در تعطیلات نوروزی؛ هر ایرانی 30 لیتر سوخت سوزاند

3 آوریل 2016 - 11:40 dsfr.ir/ym6f7

در تعطیلات نوروزی؛ هر ایرانی 30 لیتر سوخت سوزاند
khayyamnameh.ir
مصرف بنزین هر ایرانی در تعطیلات نوروزی بیش از 30 لیتر بنزین و گازوئیل بوده است.

بیش از دو میلیارد و 150 میلیون لیتر بنزین و گازوئیل در تعطیلات نوروزی امسال سوخت تا سرانه مصرف سوخت نوروزی هر ایرانی به بیش از 30 لیتر برسد.

در طول تعطیلات پایانی اسفند ماه سال گذشته تا پایان نوروز سال جاری بیش از 2 میلیارد و 150 ملیون لیتر بنزین و گازوئیل در کشور مصرف شد. به عبارت دیگر، در دوره 17 روزه آغاز سفرهای نوروزی، با ثبت رکوردهای جدید مصرف بنزین به طور متوسط هر ایرانی بیش از 30 لیتر بنزین و گازوئیل مصرف کرده است.

آمارهای رسمی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران نشان می دهد از 26 اسفند ماه سال گذشته و با آغاز موج اول سفرهای نوروزی تا پایان 13 فروردین ماه سال جاری بیش از یک میلیارد و 450 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف شده است.

بر این اساس در طول دوره 26 اسفند ماه 1394 تا ششم فروردین ماه سال جاری و با انجام دور اول سفرهای نوروزی به طور متوسط روزانه حدود 85.4 میلیون لیتر و از هفتم فروردین تا سیزده فروردین ماه سال جاری به طور متوسط روزانه 83.4 میلیون لیتر از این فرآورده استراتژیک نفتی در کشور مصرف شده است.

از این رو در طول دوره اول انجام سفرهای نوروزی متوسط مصرف بنزین کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته جهشی حدود 4 درصدی و در طول دوره دوم سفرهای نوروزی مصرف این فرآورده پرطرفدار نفتی جهشی حدود یک درصدی داشته است.

در طول این مدت بالاترین میزان مصرف بنزین در دوازدهم فروردین ماه سال جاری و با عرضه بیش از 105 میلیون و 900 هزار لیتر به ثبت رسیده که یک رکورد جدید در تاریخ مصرف بنزین ایران به شمار می رود. علاوه بر این، در 29 اسفند ماه سال گذشته هم بالغ بر 104 میلیون و 600 هزار لیتر بنزین در کشور مصرف شده است.

کمترین میزان مصرف بنزین در طول دوره 17 روزه انجام سفرهای نوروزی سیزده فروردین ماه و همزمان با روز طبیعت و به میزان 60 میلیون و 100 هزار لیتر بوده است. در مجموع در بازه زمانی یاد شده متوسط مصرف روزانه بنزین حدود 85.5 میلیون لیتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (82.3 میلیون لیتر) 2.8 درصد رشد را نشان می دهد.

علاوه بر این، در طول این مدت بیش از 700 میلیون لیتر گازوئیل در ناوگان حمل و نقل کشور مصرف شده که مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی از رشدی حدود 21 درصدی برخوردار بوده است.

مطابق با آمارهای رسمی ارائه شده در این مدت، به طور میانگین روزانه 41 میلیون و 200 هزار لیتر گازوئیل توزیع و مصرف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (51,2 میلیون لیتر) 21 درصد رشد مصرف به ثبت رسیده است.

در همین حال، سیدناصر سجادی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به جهش مصرف بنزین و گازوئیل، درباره سوخت رسانی به شرکت های هواپیمایی مسافربر در تعطیلات نوروز، گفت: از 26 اسفند ماه سال گذشته تا 13 فروردین ماه امسال به 11 هزار و 786 فروند هواپیما در فرودگاه های سراسر کشور سوخت رسانی شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
17 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1