تلخ و شیرین حوادث در تعطیلات نوروزی

2 آوریل 2016 - 12:00 dsfr.ir/897kj

تلخ و شیرین حوادث در تعطیلات نوروزی
تسنیم
سقوط بالگرد امدادی در مهارلوی شیراز با 9 کشته

در ایام نوروز حادثه ها تعطیلی نداشتند و مثل همیشه در جریان بودند. در این بین ماموران پلیس و آتش نشانی و امدادگران اورژانس و هلال احمر و سایر نهادهای امدادی و خدماتی بیشتر از ایام دیگر سال سرشان گرم کارشان بود و حوادث را ثبت می کردند.

حوادثی تلخ و شیرین که برخی را به دردسر انداخت و برخی دیگر را شاد کرد. در این گزارش برخی از این حوادث را مرور می کنیم.

بخشش مرد اسیدپاش

یکی از اخبار شیرین امسال بخشش مردی بود که 10 سال قبل روی جوانی به نام داوود اسید پاشید و باعث شد یک چشم وی نابینا شود. این ماجرا به روز دوم آبان ماه سال 84 بر می گردد. در آن روز جوانی به نام حمید در منطقه مجیدیه روی داوود اسید پاشید و باعث نابینا شدن چشم چپش، از بین رفتن لاله گوش راستش و وارد شدن صدمات زیادی به صورت و گردنش شد. هرچند این قربانی اسیدپاشی تلاش هایی را برای مداوا انجام داد اما هزینه های سنگین مانع از ادامه روند درمانی شد.

از سوی دیگر داوود در جریان محاکمه جوان اسیدپاش خواستار قصاص او شد و قضات شعبه 71 دادگاه کیفری استان تهران نیز به قصاص یک چشم جوان اسیدپاش رأی دادند. او اواسط سال 94 به زندان رجایی شهر رفت تا این حکم را شخصا اجرا کند اما در آخرین لحظات به احترام ایام فاطمیه از اجرای حکم منصرف شد و این کار را به زمان دیگری موکول کرد. با وجود این، این پرونده همچنان در اجرای احکام دادسرای جنایی گشوده بود تا اینکه چند روز قبل او به مناسبت میلاد حضرت زهرا (س) به دادسرا رفت و اعلام کرد به احترام این روز مرد اسیدپاش را بخشیده است.

سقوط مرگبار بالگرد اورژانس

یکی از تلخ ترین حوادثی که نوروز امسال اتفاق افتاد، سقوط بالگرد اورژانس در استان فارس بود. حادثه ای دلخراش که حاصل آن مرگ 9 نفر از هموطنانمان بود. این حادثه عصر روز جمعه ششم فروردین رخ داد و در جریان آن 5 پرسنل پرواز، 2 امدادگر، فرد مصدوم و همراهش جان باختند.

دکتر محمدرضا عالی منش، رئیس اورژانس فارس در این باره به باشگاه خبرنگاران می گوید: این بالگرد که متعلق به نیروهای مسلح اما در اختیار اورژانس بود بعد از ظهر روز حادثه در ماموریتی دیگر برای انتقال مادری باردار عازم شهرستان نورآباد شده بود و بعد از انجام ماموریت اول بالگرد برای انتقال بیماری که مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود، به سمت شهرستان خنج پرواز کرد. پس از اعلام این ماموریت به خلبان بالگرد اعلام کردم که زمان بازگشت شما در تاریکی شب است اما خلبان گفت من این ماموریت را انجام می دهم و چندی قبل هم پرواز در شب را انجام داده ام.

وی ادامه می دهد: پس از بازگشت بالگرد از نورآباد به شیراز و سوختگیری، بالگرد به سمت شهرستان خنج حرکت کرد و بعد از سوار کردن بیمار و همراه وی، خلبان به ما اعلام کرد که حدود 5 دقیقه دیگر در زمین چمن مشخص شده، فرود خواهد آمد اما در نزدیکی شیراز سقوط کرد و علت حادثه در حال بررسی است.

اما این تنها حادثه ای نبود که برای امدادگران هوایی اتفاق افتاد. در جریان حادثه ای دیگر در جاده مشهد هنگام امدادرسانی هوایی یکی از امدادگران مصدوم شد. ماجرا از این قرار بود که به دنبال واژگونی خودرویی در کیلومتر 5 جاده میامی - مشهد یک نفر جان باخت و 4 نفر هم مصدوم شدند. به دنبال این حادثه بالگرد امداد راهی محل حادثه شد اما باد شدید ناشی از فرود بالگرد باعث پرتاب بخشی از خودروی حادثه دیده شد. در این حادثه یکی از امدادگران مصدوم و به بیمارستان منتقل شد.

میمونی که به بانک رفت

در بین این اخبار تلخ اما ورود میمونی به یکی از بانک های شمال پایتخت ماجرای جالبی را رقم زد. این ماجرا صبح روز یازدهم فروردین اتفاق افتاد و درحالی که کارمندان بانکی در حوالی خیابان دولت تازه کارشان را آغاز کرده بودند میمونی وارد آنجا شد. میمون بازیگوش با ایجاد سر و صدا برای مشتریان و کارمندان بانک ایجاد مزاحمت کرده بود به همین دلیل از آتش نشانی درخواست کمک شد و دقایقی بعد آتش نشانان خود را به بانک رساندند و میمون را بدون هیچ گونه آسیبی گرفته و به محل نگهداری حیوانات منتقل کردند.

عید موادفروشان عزا شد

در تعطیلات نوروز حضور پلیس در معابر شهری چشمگیر تر از همیشه بود و همین حضور امنیت شهر را تا حدودی تامین کرد. در این بین ماموران پلیس تهران در جریان 3 عملیات موفق شدند بیش از 900کیلوگرم انواع موادمخدر را کشف و عید قاچاقچیان را عزا کنند. سردار حسین ساجدی نیا، فرمانده انتظامی تهران بزرگ در این باره گفت: در تعطیلات 847 قاچاقچی و توزیع کننده موادمخدر دستگیر و بیش از 900 کیلوگرم انواع موادمخدر کشف و ضبط شد.

هم تلخ و هم شیرین

حوادث رانندگی در طول سال قربانیان زیادی می گیرند. 2 نفر از تازه ترین قربانیان این حوادث همسر و فرزند پیرمراد شاهونوند معلم خوزستانی است که در اقدامی خداپسندانه بعد از مرگ پسر 5 ساله اش امیررضا با اهدای اعضای بدن او به بیماران نیازمند موافقت کرد. این حادثه چند روز قبل برای خانواده این معلم فداکار اتفاق افتاد و در جریان آن ابتدا همسر وی جان خود را از دست داد اما پسر 5 ساله اش 9 روز در کما بود تا اینکه وقتی پزشکان از نجات امیررضا ناامید شدند از پدرش خواستند اعضای بدن وی را به بیماران اهدا کند و او نیز با این کار موافقت کرد. به این ترتیب قلب و کلیه های پسر 5 ساله اش به بیماران نیازمند اهدا شد.

پلیس جوان ناجی مادر یک خانواده شد

زنی جوان به دلیل مشکلاتی که داشت به اشتباه تصمیم گرفت دست به خودکشی بزند اما حضور به موقع یکی از ماموران پلیس باعث نجات جان وی شد. این ماجرا روز هشتم فروردین در خمینی شهر اتفاق افتاد. ماجرا از این قرار بود که به پلیس شهر خبر رسید زنی 37 ساله خودش را در خانه اش حلق آویز کرده است.

یکی از ماموران با اینکه در پایان شیفت کاری اش بود اما خیلی سریع خودش را به خانه این زن رساند و با صحنه وحشتناکی رو به رو شد. او با کمک تعدادی از زنان همسایه زن جوان را پایین کشید و چون هیچ گونه علایم حیاتی در او وجود نداشت عملیات احیاء را آغاز کرد تا اینکه پس از 4 دقیقه زن جوان هوشیاری اش را به دست آورد و قادر به صحبت کردن و حتی راه رفتن شد. او که مادر دو فرزند است به ماموران گفت به دلیل مشکلات خانوادگی به اشتباه دست به چنین کاری زده بود.

سیل در 11 استان

بارش های بهاری هرچند موجب خوشحالی بسیاری از مردم شد اما در برخی مناطق موجب جاری شدن سیل و به بار آمدن خسارات زیادی شد. در این میان 3 نفر بر اثر جاری شدن سیل در شاهین دژ و مریوان جان خود را از دست دادند. در حادثه ای که در شاهین دژ اتفاق افتاد فردی سوار بر یک خودروی جیپ بود که گرفتار سیلاب شد و به علت ناتوانی در کنترل خودرو به رودخانه سقوط کرد و جان خود را از دست داد.

در حادثه مربوط به مریوان نیز سرنشینان یک دستگاه خودروی سواری استیشن به دلیل طغیان رودخانه گرفتار شدند و 2 نفر از اعضای یک خانواده شامل مادر 28 ساله و پسری 9 ساله جان باختند. علاوه بر آن ادامه بارش ها 11ا ستان آذریایجان غربی، ایلام، تهران، خوزستان، زنجان، فارس، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه، لرستان و مازندران را دچار آبگرفتگی کرد و خسارات زیادی به بار آورد.

حوادث جاده ای قاتل مسافران نوروزی

همه ساله صدها نفر از هموطنان مان که در روزهای ابتدای سال قصد سفر دارند قربانی حوادث جاده ای می شوند. با اینکه گفته می شود امسال شمار جان باختگان این سوانح کمتر از گذشته شده اما باز هم خانواده های زیادی در روزهای عید داغدار عزیزان شان شدند.

یکی از این حوادث تصادف مرگبار پژو با پراید در جاده کازرون - شیراز بود که 5کشته و 3 مجروح برجا گذاشت و کارشناسان پلیس راه دلیل وقوع آن را عدم رعایت حق تقدم از سوی راننده پراید اعلام کردند. در حادثه دیگری 2 دستگاه مینی بوس و یک پراید در حوالی شهرستان کامیاران با یکدیگر برخورد و به دره سقوط کردند. حاصل این سانحه یک کشته و 18 مصدوم بود.

در سوانح جاده ای حتی خودروهای لوکس و گران قیمت هم در امان نیستند و حادثه سراغ آن ها نیز می رود. مثل حادثه ای که چند روز قبل در جاده چالوس اتفاق افتاد و در جریان آن یک دستگاه خودروی آئودی شاسی بلند بنا به دلایل نامعلوم از مسیرش منحرف و با یک کانکس که کنار جاده قرار داشت به شدت برخورد کرد. در این تصادف 3 سرنشین آئودی مصدوم شدند و این حادثه تلفاتی نداشت اما خسارت سنگینی به این خودروی گران قمیت وارد شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه همشهری » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 14 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1