30 می 2020 - 23:41

ارمغان نوروز 95، کاهش پروازهای خارجی و افزایش پروازهای داخلی

4 آوریل 2016 - 15:10 dsfr.ir/qd51m

ارمغان نوروز 95، کاهش پروازهای خارجی و افزایش پروازهای داخلی
ندا نادی - دنیای سفر
نشست خبری ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر - دوشنبه 16 فروردین ماه 1395

در دوره طرح نوروزی، شاهد 18 و 10 درصد کاهش پرواز خروجی به امارات و ترکیه و به طور کلی با 10 درصد کاهش پروازهای خروجی رو به رو بوده ایم و از طرف دیگر، 9 درصد پروازهای داخلی ما رشد داشته اند.

مرتضی رحمانی موحد، رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر و معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نشست خبری دوشنبه 16 فروردین ماه 1395 ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، با تاکید بر همکاری و تلاش بیش از 37 ستاد استانی و مناطق آزاد از آذرماه 1394 با بیش از 1100 جلسه ستادهای سراسر کشور و ستاد ملی، طرح نوروزی ستاد را رخدادی موفقیت آمیز و با حداقل چالش ها توصیف کرد.

وی در ادامه اضافه کرد: طرح نوروزی با مشارکت 18 دستگاه ملی و شمار بسیار زیادی از موسسات، انجمن ها، شهرداری ها و بخش های عمومی که به طور مستقیم و غیر مستقیم در این طرح درگیر بودند، انجام شد.

رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر آمار سفرهای نوروزی را بر مبنای دو پایه ی آماری "نفر شب اقامت" و "بازدید از مراکز تفریحی، گردشگری، تاریخی، فرهنگی، زیارتی اعلام کرد و گفت: در مجموع دوره طرح نوروزی از 28 اسفند تا 14 فروردین، با بیش از 62 میلیون نفر شب اقامت، شاهد افزایش 10 درصدی اقامت نسبت به سال گذشته بودیم.

سامانه آمار سفر ستاد، روزانه به واسطه امکان دسترسی به آمار و اطلاعات تمام استان ها، شهرستان ها و ادارات کل میراث فرهنگی توانست این آمار را در گروه های مختلف اقامتگاه های رسمی ثبت کند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: در این دوره شاهد بازدید بیش از یکصد میلیون نفر از مراکز تفریحی، گردشگری، تاریخی، فرهنگی، زیارتی بودیم. این امر نشان دهنده این است که بخش عمده ای از زمان و اوقات ایرانیان به فعالیت های فرهنگی و حضور در کانون هایی سپری شده است که می تواند به ارتقا دانش و اگاهی آنها منجر شود.

وی در ادامه افزود: یکی از مراکزی که امسال به آمارگیری های خود اضافه کردیم، جاذبه های انسان ساز بود. منظور فعالیت هایی است که به واسطه نوروز و برپایی آیین ها، مراسم ، سنت ها و رویدادهای طراحی شده انجام گرفته است.

مرتضی رحمانی موحد در آخر خبر از اضافه شدن استان های خراسان جنوبی، کرمانشاه و کهکیلویه و بویر احمد به باشگاه بیش از یک میلیون نفر شب اقامت داد و گفت: این رخداد نشان از به ثمر نشستن تلاش ها و اطلاع رسانی ها برای ایجاد مقاصد جدید دارد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پاسخ به سوال تعدادگردشگران ورودی و خروجی کشور گفت: آمار ورود و خروج رسمی کشور را در انتهای هر ماه پلیس مهاجرت اعلام می کند و هنوز این آمار ارائه نشده و من تنها آماری را که شنیده ام می گویم. بر اساس معادلات پرواز های ورودی و خروجی و نسبت به سال گذشته در دوره طرح نوروزی، شاهد 18 و 10 درصد کاهش پرواز خروجی به امارات و ترکیه و به طور کلی با 10 درصد کاهش پروازهای خروجی رو به رو بوده ایم. از طرف دیگر، 9 درصد پروازهای داخلی ما رشد داشته اند.

رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در پاسخ به سوال مربوط به اختلاف نظرهای جامعه هتلداران و سازمان میراث در تعیین نرخ اتاق های هتل و نظارت بر نرخ هتل ها اظهار کرد: برآورد ما این است که نرخ هتل ها نسبت به سال های گذشته تغییر قابل توجهی نداشته و علی رغم اینکه ما افزایش نرخ را تا 12 درصد تا 31 مهر 1395 اعلام کردیم و تنها میزان معتبر افزایش نرخ نیز این مقدار است، خود هتلداران رعایت کردند و در چند شهری که حضور پیدا کردم و حتی در شهرهایی مثل مشهد و هتل های شهرهای شمالی کشور که مقصد بسیاری از مسافران است، نیز اعلام کردند که ما نسبت به سال گذشته تغییری نداشتیم.

وی اضافه کرد: نظارت بر نرخ هتل ها را از قبل از آغاز سال نو داشتیم و چند گروه را به شهرها و استان های اصلی مقصد سفر فرستادیم و حتی در طول مدت طرح نوروزی نیز، مدیران سازمان میراث فرهنگی، برای نظارت بر کار ستادها و تاسیسات گردشگری به استان های مختلف اعزام شدند.

مرتضی رحمانی موحد، خوشبختانه آمار شکایاتی که از سامانه اطلاع رسانی 09629 دریافت شده، در کل 306 فقره از 35 هزار تماس با این سامانه بوده است. تعداد 55 مراکز اقامتی، 26 دفتر مسافرتی و 61 واحد پذیرایی نیز تعطیل شدند. البته سیستم های نظارتی دیگری نیز وجود داشته و این آمار تنها مربوط به واحدهایی است که توسط سیستم نظارتی ما بسته شده اند. سیستم نظارت صنعت، معدن، تجارت، سیستم نظارت ارزاق عمومی، سیستم نظارت سازمان تعزیرات و ... بوده اند و ما به طور مشترک اینها را رصد می کردیم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پاسخ به ناهماهنگی های ایجاد شده بین سازمان میراث فرهنگی و شهرداری در بازسازی خیابان سی تیر توسط شهرداری به هنگام اوج بازدیدهای گردشگران از موزه های واقع در این خیابان بیان کرد: هر سه حوزه میراث فرهنگی، صننایع دستی و گردشگری می توانند با استفاده از طرفیت های شهرداری از تاثیرات مفیدی بهره مند شوند. باید از نگاه های مستقل و منفرد دوری کرد زیرا این نوع نگاه مانع از تشریک مساعی می شود. چنانچه این هماهنگی و همکاری بیشتر می بود، می توانستیم تصمیم بهتری در این مورد اتخاذ کنیم.

رییس ستاد مرکزی وجود یک مرکز تماس واحد را برای تماس مسافران و گردشگران به جای شماره تماس های متعدد 110، 09629، 1412، 1625، نقطه مطلوبی دانست و گفت: در جلسه 8 ستاد که یک روز قبل از نوروز 1395 مطرح کردیم و در دستور کار ستاد قرار خواهیم داد.

مرتضی رحمانی موحد در پاسخ به سوال برآورد گردش مالی مسافرت های نوروزی گفت: یکی از آرزوهای ما این است که بتوانیم در آینده به طور متمرکز تاثیرات مالی سفرها را برآورد و ثبت کنیم. متاسفانه پاسخی برای این سوال وجود ندارد.

رییس ستاد ضمن تشکر از یک میلیون نفری که در کشور در این دوره موظف به اجرایی کردن خدمات ستاد هماهنگی سفر در ابعاد ترافیکی، امداد و نجات، اطلاع رسانی و عرضه خدمات گوناگون، نظارت و ... فعال بودند، بیان کرد: در کنار موفقیت های اجرای طرح نوروزی ستاد، شاهد تلخی هایی نیز بودیم. باید تسلیت عرض کنم به خانواده هایی که عزیزانشان را در انجام وظیفه و خدمت گزاری در حادثه سقوط بالگرد در شیراز و همچنین حوادثی که برای راهداران در گیلان و برای نیروی انتظامی در خراسان شمالی و دیگر نقاط جان خود را از دست دادند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1