فرصتی برای دیدار با نادرشاه و فردوسی

5 آوریل 2016 - 10:20 dsfr.ir/7t4f6

فرصتی برای دیدار با نادرشاه و فردوسی
ایسنا
تعدادی از مجسمه های موزه صنعتی

با پایان کار مرمت ساختمان موزه صنعتی، دیدار دوباره با مجسمه ها و نقاشی های علی اکبر صنعتی در انتظار به نتیجه رسیدن مذاکرات مسؤولان شهرداری و سازمان هلال احمر برای بازگشایی موزه است.

سرپرست معاونت فنی و طرح های شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران در گفت و گو با خبرنگار سرویس هنرهای تجسمی ایسنا، با بیان این که مرمت ساختمان موزه علی اکبر صنعتی به پایان رسیده است، اظهار کرد: مرمت ساختمان این موزه طبق روال اعلام شده در حال نهایی شدن است. مرمت آثار استاد صنعتی نیز در حال انجام است، اما کار بخش فنی در این زمینه تمام شده و ساختمان موزه آماده بازگشایی است.

او ادامه داد: عملیات پایانی مربوط به تأسیسات و نصب نیز در ساختمان در حال انجام است. زمان بازگشایی موزه به تصمیم مسؤولان شهرداری و سازمان هلال احمر بستگی دارد. با این حال، مرمت آثار موزه مانعی برای بازگشایی آن نیست، بلکه می تواند برای بازدیدکنندگان جالب باشد که هنگام بازدید از موزه شاهد مرمت آثار هم باشند.

سید مجتبی موسوی (معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران) نیز درباره ی مرمت آثار و مجسمه های استاد صنعتی اظهار کرد: آثار استاد به دو بخش نقاشی و مجسمه تقسیم می شوند؛ مرمت بیش از 70 اثر آبرنگ این هنرمند چند ماهی است که آغاز شده و بیش از 50 درصد آن ها مرمت شده اند. مرمت مجسمه ها نیز یک فرآیند زمان بر است و باید فرصت بیشتری به این کار اختصاص داد.

او ادامه داد: می توان پس از یک مرمت ابتدایی و سطحی، موزه را بازگشایی کرد و برای آینده، مرمت و نگهداری اصلی و طولانی مدت آثار را پی گرفت. با توجه به این که جنس مجسمه ها عمدتا گچ است، در طولانی مدت ماندگاری خود را از دست می دهند و می توان با قالب گیری، از نسخه اصلی آن ها نگهداری کرد.

موسوی همچنین بیان کرد: خانواده استاد صنعتی در جریان مرمت موزه و آثار این هنرمند هستند. ما سعی کرده ایم در این کار حساس، علاوه بر استحکام بخشی و بازسازی موزه در نگهداری و مرمت آثار امانت دار باشیم و به نحو احسن این کار را انجام دهیم.

موزه ی استاد علی اکبر صنعتی، مجسمه ساز و نقاش ایرانی، که زیر نظر جمعیت هلال احمر ایران است، از چند سال پیش به دلیل فرسودگی ساختمان تعطیل و به محل تجمع دست فروشان تبدیل شده بود. همچنین بخشی از آثار این موزه، آسیب دیده و در حال از بین رفتن بودند. این موضوع در سال های گذشته واکنش خانواده این هنرمند و جامعه هنری را درپی داشت تا این که سازمان زیباسازی اعلام کرد که با همکاری هلال احمر این موزه و مجسمه هایش را مرمت خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران سوم اسفندماه 94 اعلام کرد، مرمت موزه و مجسمه های علی اکبر صنعتی به عنوان بخشی از فعالیت های این سازمان تا یک ماه دیگر نهایی می شود و اوایل سال 95 شاهد بازگشایی موزه خواهیم بود.

علی اکبر صنعتی متولد سال 1295 در کرمان یکی از کودکان پرورشگاه صنعتی کرمان بود. او که از آغاز به نقاشی علاقه مند بود، به مدرسه کمال الملک وارد شد. موزه صنعتی در تهران شامل بسیاری از آثار این هنرمند در زمینه ی نقاشی و مجسمه سازی است.

پیکره فردوسی، سعدی، مسیح مصلوب، دهخدا، کمال الملک، کریم خان زند، جواهر لعل نهرو، مهاتما گاندی، لویی پاستور، ملک الشعرای بهار، شاه عباس و پیکره بزرگ نادرشاه افشار در این موزه به نمایش گذاشته شده اند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1