتگان دانست که در قالب محوطه ها و تپه های باستانی در گوشه و کنار کشور پراکنده شده اند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، او افزود: از این رو بنابر ضرورت ها و فوریت های مد نظر سالانه تعدادی از این محوطه های باستانی توسط اداره کل میراث فرهنگی هر استان ثبت و تعیین عرصه و حریم می شوند.

وی با بیان اینکه در برنامه ریزی سال 1394، تپه مُندنی از تپه های باستانی استان خوزستان در اولویت تعیین عرصه و حریم قرار گرفت تصریح کرد: این تپه در سال های گذشته مورد آسیب های زیادی قرار گرفته است.

او مهم ترین و اصلی ترین این آسیب ها را تسطیح دور محوطه به منظور گسترش زمین های کشاورزی پیرامون توسط اهالی منطقه، حفر گمانه هایی برای ساخت یک فیلم سینمایی، نصب سنگ یادبود بر فراز تپه، انباشت فضولات حیوانی و ... اعلام کرد.

وی با بیان اینکه تپه باستانی مُندنی، در 7/1 کیلومتری غرب روستای مُندنی از توابع بخش عقیلی، شهرستان گتوند قرار دارد گفت: این تپه اولین بار در بررسی باستان شناسی هنری رایت درسال 1969 با عنوان بررسی باستان شناختی محدوده رامهرمز، شوشتر و گتوند شناسایی شد.

به گفته او، رایت در گزارش خود به دلیل نبود آگاهی از نام تپه مُندنی به اسم آن اشاره نکرده اما شماره KS 259 را برای این محوطه در نظر گرفته است. از آن تاریخ به بعد هیچ گونه فعالیت باستان شناسی در محدوده این تپه انجام نگرفته است.

وی ارتفاع این تپه را حدود 11 متر از سطح زمین های اطراف و مساحت آن را حدود 0.5 هکتار اعلام کرد و افزود: قدمت این محوطه از نظر رایت به دوره اشکانی بر می گردد.

این باستان شناس گفت: با مطالعه عکس های هوایی نظیر تصاویر ماهواره کورونا (در دهه 60 میلادی)، عکس های هوایی سال 1343 و 1372 سازمان نقشه برداری و همچنین تصاویر ماهواره ای گوگل ارث آبدیت 2011، 2012 و 213 خوشبختانه تپه باستانی مُندنی نسبت به دیگر محوطه های منطقه کمتر تسطیح شده است.

مجوز تعیین عرصه و حریم تپه مندنی توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1