20 مارس 2021 - 15:20

افزایش 6 برابری استفاده از اینترنت موبایل در نوروز 95

3 آوریل 2016 - 18:20 dsfr.ir/an4e5

افزایش 6 برابری استفاده از اینترنت موبایل در نوروز 95
رضا قادری
مسافران نوروزی در باغ تاریخی عفیف آباد (گلشن) شیراز

وزیر ارتباطات از افزایش شش تا هفت برابری استفاده کاربران از اینترنت موبایل در نوروز امسال نسبت به سال گذشته خبر داد.

محمود واعظی ظهر امروز در حاشیه دیدار نوروزی خود با کارکنان این وزارتخانه در پاسخ به میزان استفاده کاربران از اینترنت اعلام کرد: در ارتباط با وضعیت استفاده مشترکان از اینترنت تلفن همراه هنوز آمار دقیقی در دست نیست، اما اساس آمارهایی که از سوی یکی از اپراتورهای تلفن همراه ارائه شده پیک مصرف در ایام نوروز سال گذشته 120 ترابایت بوده که این رقم امسال به 700 ترابایت رسیده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ وی در بخش دیگری از صحبت های خود نیز به برنامه های وزارت ارتباطات برای سال 1395 اشاره کرد و اجرای طرح ترابرد پذیری شماره ها تا پایان بهار امسال را از جمله اهداف مهم وزارتخانه خود برشمرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به شعار امسال؛ اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل تاکید کرد که اهداف نظام و دولت در یک راستا است. مردم با مشارکت گسترده خود اعلام کردند که بر خلاف تبلیغات غرب دموکراسی دینی در ایران حاکم است. این نظام الگو و سرمشق سایر کشورهای اسلامی است.

وی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: دولت یازدهم سال 1395 را سال رونق اقتصادی عنوان کرد و مقام معظم رهبری امسال را سال اقتصاد مقاومتی نامید و این موضوع نشانگر آن است که اهداف نظام و دولت در یک راستا است.

وزیر ارتباطات در ادامه در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اولویت های وزارت ارتباطات در سال 1395 اظهار کرد: در این سال لازم است که تمام دستگاه ها با توجه به نامگذاری های صورت گرفته در راستای اقتصاد مقاومتی برنامه ریزی و حرکت کند، اما ما حتی پیش از امسال در این زمینه ستادی با این نام تشکیل داده و پیش از سال جاری تمام برنامه های ششم توسعه و سال 1395 براین اساس طراحی و تدوین شده بود. بر اساس این برنامه ریزی ها اولویت های مختلفی در نظر گرفته شده که اولین اولویت به بخش خصوصی مربوط می شود و آنچه این بخش در حوزه ICT توان اجرای آن را دارد.

واعظی دومین اولویت وزارت ارتباطات در سال جاری را افزایش میزان سرمایه گذاری داخلی و خارجی دانست و افزود: توجه به بخش تحقیق و پژوهش نیز از دیگر برنامه های مهم ما در سال جاری است تا بدین واسطه بتوانیم از ایده تا تولید را بومی سازی کنیم. در حوزه واردات نیز تلاش داریم به گونه ای عمل کنیم که آنچه وارد می شود دارای پیوست فناوری بوده و بتوانیم در مدتی کوتاه مقدمات تولید آن ها در کشور را فراهم کنیم.

وزیر ارتباطات همچنین اجرایی کردن دولت الکترونیک و رونمایی از شبکه ملی اطلاعات و دسترسی تمام شهرهای کشور به 3G و 4G را از دیگر برنامه های مهم امسال برشمرد.

وی همچنین یادآور شد: اکنون تعداد استفاده کنندگان از اینترنت به سرعت در حال افزایش است و اکنون مردم علاوه بر انتقال متون مختلف در زمینه ی انتقال عکس ها و ویدیوها فعالیت متعددی دارند که این موضوع نیاز به افزایش پهنای باند داخلی دارد و ما امیدواریم بتوانیم امسال در کنار تولید محتوا افزایش این پهنای باند را مورد حمایت قرار دهیم و شرایط را به گونه ای پیش ببریم که بیش تر فعالیت های کشور به شکلی هوشمند قابل اجرا باشد.

وزیر ارتباطات در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به سوالی که درباره ی تغییرات در هیات مدیره مخابرات مطرح شده بود نیز متذکر شد: توافقاتی صورت گرفته و بر اساس جلسات صورت گرفته به این جمع بندی رسیده ایم که در شرکت مخابرات هیات مدیره بیش تر امور مدیریتی را دنبال کند تا بتوان با هماهنگی بیشتر پیش رفت و مشکلات فعلی مخابرات را در یک فضای صمیمی مثبت و حرفه آی برطرف کرد.

واعظی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا ممکن است به دلایل امنیتی بدون اطلاع وزارت ارتباطات در برهه ای از زمان در مناطق خاصی دسترسی به اینترنت و تلفن همراه مسدود شود، توضیح داد: خیر چنین امکانی وجود ندارد و تلاش دولت آن است که این ابزار برای مردم در دسترس باشد، چرا که بحث اینترنت و موبایل تنها به استفاده شخصی افراد مربوط نشده و اکنون برای بسیاری از افراد حکم دفتر کار آن ها را دارد. به همین دلیل به هیچ عنوان بنا نداریم که مردم را از دسترسی به این خدمات محدود کنیم اگر در مقطعی مسائل امنیتی مطرح باشد در این مورد از سوی مجاری خاص با هماهنگی کامل اقدام خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که در چنین شرایطی چگونه پیش از عید حدود یکماه در فرودگاه مهرآباد دسترسی به اینترنت و تلفن همراه با اختلال همراه بوده، اظهار کرد: احتمالا این مشکل به اختلاف میان ارائه کنندگان خدمات و شرکت هواپیمایی ایران مربوط بوده است.

1