سیرجان به عنوان شهر ملی گلیم ایران معرفی شد

23 مارس 2016 - 11:50 dsfr.ir/zn1si

سیرجان به عنوان شهر ملی گلیم ایران معرفی شد
citypedia.ir
گلیم شیریکی پیچ

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: از سوی معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور ، شهر سیرجان به عنوان شهر ملی گلیم ایران معرفی شد.

"محمود وفایی" با اعلام خبر فوق افزود: با توجه به اینکه گلیم شیریکی پیچ از شاخص ترین دستبافته های عشایر و روستائیان شهرستان سیرجان محسوب می شود و دارای قدمت چندین ساله می باشد، این شهر به عنوان شهر ملی گلیم ایران معرفی شده است.

وی با بیان اینکه در سالجاری پرونده گلیم شیریکی پیچ جهت ثبت جهانی آماده می شود، اظهار داشت: گلیم سیرجان به موجب اهمیت دوخت، کیفیت و کمیت آن شهرت جهانی یافته بنابراین باید شهر سیرجان به عنوان شهر جهانی سیرجان معرفی شود.

وفایی با اشاره به اینکه فعالیت های مستند نگاری این هنر سنتی با همکاری استانداری و فرمانداری این شهرستان در حال انجام است، اظهار داشت: بیش از 14 هزار بافنده گلیم شیریکی پیچ در سیرجان وجود دارد که باید مورد حمایت قرار گیرند، به طوری که ضمـن اعطای تسهیلات لازم و راه اندازی کارخانه یا کارگاه های مورد نیاز به تولید دوباره و بالای این هنر ارزشمند کمک کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: عرضه و نمایش گلیم شیریکی پیچ در نمایشگاه های داخلی و بین المللی و حضور بافندگان در جشنواره های ملی و استانی و تجلیل از آن ها راهکار دیگری برای حمایت این حرفه است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با بیان اینکه متاسفانه در سال های اخیر صادرات گلیم شیریکی پیچ به صورت چمدانی صورت می گرفت، تصریح کرد: امیدواریم با همکاری دستگاه ها و نهادهای مربوطه صادرات این هنر ارزشمند از طریق گمرک انجام گرفته و آمار صحیحی از صادرات بدست آوریم.

وی از تدریس رشته صنایع دستی با گرایش گلیم در دانشگاه ها و مدارس کرمان خبر داد و تصریح کرد: امیدواریم در سالجاری این رشته تدریس و بر اهمیت این هنر سنتی افزوده شود.

وفایی با بیان اینکه راه اندازی موزه گلیم شیریکی پیچ در دستور کار است، افزود: با راه اندازی موزه گلیم می توان قدمت و پیشینه این هنر بومی را به معرض نمایش گذاشت.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از برپایی نمایشگاه تخصصی صنایع دستی در سالجاری خبر داد و خاطرنشان کرد: خوشبختانه این استان در دوسال اخیر رتبه اول فروش صنایع دستی کشور را بدست آورده که امیدواریم این رتبه در سالجاری توسط این استان کسب شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1