30 می 2020 - 23:56

در دفاع از محیط زیست محکم ایستاده ایم

2 آوریل 2016 - 08:20 dsfr.ir/dn02p

در دفاع از محیط زیست محکم ایستاده ایم
doe.ir
معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

مطالعات گردشگری آشوراده تکمیل شده اما هنوز تائیدیه نهایی سازمان محیط زیست را ندارد.

معاون رییس جمهور تاکید می کند که فشارها، تهدیدات و تخریب ها اگرچه خسته اش کرده اما ناامید نه. می گوید هستیم و محکم ایستاده ایم و در دفاع از محیط زیست از وظایفی که داریم، کوتاه نمی آییم و تخریب ها هم به ضرر تخریب گران است.

بانوی محیط زیست جهان است؛ این لقب را به دلیل «تعهد و احساس مسئولیت در قبال حفظ کره زمین» دریافت کرد. لقب و و البته جایزه معنوی که بنیاد جهانی انرژی (Energy Globe) به او اعطا کرد. آن سوی مرزها او را شایسته این لقب دانسته اند. اما هنوز در این سوی مرز عده ای با نگاه سیاسی و جناحی به این باور نرسیده اند که «معصومه ابتکار» به واقع بانوی محیط زیست است.

بر پایه همین نگاه هم همواره معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست هدف اصلی منتقدان به ویژه منتقدان سیاسی دولت یازدهم بوده است. اما ابتکار معتقد است که تخریب ها به ضرر تخریب گران تمام شده و تمام می شود. همانند آنچه که در انتخابات هفتم اسفند اتفاق افتاد. معاون رییس جمهور در گفت‏و گو با رویداد 24 تاکید می کند که فشارها، تهدیدات و تخریب ها اگرچه خسته اش کرده اما ناامید نه. می گوید هستیم و محکم ایستاده ایم و در دفاع از محیط زیست از وظایفی که داریم، کوتاه نمی آییم و تخریب ها هم به ضرر تخریب گران است. آنچه در پی می آید بخش نخست این گفت و گو است.

 • اگر خاطرتان باشد، در جلسه مدیران رسانه ای از شما سوالی پرسیدم که شما پاسخی داشتید و می خواهم از آنجا شروع کنم. شما در پاسخ به سوال مهمترین دستاوردتان در تمام سال هایی که در سازمان محیط زیست بودید چه در دولت اصلاحات و چه سه سال دولت تدبیر و امید، فرمودید که مهمترین کاری که انجام دادم این بوده که حساسیت های جامعه را نسبت به محیط زیست زیاد کردم. حالا سوال من این است آیا شما که این همه از طرف جامعه و مسئولین و سیاسیون تحت فشار قرار گرفته اید چنانچه زمان به عقب برگردد باز هم می خواهید که این حساسیت ها را در جامعه زیاد کنید؟

بله. طبعا وقتی حساسیت جامعه بالا رود، مطالعات جامعه هم افزایش پیدا می کند و سطح انتظارت هم بالا می رود و از یک طرف هم مشارکت افزایش می یابد. فکر می کنم آن افزایش مشارکت، افزایش مطالبات را جبران می کند و برآیند آن کاملا مثبت است. چون در هر صورت جامعه ما به سمت ارتقاء سطح آگاهی، تعالی انسان و جامعه حرکت می کند - با همه مشکلاتی که ممکن است بحث انتقال آزاد اطلاعات و بحث آزادی بیان وجود داشته باشد- این فرآیند آگاهی برای ما و به هرحال یکسری حواشی هم دارد. مخصوصا در جامعه ای که این مسئله هم در دوره ای با یک آسیب هایی همراه بوده، محدودیت هایی وجود داشته است. اما فضای دولت یازدهم متفاوت از گذشته است. فضا برای طرح نقد، دیدگاه ها و مطالبات مساعد است و دولت از نقد، پیشنهادات و نظرات استقبال می کند و معتقد به آزادی بیان در چارچوب قانون است. به نظرم اینها همه فرصت است و در کنار این فرصت ها، حواشی هم به وجود می آید. یعنی ما (مسئولین) باید سطح تحمل مان را از انتقادات بالا ببریم. باید سطح تحمل مان را نسبت به خیلی از مسائلی که بخشی از آن ممکن است از روی بی انصافی باشد و بخشی هم کلا نادرست باشد، بالا ببریم. اما همه اینها به آگاهی، مشارکت و اعتلای فرهنگی مردم و ایرانیان می ارزد.

 • ولو اینکه شما تحت فشار شدید منتقدان قرار بگیرید!

ولو اینکه تحت فشار قرار بگیریم. البته می دانید تلقی و برداشت عمومی مردم این است که رویکرد جدیدی مطرح می شود و افکار عمومی از این بابت همراه ما هست که این خیلی مهم است. افکار عمومی دارد همراهی می کند و خیلی جاها که مطالباتشان را مطرح می کنند و بعد از آن اعلام می کنم که این مشکل حل شد، بر این مسئله تاکید می کنم که مطالبه گری تان را ادامه دهید و ما را رها نکنید. مثلا در نشستی که با هنرمندان داشتم و مسئله ای را پیگیری می کردند همین پیگیری مطالبه گری را گوشزد کردم که این خیلی باارزش است. برخی کاربران ما در اینستاگرام با اینکه زبان تلخ و تندی دارند اما حق با آنهاست برای اینکه گاها می بینند نسبت به مسائل توجه لازم نمی شود. به طور مثال یکی از کاربران ما می گفت که گرد و غبار یک امر فراگیر و ملی است و به این راحتی ها حل نمی شود ولی مثلا چرا مشکل آلودگی نیروگاه رامین که برای شهر اهواز است، را حل نمی کنید؟ البته ما هم خیلی پیگیر بودیم و این تذکراتی که این فرد روی پست های مختلف به من داد، باعث شد که من هم مرتب موضوع را پیگیری کنم. درنهایت یک روز در جلسه ای با معاون محیط زیست انسانی مطرح کردم که چندماهی است این موضوع را به مسئولان ذیربط اعلام کرده ایم که باید در نیروگاه رامین استفاده از سوخت مازوت را متوقف کنند و اعلام کنید که از هفته آینده دیگر اجازه نخواهیم داد. مثل تعدادی از نیروگاه ها که دستور قضایی گرفتیم شیر مازوت این نیروگاه را پلمپ کردیم که این درواقع آخرین راه حل بود. با شکایات مردم و اعتراضاتی که بود، توانستیم این کار را انجام دهیم. درنهایت از حدود 10 روز 4 واحد از 5 واحد نیروگاه رامین با گاز طبیعی کار می کند. این کاربر هم با ناباوری تماس گرفت و اعلام کرد که واقعا تعجب می کنم که درست شد! این نشان می دهد ما به سمت خوبی حرکت می کنیم.

 • پس پل ارتباطی شما با مردم از طریق اینستاگرام است؟

بله، اینستاگرام، فیسبوک، توئیتر، پرتابل سازمان. جلسات ارتباطات رودر رو با مردم زیادی هم داریم. در استان ها، نشست های با تشکلات داشته ایم تا فعالان زیست محیطی حرف های دلشان را بیان کنند، سعی می کنیم این ارتباطات هرچه گسترده تر در حد آنچه مقدور است، باشد. فکر می کنم این مسئله اطلاع رسانی خیلی خیلی مهم است. از آنجا که ما خیلی گرفتاریم، ممکن است همه این اطلاعات دست ما نرسد و خیلی ها دست من نرسد و به دست مدیران در استان یا ستاد و معاونین برسد که آنها هم اقدامات زیادی انجام می دهند. اما وقتی مردم خودشان برای ما اطلاعات و اخبار را بفرستند، این بسیار برای ما اطمینان بخش خواهد بود که بدانند ما به طور مستقیم در جریان خیلی از مسائل قرار می گیریم و مردم هم بدانند نسبت به آنچه به من اعلام می شود، توجه کرده و آن را به مدیر مربوطه ارجاع و علت را جویا می شوم. به نظرم این روند باعث می شود که ما در بخش پایش و نظارت که بخش مهمی از کارماست، بتوانیم کارمان را بهتر انجام دهیم.

 • خانم ابتکار در طول سه سال دولت یکی از سیبل های اصلی منتقدین برای هجمه به دولت بودید. چرا شما معمولا هدف اصلی منتقدین بود؟

اول باید این را از خودشان پرسید.

 • به نظرتان انتقادات بیشتر سیاسی است یا فنی- تخصصی؟

اولا من فکر می کنم کلا به دولت یازدهم هجمه خیلی زیاد بود. یعنی دولت یازدهم دولتی است که خیلی مدارا کرده است و اصل هم بر مدارا دارد. وقتی بعد از یک دوره سختی که فضا بسیار بسته بود و امکان نقد فراهم نبود، امکان طرح دیدگاه ها بدون هزینه یعنی آزادی بیان بدون هزینه مقدور نبود. یعنی یک جاهایی هم که آزادی بیان اتفاق می افتاد، دیگر آزادی پس از بیان نبود، اصلا برنامه دولت یازدهم، آقای رئیس جمهور و ما این بود که این فضا تغییر پیدا کند. می دانستیم با این تغییر فضا یک جریانی شکل خواهد گرفت که بخشی از آن همانند فنری است که مدتی تحت فشار بوده و آزاد می شود. طبیعی است که بخشی از این طرح ها، نقدها، هجمه ها و مشکلات را مردم می بینند و باید برای ما بازگو کنند و انتقاد کنند. ممکن است ما مقصر آن موضوعات نباشیم. بالاخره طرح این دیدگاه ها طبیعی است و باید این دیدگاه ها مطرح شود تا مشکل حل شود و تا دیدگاه ها مطرح نشود، مشکلات هم می ماند. یک بخشی هم این است که عده ای از این موضوع سوءاستفاده می کنند؛ از اینکه ما گفتیم و اعلام کرده ایم هیچ شکایتی از رسانه ها انجام نمی دهیم. اول کار که من آمدم، سازمان هفت، هشت مورد شکایات از خبرنگاران و ان جی اوها را به دلیل اینکه از سازمان انتقاد کرده بودند، به دادگاه معرفی کرده بود. مواردی مثل گزارش شکار غیرمجاز یا کشته شدن حیوانات و انتقاداتی از این دست در این شکایات دیده می شد. به نظرم این انتقادها به جا و خوب بود و اگر رسانه این موارد را اطلاع رسانی نکند، جای سوال دارد. بنابراین همه شکایات را پس گرفتیم، حتی در دستگاه های دیگر مثل نیروگاه های آلوده هم طرح شکایاتی شده بود که وساطت کردیم و شکایات را پس گرفتیم. اما عده ای از این موضوعات سوءاستفاده کردند. یک عده هم که ماموریت سیاسی داشتند و این ماموریت را برای تخریب دولت یازدهم از ابتدا دنبال می کردند. متاسفانه خارج از عرف اجتماعی، سیاسی، اخلاقی، دینی ما یکسری بداخلاقی ها، تهمت ها و تخریب ها وجود داشت که به دلیل اطلاع از اعتمادی که این دوره نسبت به دولت از طرف جامعه وجود داشت، نشات می گرفت تا بتوانند این پیوند و اعتماد بین اعضای دولت را خدشه دار کنند و فضا را خاکستری کنند.

 • تجمع پرسنل را شامل کدام دسته بندی ها می دانید.

پرسنل یکسری خواسته هایی داشتند که بخشی از آن به حق بود. چون حقوق پرسنل دولت، مناسب و متعادل نیست. مخصوصا در دستگاه های حاکمیتی مثل محیط زیست و انتظارات خیلی زیادی که از همکارانمان در این دوره داریم و در دوره ای هم به وعده هایی داده شده بود که قانونی نبود و مجبور شدیم واقعیت ها را بیان کنیم. اما یک عده هم آشکارا تحریک می کردند و از بیرون طراحی و برنامه ریزی داشتند و از بیرون خط می دادند. بیشتر هم از رسانه های خاصی بودند. پیوندی هم بین نمایندگان پایداری با خط خاصی در مجلس و طیف خاصی از رسانه ها و متاسفانه در بخش های سیاسی رسانه ملی شکل گرفت وعده ای هم از بیرون سکاندار این ماجرا بودند که متاسفانه از اعتراض خیلی طبیعی کارکنان سوءاستفاده کردند. درحالی که کارکنان هر دستگاهی ممکن است نسبت به شرایط صنفی خودشان اعتراضاتی داشتند.

 • با توجه به اینکه اینها قصد تخریب شما را داشتند، کاری برایشان انجام دادید؟

بله، ما وظیفه مان است و برای کارکنان باید هم انجام دهیم. ما همه تلاشمان را کردیم و با وجودی که شرایط بودجه سال جاری بسیار سخت و انقباضی بود ولی با این حال تلاش هایی انجام دادیم، که خوشبختانه بخش عمده ای از خواسته ها و مطالبات کارکنان محقق شد. در همین شرایط سخت، دولت مصوب کرد محیط بانان سه هزار امتیاز سختی کار دریافت کردند. یعنی یک افزایش حقوقی نسبتا خوب برای محیط بانان درنظر گرفته شود یعنی25 تا 30 درصد افزایش حقوق خواهند داشت که این یک اتفاق خیلی خوبی بود برای کارکنان و برای محیط بانان. به هر حال اینها در شرایط سخت انقباضی دولت یازدهم، خیلی اتفاقات خوبی بوده است. ما همه تلاشمان را انجام می دهیم برای اینکه مشکل معیشت کارکنانمان برطرف شود و برای اینکه بتوانیم یک نظام شایسته سالاری در سازمان پیاده کنیم تا کارکنان این امید را داشته باشند که می توانند ارتقاء شغلی داشته باشند، اقدام کرده ایم. کارهای خیلی خوبی در ارتباط با ارتقاء شغلی، سلامت اداری انجام دادیم. بازآرایی چینش نیروها و تشکیلات داخل سازمان را با توجه به همین بحث ارتقاء فرآیندها و انتظاراتی که الان از سازمان حفاظت محیط زیست هست، را در دستور کار داریم. سازمان یک دستگاهی است که مسئولیت های بسیار سنگین، سیاستگذاری، نظارتی، حاکمیتی دارد ولی متاسفانه از نظر ساختار قوت لازم را از نظر تعداد و امکانات و تجهیزات ندارد. یعنی دوره ای که دولت خیلی رشد کرد و بزرگ شد، سازمان محیط زیست اصلا بزرگ نشد و الان هم از این جهت فشارهای زیادی را متحمل می شویم ولی همه تلاش خودمان را می کنیم و امیدواریم که ان شاءالله بتوانیم مشکلات را حل کنیم.

 • خانم دکتر! بخشی از این انتقاداتی که متوجه شما می شود طی این دو، سه سال اخیر که ما شاهد بودیم فصلی بوده است. آیا قبول دارید که در یک دوره زمانی اوج می گیرد بخصوص زمستان ها.

بله؛ زمستان ها و موقع گرد و غبار و در بهار که بحث و مسائل گردوغبار پیش می آید. زمستان که بحث آلودگی هوا پیش می آید و همچنین در یک دوره هایی که در اوج جریانات سیاسی است سازمان محیط زیست و دولت مورد هجمه و حملات زیادی قرار می گیرد. بخشی که نقد واقعی است، مشکلی ندارد و خیلی هم خوب است. بخشی هم که نقد سیاسی است در چارچوب اخلاق و موازین سیاست ورزی مشکلی ندارد و رقابت سیاسی است. اما وقتی عبور می کند و به توهین، تهمت و تخریب می رسد، یقینا به نفع هیچکس نیست. یعنی یقینا رقیب از این ناحیه آسیب می بیند. کما اینکه رئیس جمهور گفتند که مردم در انتخابات هفتم اسفند به تخریب و تهدید و روش توهین یک عده ای «نه» گفتند. یعنی مردم خیلی قشنگ دست به انتخابی زدند که به ضرر تخریب گران شد. یا در همین دوران و اتفاقاتی که در سازمان برای ما افتاد، تلاش هایی که صورت دادند و فشارها و تهدیدات و تخریب هایی که بود. حتی روی بحث تهمت روی شخص خودِ من کار کردند اما نتیجه اینها چه بود؟ آیا خدشه ای در اراده دولت و برنامه های ما وارد کرد؟ البته ما را خسته کرد اما ناامید و از میدان به در نکرد. هستیم و محکم ایستاده ایم و در دفاع از محیط زیست از وظایفی که داریم، کوتاه نمی آییم و تخریب ها هم به ضرر تخریب گران است.

 • ماسک زدن در مجلس هم در همین راستا بود!

آن ماسک زدن ها درحالی انجام شد که لایحه هوای پاک یکسال و اندی روی میز مجلس در انتظار تصویب مجلس مانده بود و نمایندگان به جای اینکه زحمت بکشند، لایحه را تصویب و کمک ما کنند تا معاینه فنی پنجساله که متاسفانه همین نمایندگان تصویب کرده و خیلی ها از آنها به آن رای داده بودند، لغو می کردند روی به انتقادی علیه سازمان آوردند که اساسا تقصیر زیادی متوجه او نیست. نمایندگان بهتر بود به جای ماسک زدن این لایحه را تصویب می کردند تا اشتباهات خود در آلودگی کلان شهرها را با تایید پنج ساله شدن معاینه فنی را جبران می کردند. یکی از معضلات راهبران ناجا در برخورد با خودروهای آلاینده و دودزا این است که اینها براساس قانون مجوز پنجساله دارند. یعنی خودرویی که تولید می شود تا پنج سال می تواند معاینه فنی نرود درحالی که هیچ جای دنیا اینطور نیست و حداکثر دوسال است. خودرو بعد از تولید می تواند بعد از چند ماه هم از چارچوب خارج شود چه رسد به اینکه 5 سال خودرویی کار کند و هیچکس هم نتواند بگوید بالای چشمت ابروست.

 • یکی از مهم ترین لایه های زیست محیطی سال های گذشته به اسم لایحه «ارزیابی زیست محیطی ایران» در مجلس «ماسک بزن» رد شد. ارزیابی شما چیست؟

لایحه ارزیابی یکی از مهمترین لوایحی بود که دولت در این دوره به مجلس ارایه کرد که بسیار برای توسعه پایدار ایران مهم بود. بالاخره ما توسعه پایدار می خواهیم اما این توسعه باید با طبیعت سازگار باشد. توسعه ناپایدار به اندازه کافی طبیعت را نابود کرده و به آن خسارت زده است. برای همین هم از قانون برنامه سوم، قانون ارزیابی را داریم ولی در قانون دائمی نداشتیم. این لایحه ارزیابی را در قانون دائمی می برد و یک قانون مستقل به دنبال داشت که خیلی روزآمد و خوب بود. خیلی تعجب کردیم که مجلس چنین لایحه ای با این ابعاد و نگاه پیشرو و با این ضرورت ها را رد کرد. آن هم درست در سالگرد سخنان رهبر انقلاب. یک سال قبل از آن در 17 اسفند سال 1393 رهبر انقلاب تاکید بر محیط زیست کرده بودند و فرموده بودند که همه طرح ها باید پیوند زیست محیطی داشته باشد. همه این موارد را یکسال قبل خواسته بودند و نمایندگان درست در همان سالگردش این لایحه رد کردند!

 • چگونه است نماینده ای که در مجلس ماسک می زد مهم ترین لایحه را نادیده گرفته است!

نمی دانم، واقعا باید از خودشان بپرسید.

 • آیا منافع شخصی در میان بوده است؟

نمی دانم شاید دیگر برایشان خیلی مهم نباشد. چون تعداد زیادی از نمایندگان در رای گیری شرکت نکرده بودند و شاید دیگر عده ای احساس مسئولیت نمی کنند.
معاون دادستان کل کشور تاکید داشته که بسیاری از نمایندگان در زمین خواری، تخریب محیط زیست، نقش بسیار فعال داشتند. همین نمایندگانی که در همین مجلس ماسک می زدند! این صحبت معاون دادستان کل کشور است.
حتما به عنوان معاون دادستان و مقام قضایی اطلاعات دقیق دارند و ما هم خیلی در این بعد که چه تخلفاتی و توسط چه کسانی صورت گرفته، طبعا روی اشخاص ورود نمی کنیم ولی آنها حتما اطلاعاتی دارند که این موضوع را بیان می کنند. اما چیزی که من می دانم این است که ما از بابت نمایندگان خاصی به خاطر عدم موافقت اجرای بسیاری از طرح های نادرست و مخالفت های طرح های ارزیابی صدمه دیدیم. با ارزیابی زیست محیطی جلوی حداقل 15 سد را که می توانست به نابودی جنگل ها و منابع طبیعی و محیط زیست و آب بینجامد، گرفتیم. در یک جاهایی جلوی برنامه های توسعه ناپایدار را گرفته ایم، یک جاهایی ما را محیط «ایست» می نامند که البته باید در یک جاهایی محیط ایست باشیم که اگر نباشیم این وضع کشور و شرایط منابع آب، گرد وغبار و آلودگی رودخانه ها و پسماند است.
قبول دارید بیشترین تخریب در محیط زیست را دولت ها برای همان توسعه ای که اشاره کردید، انجام می دهند؟
یک بخشی دولت ها هستند.

 • یک بخش یا مهمترین بخش؟

نمی دانم که همه جا دولت ها هستند یا نه.

 • قبول دارید که یک سد یا یک خط لوله نفتی می تواند محیط زیست را بهم بزند.

واقعا همینطور است. واقعا یک بخش مهم دولت است. اما آن طرف هم هست. دولت باید کارها و فعالیتهایشان را در چارچوبی قرار دهند. ما همه تلاش مان همین است و دولت یازدهم هم انصافا رویکردش همین است. منتها یکسری مشکلات را از قبل داریم. مثلا دریاچه ارومیه از قبل اتفاق افتاده است.

خب در واقع دولت همین بلا را سر دریاچه ارومیه آورد. یعنی قبول دارید که دولت ها بیشترین آسیب را می رسانند.

اگر سیاست های دولت ها، سیاست های توسعه پایدار نباشد و توجه به موضوع نداشته باشند و درعالی ترین سطح یعنی روسای جمهور توجهی به این موضوعات نداشته باشند، یقینا مشکل پیدا می کنیم.

 • ما اینجا خیلی شنونده صدای سگ ها بودیم! هر وقت صدای این سگ ها را می شنوید برای شما یادآور آن فیلم آزار دهنده اواخر سال 94 نیست؟

آن فیلم را دیدم. خیلی جای تاسف دارد که افرادی اینگونه پیدا شوند ولی خدا را شکر با پیگیری فرد خاطی پیدا شد.

 • آیا آن برخوردی که صورت گرفت ناشی از همان ایجاد حساسیت های اجتماعی نسبت به موضوع محیط زیست و حیات وحش بود.

حرکت خوبی که مردم داشتند و مطالباتشان که واقعا این حرکات زشت را در شأن مردم ایران نمی دانستند در آن برخورد تاثیر داشت. بعد از انتشار آن فیلم شاهد بروز یک جریان اعتراضی همه گیر اجتماعی بودیم که بسیار کار قشنگی بود. پس از آن هم ما جلسه گذاشتیم و لایحه حمایت از حیوانات را به دولت فرستادیم و باز هم از مردم کمک خواستیم که نظراتشان را بیان کنند و این مطالبه گری شان را ادامه دهند. برای اینکه ما را به حرکت و تلاش بیشتر وامی دارد.

 • خانم دکتر شما به غیر از آنکه از جانب منتقدان سیاسی مورد انتقاد قرار گرفته اید، از جابی همفکران و کسانی که قرابت سیاسی هم دارند، انتقاداتی را متوجه عملکردتان بخصوص در قضیه آشورده متوجه تان کردند. چطور شد حاضر شدید محیط امن حیات وحش را تبدیل به طرح گردشگری کنید؟

توضیح می دهم؛ ببنید! ما مناطق حفاظت شده و پناهگاه های حیات وحش متعددی را در کشور داریم. در دوره دولت اصلاحات برای همه مناطق مطالعات جامعه و تفصیلی مدیریت انجام دادیم که این منطقه پناهگاه حیات وحش میانکاله و آشوراده چگونه باید مدیریت شود و براساس آن شاخص های زیست محیطی که دارد، ظرفیت های اکوسیستمی و براساس تهدیدات و آسیب ها. این مطالعات در دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی انجام شد و آن موقع حدود 80 منطقه را مطالعه کردیم و همه دستور کار مدیریت مناطق آماده بود. بعد از آن دولت تغییر کرد و متاسفانه همه این تحقیقات بایگانی شد. در این دوره از اولین کارهایی که انجام دادیم این بود که مطالعات را بازنگری کردیم. درست است که خیلی از مطالعات 8 تا 10 سال پیش صورت گرفته بود اما بالاخره یک پایه اولیه محسوب می شد و کلی اطلاعات راجع به هر منطقه ای داریم. با بازنگری مطالعات یکی از محورهای مطالعات IUCN می گوید که مناطق را باید با مشارکت مردم شامل بخش خصوصی و جوامع محلی مدیریت کنید و نباید اجازه دهید مناطق به دلیل ضعف دولتها در کنترل شرایط شکار غیرمجاز، دخل و تصرف، تغییر کاربری از بین برود. همان منطقه آشوراده در این سالها به دلیل کاربری اتفاقات زیادی را به خود دیده بود و به دلیل تخلفات شکار غیرمجاز مشکلات زیادی ایجاد شده بود. در همان منطقه میانکاله، زمین خواری گسترده صورت پذیرفته بود. می دانید که آشوراده جزیره ای است که به میانکاله وصل است. متاسفانه در میانکاله زمین خواری های گسترده اتفاق افتاده بود و یکی از کارهای خوبی که با دادستان مازندران انجام دادیم، برای تک تک این موارد زمین خواری حکم قضایی گرفتیم، تخریب کردیم و فکر می کنم بیش از 90 درصد آن الان به طبیعت برگشته است. یعنی آن جاهایی که ویلا ساخته بودند، تخریب شد و همه برگشت. در آشوراده هم اتفاقاتی افتاده بود که بخشی از آن حتی متوجه بخش های دولتی هم بود. ما براساس این مطالعات نه تنها در آشوراده بلکه در تمام کشور تفاهمنامه ای با استاندارها امضاء کردیم و گفتیم که مناطق را براساس مطالعات با نظارت و تائید سازمان باید اداره کنید. به این مفهوم که بخش هایی از آن مناطق برای گردشگری «سبک طبیعی» در حد توان تحمل آن منطقه در حدی که به منطقه آسیب نزند، گردشگر جذب کند آن هم با مشارکت افراد محلی و در صورت لزوم سرمایه گذاری بخش خصوصی را به همراه داشته باشد. بر این اساس اصل بر این است که مشاور باید مطالعاتی براساس شرح خدماتی که ما می گوییم، انجام دهد و یک برنامه ای را برای اصل حفاظت بیاورد و یکسری فعالیت های گردشگری سبک که اصطلاحا اکوتوریسم می گویند ارایه دهد. جاهای دیگر دنیا هم همینطور است و در داخل پارک های ملی و مناطق حفاظت شده شان، اجازه فعالیتهای سبک گردشگری می دهند برای اینکه جوامع محلی منتفع شوند و بتوانند زندگی شان را کنار آن مناطق داشته باشند. میانکاله الان در این مرحله است. مطالعات آشوراده تکمیل شده، هنوز تائیدیه نهایی سازمان را ندارد اما اصلاحاتش هم انجام شده. ما درواقع نظرات خودمان را خواهیم داد که براساس آن مطالعات تکمیل شود تا در نهایت بتوانیم یکسری فعالیتهای سبک گردشگری را داشته باشیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
17 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1