تشکیل کنسرسیوم گردشگری بین قشم و اروپا

4 آوریل 2016 - 16:20 dsfr.ir/x17uu

تشکیل کنسرسیوم گردشگری بین قشم و اروپا
freezones.ir
جزیره قشم

در راستای توسعه گردشگری و هماهنگی تورهای گردشگری برای بازدید از منطقه آزاد قشم، کنسرسیومی بین منطقه آزاد قشم با چین، روسیه، فرانسه، ایتالیا و آلمان تشکیل شد.

به گزارش ابرار اقتصادی، رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به استقبال گردشگران نوروزی از منطقه آزاد قشم و جاذبه های تفریحی و تاریخی این جزیره اظهار کرد: در طرح نوروزی منطقه آزاد قشم که از 25 اسفند سال گذشته آغاز و تا 13 فروردین امسال ادامه یافت 634 هزار و 333 نفر وارد این منطقه شدند که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته هشت درصد افزایش را نشان می‎دهد.

حمیدرضا مومنی با اشاره به اینکه در مدت زمان نامبرده 604 هزار نفر از طریق اسکله های لافت، پهل و ذاکری وارد جزیره قشم شدند، خاطرنشان کرد: همچنین 30 هزار و 333 نفر از 25 اسفند تا 12 فروردین از طریق فرودگاه به این جزیره قشم سفر کردند که این آمار نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته بالغ بر 45 درصد افزایش را نشان می‎دهد که امیدواریم با راه اندازی «ایرلاین قشم» این آمار در سال آینده افزایش بیشتری را شاهد باشد.

وی در ادامه افزود: 330 هزار نفر از گردشگران ورودی به قشم از اماکن گردشگری و تاریخی این منطقه بازدید کردند که خوشبختانه افزایش چهار درصدی را در این زمینه شاهد بودیم که نتیجه انجام تبلیغات و اطلاع رسانی های سازمان منطقه آزاد قشم از طریق صدا و سیما، پوسترها و بروشورهای مختلف از نیمه دوم سال گذشته برای شناساندن این خطه از ایران عزیز به هموطنانمان بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به اینکه هشت روز از نوروز شاهد هوای بارانی در این منطقه بودیم، گفت: این شرایط موجب شد تا پیش بینی ما درباره میزان جذب یک میلیون گردشگر نوروزی به این منطقه محقق نشود زیرا درصد زیادی از مسافران این جزیره به صورت چادرنشین هستند، با این همه با این وجود نسبت به سال گذشته شاهد افزایش استقبال گردشگران شدیم.
به گفته مؤمنی، با وجود شرایط نامساعد جوی در روزهای نوروز، هیچ گونه تصادفی که منجر به خسارات شدید و یا فوت شود در این منطقه رخ نداد.

ورود گردشگران به منطقه آزاد قشم از استان های مختلف

وی تصریح کرد: تا دو سال گذشته، بیشتر گردشگران قشم از مناطق و استان های اطراف این منطقه بودند اما امسال این وضعیت تغییر کرد به طوری که شاهد سفر گردشگران و مسافران نوروزی از استان های مختلف کشور بودیم به طوری که بر اساس آمار، استان تهران با اختصاص 11 درصد سهم گردشگران به خود در رتبه نخست قرار دارد و پس از آن استان فارس با اختصاص 10 درصد سهم گردشگر، استان خراسان رضوی و اصفهان هر کدام با اختصاص 9 درصد سهم گردشگر در رتبه دوم و سوم گردشگران ورودی به قشم قرار دارند؛ البته استان های دیگر نیز هر کدام یک تا دو درصد در تعداد گردشگران منطقه آزاد قشم سهم داشتند.

مؤمنی با اشاره به انجام 12 هزار مورد بازرسی از واحدهای مختلف صنفی در این منطقه در ایام نوروز، اعلام کرد: این بازدیدها از اماکن پذیرایی، اقامتی، رستوران ها و .. انجام شد که منجر به صدور هشت هزار مورد اخطار کتبی و تعطیلی 40 وحد صنفی شد، این در حالی است که وضعیت بازرسی‎ها و تخلفات بهتر از سال گذشته بود.

رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم درباره تفریحات و ورزش‎های دریایی در نوروز امسال گفت: افزایش چشمگیری در بحث غواصی در این جزیره داشتیم، علاوه بر آن در زمینه ورزش‎ها و تفریحات دریایی مانند جت اسکی، اسکی روی آب و سافاری نیز رکورد خوبی کسب کردیم.

استقبال مسافران از کمپ های گردشگری

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در ادامه با اشاره به اینکه در سال گذشته بر اساس دستور رئیس‎جمهور 9 کمپ گردشگری در 9 منطقه این جزیره به مساحت 75 هکتار ساخته شد، اظهار کرد: در این کمپ‎ها سرویس‎های بهداشتی، حمام و چادرهای مخصوص عرضه ارزاق عمومی برای گردشگران تعبیه شده است که خوشبختانه استقبال مسافران از این کمپ‎ها چشمگیر بوده و بر اساس نظرسنجی های انجام شده میزان رضایت این عزیزان از این پروژه خوب بوده است.

ساخت هشت اکوکمپ در جزیره قشم تا پایان امسال

وی تاکید کرد: همچنین در راستای توسعه گردشگری تاریخی، بر اساس توافقنامه با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در هشت نقطه این جزیره حداکثر از یک ماه آینده هشت اکوکمپ ساخته می‎شود که امیدواریم تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.

مؤمنی افزود: یکی دیگر از برنامه های امسال منطقه آزاد قشم برای توسعه گردشگری، بهره برداری از پیست موتورسواری این منطقه است که علاوه بر آن، در حال طراحی و پس از آن ساخت پیست ماشین سواری و افتتاح آن تا پایان سال جاری هستیم.

کسب مقام اول در نمایشگاه گردشگری مسکو

وی تصریح کرد: بر اساس ماموریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، برای جذب 100 هزار نفر گردشگر خارجی از سال گذشته تاکنون در سه نمایشگاه گردشگری چین، ایتالیا و مسکو شرکت کردیم که علاوه بر احراز مقام نخست در نمایشگاه ایتالیا، غرفه منطقه آزاد قشم در بین 1800 شرکت کننده از 193 منطقه جهان در طراحی غرفه، تعداد بازدیدکنندگان و شیوه اجرای برنامه‎ها مقام نخست نمایشگاه مسکو را نیز کسب کرد.

تشکیل کنسرسیوم گردشگری بین منطقه آزاد قشم و چند کشور خارجی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم خاطرنشان کرد: در راستای توسعه گردشگری و هماهنگی تورهای گردشگری برای بازدید از منطقه آزاد قشم، کنسرسیومی بین منطقه آزاد قشم با چین، روسیه، فرانسه، ایتالیا و آلمان تشکیل شد که برای توسعه بخش گردشگری خارجی در قشم برنامه ریزی کنند که نخستین جلسه این کنسرسیوم در مسکو برگزار شد که در آن مذاکرات و توافقات اولیه برای راه‎اندازی سازمان اجرایی این کنسوسیوم انجام شد. بر همین اساس ما باید شرکت را در منطقه آزاد ثبت کرده و مراحل اجرایی کار را با مشارکت بخش خصوصی آغاز کنیم.

وی در ادامه به راه‎اندازی ایرلاین اختصاصی قشم اشاره و اظهار کرد: سعی بر آن داریم تا در پایان نیمه نخست امسال با همکاری ایرلاین کانادایی با اجاره به شرط تملیک و اجاره هواپیما ایرلاین قشم را راه اندازی کنیم. همچنین خط کشتیرانی مسافری ایران-عمان با رفع مشکل فنی پهلودهی به کشتی‎های مسافری تا پایان فروردین راه اندازی می شود.

مؤمنی در پایان با اشاره به درخواست ایران از عمان برای لغو صدور روادید در راستای سفر به استان خصب گفت: ما از عمانی ها درخواست کرده بودیم همانطورکه آنها برای ورود به قشم نیازی به روادید ندارند، صدور روادید را برای گردشگران قشم که به استان خصب می‎روند اعلام کنند، خوشختانه اکنون با خبر شدیم وزارت امورخارجه این کشور با این موضوع موافقت کرده است بنابراین منتظر اعلام رسمی این موضوع هستیم تا در راستای توسعه گردشگری تسهیلگری کرده باشیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1