"500 تومانیِ" بحث برانگیز در بازدید از کاخ گلستان

4 آوریل 2016 - 12:40 dsfr.ir/2v5nj

"500 تومانیِ" بحث برانگیز در بازدید از کاخ گلستان
عبدالواحد میرزازاده
بازدیدکنندگان، منتظر خرید بلیت ورودی به مجموعه «کاخ جهانی گلستان» هستند.

شرایط پرداخت هزینه ی ورودی به تنها بنای جهانی در پایتخت، برخلاف آن چیزی است که باید باشد. در واقع قیمت ها مطابق با آخرین ابلاغیه اعلام شده نیست.

تغییر این شرایط نه براساس بخشنامه ها، بلکه متفاوت با هزینه ای است که باید از گردشگران داخلی علاقمند به بازدید از کاخ گلستان گرفته می شد. قبل از ورود به کاخ، روی میله های آبی رنگ مجموعه جهانی گلستان، بنری به همین رنگ نصب شده بود تا بازدیدکنندگانِ منتظر برای خرید بلیت ورودی به مجموعه ی «کاخ جهانی گلستان» با انتخاب مکان های مورد علاقه برای بازدید، هزینه ورودی را نیز آماده کنند؛ مبلغی که برای بازدید از هر یک از این بناها، 500 تومان بیشتر از هزینه ای بود که در سایت اینترنتی این کاخ موزه اعلام شده است!

بر اساس آنچه در سایت اعلام شده، به جز تالار اصلی که هزینه ی ورودی آن برای گردشگران داخلی 2500 تومان است، برای بازدید از هر کدام از شش کاخ موزه «نگارخانه»، «موزه مخصوص»، «شمس العماره»، «بادگیر»، «الماس» و «ابیض» که در نوروز فعال بودند، باید 2000 تومان پرداخت می شد.

بنر نصب شده در ورودی کاخ گلستان، بازدید از «حوضخانه» را در نوروز رایگان اعلام کرده بود، در حالیکه براساس اعلام سایت، گردشگران برای بازدید از این موزه باید 2 هزار تومان پرداخت می کردند.

همچنین با پایان اقدامات مرمتی در «عمارت برلیان»، بازدید از این بخش از کاخ جهانی گلستان براساس اعلام روی بنرِ نصب شده، هدیه نوروزی به گردشگران داخلی اعلام شده و بازدید آن برای این دسته از گردشگران رایگان بود.

از سوی دیگر، با کشیدن پوششی برزنتی مقابل «ایوان مرمر»، درِ ورودی این ایوان باز شده و بازدیدکنندگان به صورت رایگان امکان وارد شدن به این بخش از موزه را که تا کنون امکان بازدید از آن از مقابل و از روی حیاط مجموعه بود، داشتند.

سمیه ایمانیان

اما در سومین تلاش سازمان میراث فرهنگی در آبان سال گذشته برای افزایش قیمت بلیت ورودی برخی از بناهای تاریخی، این سازمان بخشنامه ای جدید اعلام کرد. بخشنامه ای که هر چند مصوبه ی هیات دولت را نداشت، اما براساس آن قیمت هایی جدید برای ورود به موزه های مختلف در سه سطح ملی، منطقه ای و محلی انتخاب شده بود.

«بر اساس این بخشنامه، نرخ ورود به مجموعه ها با توجه به درجه بندی تعیین شده است که در موزه ها و اماکن درجه اول مبلغ ورودیه برای بازدیدکنندگان داخلی 30 هزار ریال و برای بازدیدکنندگان خارجی 200 هزار ریال تعیین شده است، همچنین مبلغ ورودیه برای اماکن و موزه های درجه دو برای بازدیدکنندگان داخلی 25 هزار ریال و بازدیدکنندگان خارجی 150 هزار ریال است.»

بر اساس این اطلاعیه که قرار بوده از اول آذرماه سال گذشته اجرایی شود، همچنین نوع طبقه بندی و قیمت های مشخص شده، پازل قیمت های اعلام شده برای کاخ جهانی گلستان، قدری نامنظم است. چون بر این اساس به نظر می رسد، کاخ جهانی گلستان را در رده ی موزه های منطقه ای در نظر گرفته اند.

هرچند در توضیحات کارگر، مدیر اداره کل موزه ها در این تقسیم بندی ها آمده است: «موزه های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در سه درجه ی اول تا سوم به ترتیب شامل موزه های «ملی»، «منطقه ای» و «محلی» تقسیم بندی می شوند. به عنوان مثال موزه ها و بناهای ثبت شده در فهرست میراث جهانی، موزه ملی ایران، مجموعه های سعدآباد و نیاوران نیز جزو بناهای درجه اول یعنی بناهایی که شأن ملی و جهانی دارند، هستند.»

«مجموعه ی جهانی کاخ گلستان»، تنها بنای جهانی پایتخت است که علاوه بر جهانی بودن، هیات امنا دارد و ملزم به داشتن مصوبه از سوی هیات دولت برای هر نوع تغییر در قیمت های خود است.

جالب است که برخی مسئولان سازمان میراث فرهنگی، نسبت به اتفاق رخ داده برای کاخ گلستان اظهار بی اطلاعی و تعجب کردند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1