یادداشت میترا حجار برای فک های خزر

2 آوریل 2016 - 10:30 dsfr.ir/ih9x6

یادداشت میترا حجار برای فک های خزر
picofile.com
میترا حجار

وضعیت محیط‌ زیست در کل دنیا به مرحله بحران رسیده است و این یعنی ما داریم روی لبه تیغ حرکت می کنیم.

میترا حجار در روزنامه شرق نوشت: نوشته بودم مهم نیست که چه بر سر محیط زیست کشورمان آمده. مهم این است که آنچه پس از این اتفاق می افتد به ما بستگی دارد. چون معتقدم بزرگ ترین چالش عصر ما چالش محیط زیست است. امروز ما متوجه شده ایم آسیب هایی به کره زمین زده ایم که اگر ادامه پیدا کنند، دیگر این کره در آینده ای که زیاد دور نیست، سکونت پذیر نخواهد بود.

امروز وضعیت محیط زیست در کل دنیا به مرحله بحران رسیده است و این یعنی ما داریم روی لبه تیغ حرکت می کنیم. از سوی دیگر می دانیم هنرمندان به خاطر شغلشان مورد توجه رسانه ها هستند؛ وقتی این توجه به سمت ماست چرا از موضوع مهمی مثل محیط زیست حرف نزنیم؟ من به شخصه ترجیح می دهم اگر قرار است عکسی از من منتشر شود، در کنار یک فُک خزری باشد. راستی، چند نفر از ما ایرانی ها می دانیم که دریای خزر ما فُک دارد؟ کمتر از یک ماه پیش هرکسی مرا می دید از من می پرسید: «مگر دریای خزر فُک دارد؟!» این فُک ها و این حیات وحش بخشی از سرمایه های ملی ماست.

ما بیش از 200 گونه در حال انقراض داریم و بی اطلاعی مردم از این موضوع تأسف برانگیز است. وقتی از حفاظت از محیط زیست حرف می زنیم، منظورمان حفاظت از تمام منابع طبیعی مان است. از آب که در شرایط بحرانی است و امروز یک میلیارد نفر در جهان از آب سالم محروم هستند، تا خاک ارزشمند کشورمان که خبرهای نگران کننده ای درباره صادرات آن به گوش می رسد؛ اما این ها برای خیلی از ما مهم نیست. من در دو کشور دیگر دنیا زندگی کرده ام و از نزدیک دیده ام مردم و هنرمندانشان چگونه حتی برای قطع یک درخت، حساس هستند و برای جلوگیری از این کار تلاش می کنند.

آن ها می دانند که درختان جزء منابع طبیعی شان هستند و چقدر طول می کشد تا یک درخت به ثمر برسد. برای سال جدید کمپین هایی تشکیل شد که من هم در یکی از آن ها که «نه به خرید ماهی قرمز» و درصورت خرید رها نکردن آن ها در دریاچه ها و رودخانه ها بود، پیوستم؛ چون معتقدم حتی همین یک قدم ما مهم است. اگر یک نفر با خواندن پست اینستاگرام من درباره روز طبیعت و نخریدن و رها نکردن ماهی های قرمز، این کار را نکرده باشد، برای من کافی است و من مطمئنم که توانسته ام با این پست ها جان چندین و چند ماهی قرمز را نجات بدهم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 14 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1