مخالفت پورسید آقایی با انتقال راه آهن به خارج از تهران

4 آوریل 2016 - 18:00 dsfr.ir/ig568

مخالفت پورسید آقایی با انتقال راه آهن به خارج از تهران
seeiran.ir
ایستگاه راه آهن تهران

در شهرهای بزرگ و پرجمعیت جهان نه تنها راه آهن به خارج از شهر منتقل نشده است که حتی در مراکز اصلی و پرجمعیت ایستگاه هایی تعریف شده که در ساختار شهر اهمیت بسیاری دارند.

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران معتقد است که با توجه به تجربه موفق کشورهای توسعه یافته در استفاده از راه آهن برای توسعه شهرهای بزرگ، ایده انتقال راه آهن پایتخت به مناطق حومه ای طرحی منطقی و کارشناسی به حساب نمی آید.
 
محسن پورسید آقایی درباره ی پیشنهاد ارائه شده از سوی شهردار تهران مبنی بر انتقال راه آهن به حومه و استفاده مردم از مترو برای دسترسی به آن اظهار کرد: اگر نگاهی به تجربه دیگر کشورها داشته باشیم می بینیم که در شهرهای بزرگ و پرجمعیت جهان نه تنها راه آهن به خارج از شهر منتقل نشده است که حتی در مراکز اصلی و پرجمعیت ایستگاه هایی تعریف شده که در ساختار شهر اهمیت بسیاری دارند.

وی ادامه داد: امروزه در شهرهای بزرگی مانند پاریس، برلین، رم و مسکو که هر یک جزو شهرهای بزرگ اروپا به حساب می آیند، چند ایستگاه مجزای راه آهن تعریف شده که اکثر آن ها در مراکز شهر ساخته و طراحی شده اند. این موضوع باعث شده که اقتصاد شهری نیز بتواند از حضور راه آهن برای توسعه و بهبود شرایط خود بهره لازم را ببرد.

مدیرعامل شرکت راه آهن با بیان این که بحث دسترسی آسان و در زمان کوتاه مردم به ایستگاه قطار یکی از اصلی ترین دغدغه های راه آهن به حساب می آید، عنوان کرد: ما باید کاری کنیم که مسافران در کوتاه ترین زمان ممکن و با صرف کوتاه ترین مسیر به ایستگاه راه آهن برسند. طراحی پارکینگ های گسترده برای ایستگاه های قطار که به مسافران امکان انتقال سریع به ایستگاه راه آهن را می دهد، می تواند جزیی از این فرآیند باشد.

پورسید آقایی ادامه داد: از این رو نه تنها نمی توان به انتقال راه آهن از پایتخت به مناطق حومه ای به عنوان یک انتخاب مثبت فکر کرد که حتی در حد یک ایده نیز نمی توان آن را مطرح کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برای باقی ماندن یا توسعه ایستگاه های راه آهن در شهر تهران نیاز به هماهنگی با شهرداری وجود دارد؟ گفت: طبق قانون اختیار قطعی تصمیم گیری در این حوزه به شورای عالی شهرسازی واگذار شده که ریاست آن در اختیار وزیر راه و شهرسازی است و قطعا حرف اصلی را در این حوزه این شورا خواهد زد. از این رو شهرداری در این زمینه تنها می تواند پیشنهاد مطرح کند و قطعا تصمیم گیر نخواهد بود.

صبح امروز محمد باقر قالیباف (شهردار تهران) در صحبت هایی از ارائه ی پیشنهاد انتقال راه آهن پایتخت به مناطق حومه ای سخن گفته و از طرف شهرداری اعلام آمادگی کرده بود که در صورت نیاز شرایطی برای اجرای این برنامه فراهم شود.

آخوندی (وزیر راه و شهرسازی) پیش از این بارها از طراحی برخی ایستگاه های راه آهن در مناطق حومه ای شهرهای مختلف ایران انتقاد کرده و اعلام کرده بود که این وزارتخانه طرح های آتی را طوری برنامه ریزی خواهد کرد که ایستگاه ها در نزدیک ترین فاصله به نقاط مرکزی شهرهای بزرگ ساخته شوند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1