پر تصادف ترین خودرو در تعطیلات نوروز

3 آوریل 2016 - 11:20 dsfr.ir/ab3k8

پر تصادف ترین خودرو در تعطیلات نوروز
yjc.ir
تصادف دو پراید با یکدیگر

خودروی پراید پر تصادف ترین خودرو کشور در تعطیلات نوروز 95 بود.

جانشین فرمانده ناجا خوردو پراید را پر تصادف ترین خودرو کشور در تعطیلات نوروز امسال دانست و گفت: امیدواریم ایمنی خودروها به صورت عملی و واقعی افزایش یابد نه روی برگه ها و کاغذها. نظارت ها افزایش یافته رقابت ایجاد شود و نظارت کنند با تولید کننده نیز یکی نباشد.

هر چند آمارهای اولیه نشان می دهد امسال تلفات تصادفات نوروزی نسبت به سال های گذشته کاهش یافته است، اما نوروز امسال نیز نه تنها بی حادثه نبوده است که حوادث مختلف تعداد قابل توجهی از شهروندان را دچار مشکل کرده است.

به گزارش ایلنا، اظهارنظرهای مسئولان پلیس حاکی از آن است که امسال نیز به مانند سال های گذشته تعدادی از شهروندان جان خود را بر اثر حوادث جاده ای از دست داده اند. علاوه بر این، در نوروز امسال شاهد وقوع سیل در چند استان کشور بودیم که این حوادث علاوه بر خسارت های مالی به قربانی شدن تعدادی از شهروندان منجر شد.

هر ساله در ایام نوروز به دلیل افزایش سفرهای جاده ای به نسبت تعداد تلفات و تصادفات جاده ای کشور نیز افزایش می یابد. در چند سال اخیر با تمهیدات اندیشیده شده از 25 اسفند و با استفاده از ظرفیت های درون و برون سازمانی هر ساله از شدت حوادث نوروزی کاسته می شود. تعداد جانباختگان حوادث رانندگی در طرح نوروزی 94 گرچه نسبت به سال 93، کاهشی 10.7 درصدی داشت، اما در این بین آمار تصادفات مرگبار در استان های سمنان، قزوین، خراسان شمالی، کردستان، اصفهان، ایلام، خراسان رضوی، هرمزگان و همدان افزایش داشته است و به ترتیب استان های فارس، خراسان رضوی، اصفهان، تهران و خوزستان با 93، 74، 66، 61 و 60 مورد فوتی بیشترین مرگ در پی حواث رانندگی را به خود اختصاص دادند.

کاهش 4 درصدی تلفات تصادفی در نوروز

بر اساس آخرین اخبار منتشر شده تعداد تلفات جاده ای نوروز امسال 315 نفر اعلام شده است که این آمار در مقایسه با تلفات جاده در سال های اخیر کاهش داشته است. روز پنجشنبه گذشته رئیس پلیس راهور ناجا درباره میزان تلفات و تصادفات در نوروز امسال گفت: با تلاش نیروهای پلیس در سراسر کشور در زمینه تلفات ناشی از تصادفات چهار درصد کاهش داشتیم. تقی مهری افزود: با وجود اطلاع رسانی، متاسفانه تاکنون 44 درصد تصادفات نوروزی امسال شامل واژگونی خودرو گزارش شده که منجر به صدمات جبران ناپذیری برای سرنشینان به دلیل عدم استفاده از کمربند ایمنی به ویژه سرنشینان عقب شده است. به گزارش ایسنا، او 32 درصد از تصادفات را ناشی از عدم توجه به جلو، 10 درصد از تلفات را موتورسواران و 12 درصد از آن را برخورد وسایل نقلیه با عابرین پیاده دانست و تاکید کرد: مسافرانی که قصد بازگشت از سفرهای نوروزی دارند، ضمن برنامه ریزی از عجله و شتاب پرهیز کنند.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی کشور با اشاره به بارش برف و باران در محورهای مواصلاتی کشور رعایت فاصله طولی، کاهش سرعت و تردد با سرعت مطمئنه را مورد تأکید قرار داد و گفت: طرح نوروزی تا 15 فروردین ادامه دارد. اسکندر مومنی با اشاره به کاهش کشته های تصادفات نوروزی درسرصحنه تاکنون گفت: توصیه می کنیم رانندگان سرعت و سبقت نگیرند و با خستگی و خواب آلودگی در روزهای پایانی تعطیلات نوروز تردد نکنند. جانشین فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به اینکه 44 درصد از تصادفات نوروزی از نوع واژگونی بوده است، افزود: با وجود اینکه بارش برف و باران در بخشی از این حوادث نقش داشته است، اما خستگی و خواب آلودگی عامل اصلی بروز این حوادث دلخراش بوده است.

پراید پر تصادف ترین خودرو کشور

حوادث رانندگی، عدم ایمنی راه ها، عدم رعایت فرهنگ و اصول رانندگی از سوی برخی افراد، انجام حرکات نمایشی، عرضه خودروهای غیراستاندارد و ... باعث شده تا هر ساله در کشور شاهد بروز تصادفات، مرگ و میر و معلولیت های فراوانی باشیم. مومنی خوردو پراید را پرتصادف ترین خودرو کشور در تعطیلات نوروز امسال دانست و گفت: امیدواریم ایمنی خودروها به صورت عملی و واقعی افزایش یابد نه روی برگه ها و کاغذها. نظارت ها افزایش یافته رقابت ایجاد شود و نظارت کنند با تولید کننده نیز یکی نباشد.

در این صورت است که می توانیم شاهد افزایش ایمنی خودروهای تولیدی باشیم. جانشین رئیس پلیس کشور با تأکید بر اینکه راننده نباید تخلف کند، گفت: درعین حال اگر راننده تخلفی داشت باید ایمنی خودرو آنقدر مطلوب باشد که منجر به حادثه فوت نشود. او افزود: قطعا دانش فنی ارتقای ایمنی خودروها در کشور وجود دارد، اما مشکل به نظر ما ساختاری و نظارتی در این حوزه است. به گزارش مهر، مومنی به تصادفات واژگونی اشاره کرد و گفت: خستگی و خواب آلودگی که عامل اصلی آن ها نیز عجله و شتاب است در کنار سرعت و سبقت غیرمجاز مهم ترین عوامل تصادفات نوروزی بوده است که اگر عجله و شتاب کاهش می یافت قطعا حدود 80 درصد تصادفات در نوروز امسال رخ نمی داد.

مسافران در بازگشت

با وجود بروز سیل، آبگرفتگی وضعیت فعلی جاده های کشور، به طور غالب پر حجم و ترافیک در بعضی از محورها، سنگین و نیمه سنگین است. مومنی گفت: با توجه به اینکه مردم می خواهند سریع تر به مبادی اولیه بازگردند متاسفانه شتاب و عجله دارند و همین امر موجب می شود تا استراحت لازم را نداشته باشند و با خستگی و خواب آلودگی وارد جاده شده و تصادفات را افزایش دهند، بنابراین توصیه می کنیم رانندگان پس از استراحت کافی وارد جاده شوند و برای رسیدن به مقاصد خود عجله و شتاب نداشته باشند.

6 کشته و مجروح درسیل و آبگرفتگی 14 استان

در تعطیلات نوروزی امسال استان های البرز، مازندران، قم و فارس پرترددترین استان های کشور در ایام نوروز بوده اند. در این روزها شاهد بازگشت و بروز ترافیک هستیم، آن هم این دلیل که در برخی از استان های کشور به دلیل بارندگی، وقوع سیل و آبگرفتگی و بروز خسارت های گوناگونی تردد هم مهینان را با مشکل مواجه می کند. بنابراین سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر از سیل و آبگرفتگی در 14 استان و امدادرسانی به 4 هزار و 139 نفر از 8 تا 12 فروردین ماه خبر داد. مرتضوی در تشریح جزئیات عملیات امداد و نجات هلال احمر در سیل و آبگرفتگی 14 استان گفت: از 8 تا 12 فروردین ماه 14 استان شامل آذربایجان غربی، البرز، خراسان جنوبی، قزوین، ایلام، تهران، خوزستان، زنجان، فارس، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان و مازندران گرفتار سیل و آبگرفتگی شدند که به 4 هزار و 139 نفر امدادرسانی شد.

او افزود: امدادرسانی ها در 51 شهر و روستا صورت گرفت که 84 نفر به اماکن امن و 3 تن به مراکز درمانی منتقل شدند. سخنگوی سازمان امداد و نجات در ادامه عنوان کرد: متاسفانه در جریان این سیلاب و آبگرفتگی ها 3 تن از هموطنانمان کشته شدند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، مرتضوی خاطرنشان کرد: همچنین 23 خودرو از مسیر سیلاب رهاسازی شدند و از 79 واحد مسکونی تخلیه آب صورت گرفت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1