مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری:

آژانس ها حق گروکشی ندارند

23 مارس 2016 - 13:10 dsfr.ir/sr8ra

آژانس ها حق گروکشی ندارند
karmadc.ir
دفتر فروش بلیت و خدمات هواپیمایی

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری تاکید کرد: آژانس ها حق ندارند از مسافران گروکشی کنند و مدارک هویتی آن ها را نزد خود نگه دارند.

ولی تیموری با یادآوری این نکته که نظارت بر فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی براساس آیین نامه ی مصوب سال 1384 هیات دولت، صورت می گیرد که مطابق آن، ضوابط مشخصی برای فعالیت این مراکز وجود دارد، درباره ی آژانس هایی که کارشان محدود به گرفتن ویزا آن هم با وعده های تضمینی شده است، توضیح داد: هیچ آژانسی انحصارا مسؤولیتی در بخش دریافت ویزا ندارد، یعنی اصلا مرجع مشخصی وجود ندارد که مجوز خاصی در این زمینه به آژانس ها بدهد. معمولا دفاتری که از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مجوز بند ب (اجرای تور) گرفته اند، امور مربوط به ویزا را هم انجام می دهند.

او با اشاره به تضمین های صد درصدی که برخی آژانس ها برای گرفتن ویزای برخی کشورها می دهند، گفت: ویزا موضوعی کاملا حاکمیتی و مطابق قوانین کشورها است، وقتی مقامات عالی رتبه کشوری نمی توانند درباره ی صدور ویزای سایر کشورها تضمین بدهند، پس آژانس هم نمی تواند قول صد درصد بدهد، برای همین ما از آن ها (دفاتر خدمات مسافرتی) می خواهیم توقعی ایجاد نکنند که ویزای مسافر را حتما دریافت می کنند.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری همچنین تاکید کرد: اگر مشکلی در روند کار پیش آمد، آژانس حق ندارد مدارک هویتی مسافر را نزد خود نگه دارد و گروکشی کند. این موضوع در قرارداد تیپ (سازمان میراث فرهنگی و گردشگری) ذکر شده است، اما اگر مسافر به هر دلیلی از انجام سفر خود منصرف شد، آژانس این حق را دارد که برای لغو ویزای صادر شده اقدام کند، چرا که در مواردی مسافر اعلام انصراف کرده، ویزا را گرفته و سفر به کشور مقصد را انجام داده، اما به ایران بازنگشته است، همین مساله باعث شده نام آژانس به فهرست سیاه سفارتخانه ی متبوع وارد شود. در چنین شرایطی برای آژانس حقوق و اختیاراتی تعیین شده که در همان قرارداد تیپ لحاظ شده است.

او با بیان این که تنظیم قرارداد تیپ بین مسافر و آژانس از جمله بندهای آن مصوبه است، اظهار کرد: آژانس ها موظف اند مراجعه کنندگان شان را از وجود این قرارداد مطلع و برای تکمیل کردن، ترغیب کنند. در این قرارداد حقوق مسافر تا حدی لحاظ شده و آژانس نیز مکلف است طبق این قرارداد عمل کند.

تیموری از مسافرانی که برای سفر از تور استفاده می کنند، درخواست کرد: این قرارداد را جدی بگیرند، چون وقتی چنین قراردادی باشد آژانس نمی تواند دست به تهدید بزند و رفتار سلیقه ای داشته باشد. مسافر هم وقتی با مشکل مواجه شد می تواند طبق این قرارداد پیگیر حقوق حقه خود شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1