30 می 2020 - 21:57
سعید شیرکوند در همدان:

برای نجات آثار تاریخی سخت حساس هستیم

2 آوریل 2016 - 12:40 dsfr.ir/780hh

برای نجات آثار تاریخی سخت حساس هستیم
مهر
سفر نوروزی سعید شیرکوند به همدان

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی در سفر نوروزی خود به همدان پس از بازدید از ستاد استقبال از مسافران نوروزی و بازدید از چند طرح گردشگری با نمایندگان تشکل های میراث فرهنگی و گردشگری استان دیدار کرد.

نشست فعالان میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان و معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با حضور سعید شیرکوند، علی مالمیر مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، علی خاکسار معاون گردشگری، احمد ترابی معاون سرمایه‌گذاری اداره کل میراث فرهنگی همدان و مجتبی جوادیه، حامد شهسواری، حسین زندی، بابک مغازه ای، علی احمدیان، سحر شاملو و تعدادی از نمایندگان فعالان مدنی حوزه میراث فرهنگی در محل ستاد استقبال از مسافران نوروزی همدان برگزار شد.

بابک مغازه ای مسئول هماهنگی گروه کاری تشکل های گردشگری کشور در این نشست با ارائه گزارشی از وضعیت فعالان میراث فرهنگی در استان همدان گفت: ما در نمایشگاه های سال 1394 تلاش کردیم سرمایه گذارها را دعوت کنیم که با تشکل ها وارد گفت و گو شوند و از فعالان استان های مختلف به عنوان مشاور در طرح های خود استفاده کنند چون ارتباط سرمایه اجتماعی و سرمایه مالی می تواند منجر به تسریع روند توسعه پایدار در این حوزه شود.

مغازه ای ادامه داد: کارگروه های فعالان میراث و گردشگری در استان شکل گرفته که امیدوراریم بتواند در تصمیم سازی ها کمک کند. در طول دوسال گذشته از 11 گردهمایی سراسری در این حوزه داشته ایم که 4 گردهمایی را در همدان برگزار کرده ایم، همدان از نظر فعالیت های میراث فرهنگی و گردشگری استانی نمونه است.

حسین زندی یکی دیگر از فعالان حوزه میراث فرهنگی در همدان گفت: تشکل های حوزه میراث از نظر فعالیت و ظرفیت وضعیت خوبی در استان دارند اما بستر فعالیت چندان مناسب نیست که امیدوارم نگاه مثبت معاونت برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور این شرایط را برطرف کند. پیش از این فعالان حوزه های میراث فرهنگی و گردشگری با مسئولان استانی چالش اساسی داشتند چراکه ارتباطی بین مدیران میراث فرهنگی و اعضای تشکل های غیردولتی وجود نداشت اما خوشبختانه به تازگی با تغییر مدیریت رویکرد اداره بهتر شده و باب گفت و گو بین مدیران میراث فرهنگی استان و فعالان مدنی باز شده و همین رویکرد باعث شده  بیش تر فعالان از منش و رفتار انتقادی به سمت و سوی کنش پیشنهادی گام بردارند و برای حل مشکلات گردشگری و میراث در استان به گفت و گو بنشینند.

زندی ادامه داد: ما همچنین برای رفع مشکلات و اثبات پیشنهادهایی که گاهی مدیران ارشد نمی پذیرند تلاش کرده ایم از سرمایه های اجتماعی، هنرمندان، پژوهشگران و افراد صاحب نام استان یاری بگیریم و این موضوع را در ایجاد کمپین هایی که در مقابل تخریب اماکن و محوطه های تاریخی در استان ایجاد کرده ایم می توان دید، حتی در پاکسازی محوطه های تاریخی از هنرمندان و سرمایه های اجتماعی کمک می گیریم.

این فعال حوزه میراث فرهنگی در همدان خطاب به شیرکوند افزود: تشکل ها نمی توانند وارد حوزه سرمایه گذاری شوند اما در شناسایی و پیشنهاد مناطقی که اولویت بیشتری دارند می توانند پیشقدم شوند در همدان مواردی که اورژانسی تر است و نیاز هست سرمایه گذاری ها به این جهت سوق داده شود بسیارند یکی از آنها مجموعه دستکند سامن است. من پیشنهاد می کنم شما در این سفر از شهر سامن بازدید کنید این شهر از مهمترین سازه های دستکند خاورمیانه است علاوه بر اینکه شرکت مخابرات شهر در مرکز این شهر زیرزمینی قرار گرفته به تازگی اداره آب و فاضلاب شهر تصمیم گرفته برای ایجاد تاسیسات فاضلاب معابر شهر را حفاری کند که در این صورت  باید قید این مجموعه بی نظیر را زد و به طور کلی آن را نادیده گرفت چرا که با این اقدام شهر زیرزمینی سامن نابود خواهد شد. اما این شهر ظرفیت هایی دارد که می تواند به عنوان مهم ترین جاذبه گردشگری منطقه معرفی شود اما مستلزم این است که سرمایه گذاری بیشتری در این شهر اتفاق بیفتد تشکل ها طرح هایی برای آزادسازی عرصه و حریم شهر دارند همچنین پیشنهادهایی برای توانمندسازی جوامع محلی و احیاء صنایع دستی دارند که پس از تعطیلات نوروز با مدیران این شهر وارد مذاکره خواهند شد.

علی خاکسار معاون گردشگری اداره کل میراث استان و سرپرست کاوش های شهر زیرزمینی سامن گفت: مجموعه دستکند سامن مجموعه منحصر به فردی است که در یک بستر سنگی از جنس گرانیت گل پنبه ای ایجاد شده است. سال 1384 بر اثر حفاری های مخابرات به صورت اتفاقی کشف شده و  حدود 5 هکتار از آن را شناسایی کرده ایم  بیش از 60 اتاق در عمق 5 متری زیر زمین  آماده شده، مردم روی این شهر زندگی می کنند و بخش هایی که معارض نداشته و یا در زیر خیابان ها قرار گرفته بود کاوش شده است.

خاکسار گفت: تاسیسات شهری آسیب بسیاری به این اثر رسانده و اگر حفاری شرکت آب و فاضلاب آغاز شود آسیب بسیاری به این شهر خواهد زد و بخش اعظم شهر نابود می شود. سال 94 آخرین بخش کاوش های من در این مجموعه بود که به دلیل نبود بودجه ادامه پیدا نکرد اما پس از پایان کاوش ها بررسی و مستندنگاری انجام دادم و تمامی املاک را شناسایی کردم و قیمت منطقه ای را برآورد کارشناسی کردیم که اگر بودجه و اعتبار ملی در نظر گرفته شود مجموعه آزاد سازی شود. این مجموعه جزء 6 اثری است که برای ثبت جهانی از طرف استان پیشنهاد شده است.

سعید شیرکوند معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در این نشست گفت: با توجه به توضیحات بهتر است مدیران استان با مخابرات و شهرداری وارد مذاکره شوند، موضوع را دنبال کنند و ما هم از طرف وزارتخانه ها پیگیری خواهیم کرد و اگر بودجه برای جا به جایی لازم باشد بودجه را تامین خواهیم کرد.

شیرکوند گفت: ما موظف هستیم میراث فرهنگی را حفظ کنیم و وظیفه ما نیز همین است. باید مسئولان استانی بررسی کنند و اگر این قابلیت را دارد قطعا وارد می شویم. شرکت آب و فاضلاب حق ندارد در این مجموعه حفاری کند.

او افزود: بهتر است مسئولان استان تلاش خود را برای زمینه سازی ثبت جهانی بگذارند چون اگر آثاری از استان همدان به ثبت جهانی برسد از این وضعیت خارج خواهد شد. اگر همه ما یعنی فعالان مدنی و دولتی ها به نجات آثاری مانند شهر زیر زمینی سامن تاکید کنند معنی دار و درست است ما سخت حساسیت داریم که چنین آثاری حفظ شود.

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشوردر پایان گفت: در همه حوزه ها تقسیم نقش شده و هر گروه و جریان و نهادی نقش خود را دارد و هیچوقت بازیکن فوتبال در یک مسابقه جای داور تصمیم نمی گیرد در همه فعالیت ها این گونه است جایگاهی که یک سازمان اداری دارد را نمی توان به نهادهای مدنی داد و یا جایگاه سرمایه گذار جدا است در کشور ما گاهی این نقش ها قاطی می شود که ما به مشکل بر می خوریم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
12 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1