اورژانس هوایی لازمه امدادرسانی در ایران

2 آوریل 2016 - 16:00 dsfr.ir/5j2jg

اورژانس هوایی لازمه امدادرسانی در ایران
محمد میرزایی نیری
هلی کوپتر هلال احمر برای امداد رسانی آماده می شود.

بحث اورژانس هوایی در کشور مغفور مانده و اتکاء به وسایل پرنده موجود که تماما برای اهداف دیگری طراحی و برنامه ریزی گردیده اند کاری اشتباه است.

"مدیرعامل شرکت پشتیبانی قطعات هوایی کشور"

در اوج تعطیلات نوروزی خبر سقوط بالگرد اورژانس در شیراز و شهادت کارکنان آن، بار دیگر لزوم توجه به نیازهای جامعه در حوزه هوانوردی به ویژه حوزه بهداشت و اورژانس هوایی را یادآور شد. اما آنچه ما را به اهمیت پرداخت به این موضوع واداشت خبری از وزیر بهداشت دولت تدبیر و امید، در جریان حضور وی در مراسم تشییع پیکر شهدای سانحه اخیر بود که بر روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت. خبری که بارقه ای از امید را در دل ها روشن کرد تا با همت و حمایت دولت، این مشکل مهم یک بار برای همیشه حل شود، و آنچه امیدها را دوچندان کرد خبر حمایت و دستور ریاست محترم جمهوری برای راه اندازی ناوگان پیشرفته آمبولانس هوایی در ایران بود. بر این اساس حسن قاضی زاده هاشمی، گفته بود با دستور رئیس جمهوری، در تلاشیم در باقی مانده زمان این دولت بتوانیم تعدادی آمبولانس هوایی که بتواند خدمات ویژه ای را ارائه کند وارد کشور کنیم و به دنبال راه اندازی پیشرفته ترین ناوگان آمبولانس هوایی در ایران هستیم.

به گفته وی آمبولانس های هوایی که در دنیا ساخته می شود هم مجهز به امکانات اولیه اورژانسی هستند و هم به لحاظ سبک بودن و قابلیت پرواز در نقاط شهری، امکانات خوبی دارند.

در همین رابطه کاپیتان سید جواد هاشمی تهرانی، مدیرعامل شرکت پشتیبانی قطعات هوایی کشور، اظهار کرد: خدمات هوایی و مخصوصا آمبولانس هوایی یکی از نیازهای جامعه رو به رشد ما است که متأسفانه در این مهروموم ها مظلوم واقع شده و به صورت جدی به آن توجه نشده است.

وی افزود: متأسفانه سرمایه گذاران در حوزه هوانوردی و حتی فعالان این صنعت، هوانوردی را به صورت انحصاری در ایرلاین و جابجایی مسافر می بینند، این در حالیست که با توجه به گستره کشور و وجود اقلیم و مناطق های مختلف در کشور و حادثه خیز بودن کشور به علت بلایای طبیعی همانند زلزله و سیل و همچنین تمرکز مراکز سلامت و درمان در پایتخت و شهرهای بزرگ و فقدان پراکندگی مراکز درمانی در کشور، اهمیت خدمات هوایی همانند آمبولانس و اورژانس هوایی در سرتاسر کشور بویژه مناطق حادثه خیز کشور، بیش از پیش خود را نشان داده و عامل موثری در ارتقای خدمات رسانی به مردم شریف کشور اسلامی می گردد که باید با درایت بیشتری مود توجه قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی قطعات هوایی کشور افزود: پیشرفت های شگرف و باورنکردنی علوم پزشکی در کشور که باعث تکتازی کشور در حوزه بهداشت و سلامت در سطح منطقه و خاورمیانه، شناخت نیاز کشور به اورژانس هوائی توسط وزیر را حیاتی دانسته و تصمیم وزیر بهداشت در خصوص حمایت و ایجاد آمبولانس و اورژانس هوایی در کشور را قابل تحسین و ستودنی دانست و افزود: این تصمیم می تواند به عنوان آغاز و انقلابی برای شروع این حوزه در صنعت هوانوردی بوده که با همیاری سایر وزاتخانه ها و سازمان ها و شهرداری ها با صنعت هوانوردی کشور، می تواند در نهایت به سود کشور و منافع ملی تمام شود.

وی مهم ترین مشکل در این حوزه را امدادرسانی هوایی درون شهری خصوصا در کلان شهرها اعلام کرد، در جایی که بالگردهای مناسب و کافی برای این خدمات وجود نداشته و بدتر از آن مدیریت کلان شهرها به هیج عنوان نقشه مدون و برنامه خاصی برای دریافت این خدمات در شهرها نداشته و ندارند. حادثه اخیر زنگ خطر عدم هماهنگی دستگاه های ذیربط را در مواقع بحران به صدا درآورده و لزوم هماهنگی تمامی دستگاه ها را در مدیریت شهری و ارائه خدمات اورژانس هوایی به شهرها را یادآور شد.

هاشمی تهرانی با توجه به استراتژیک بودن عملیات یک بالگرد و قابلیت های فراوان آن در تمامی حوزه ها افزود: در تمامی کشورهای پیشرفته و در حال توسعه دنیا، توجه به سلامت جامعه و حوزه سلامت، امری بدیهی بوده که بحمداله در سال های اخیر بویژه در دولت تدبیر و امید به این امر توجه بسیاری شده است ولی متاسفانه بحث اورژانس هوایی در کشور مغفور مانده و اتکاء به وسایل پرنده موجود که تماما برای اهداف دیگری طراحی و برنامه ریزی شده اند کاری اشتباه بوده در صورتی که بالگردهای اورژانس کاملا مخصوص و تخصصی بوده که با توجه به نوع طراحی و تجهیزات درون آن، انحصارا برای این خدمات ساخته شده اند.

وی با اعلام حمایت از این تصمیم سرنوشت ساز دولت، آمادگی کامل شرکت مادر تخصصی پشتیبانی قطعات هوایی کشور در تامین و تجهیز آمبولانس هوایی مورد نیاز کشور را اعلام نموده و اظهار کرد: از سال ها قبل این شرکت بارها در جلسات مختلف ضرورت ورود این مدل بالگردها را به کشور و ایجاد اورژانس هوایی را به مدیران وقت انتقال دادم، اما متاسفانه با بی توجهی عزیزان این امر تاکنون مغفور مانده است.

هاشمی تهرانی در پایان صحبت های خویش ضمن حمایت از تصمیمات اخیر وزیر بهداشت و دولت محترم در این خصوص، آمادگی کامل خویش را برای سرمایه گذاری و تامین و تجهیز و خرید آن بالگردها اعلام نموده و ابراز امیدواری کردند، در سالی که مزین به نام اقدام و عمل است، بتوان یکبار برای همیشه این مشکل را حل کرده و با درک صحیح از نیاز کشور به این مهم، آمادگی کامل خویش را برای تجهیز و ایجاد اورژانس هوایی اعلام کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « تین نیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1