گشایش جشنواره ملی، فرهنگی و هنری عشایر در مرودشت فارس

22 مارس 2016 - 10:00 dsfr.ir/2n6jp

گشایش جشنواره ملی، فرهنگی و هنری عشایر در مرودشت فارس
محمد بابایی
دختران ایل قشقایی استان فارس در مراسم عروسی

نخستین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری عشایر پنج استان کشور روز یکشنبه یکم فروردین، در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت از توابع فارس گشایش یافت.

نخستین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری عشایر پنج استان کشور در مرودشت فارس تا دوازدهم فرودین ماه جاری ادامه دارد و علاوه بر ارایه صنایع دستی گروه های عشایری از استان های کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، فارس، کردستان و چهارمحال و بختیاری، چگونگی نحوه زندگی عشایر استان های نام برده با هدف احیای فرهنگ غنی و اصیل محلی، معرفی آداب و رسوم عشایر و جذب گردشگران، نیز به نمایش گذاشته شده است.

«سید ابراهیم حسینی» گفت: همچنین در این جشنواره بازدید کنندگان با نحوه تولید برخی از هنرهای صنایع دستی عشایر از جمله قالیبافی و طبخ انواع عذاها و آش های محلی از نزدیک آشنا می شوند.

استان فارس دارای 27 هزار و 279 خانوار عشایری با جمعیتی افزون بر 150 هزار نفر در قالب ایل های قشقایی، خمسه و لر است. جامعه عشایری کوچنده استان فارس شامل سه ایل بزرگ قشقائی، خمسه و لر (لر ممسنی و بویراحمد علیا) و هشت طایفه مستقل است.

بر اساس آخرین سرشماری، جمعیت جامعه عشایر سیار استان فارس 147 هزار و 790 نفر در قالب 27 هزار و 279 خانوار است. از جمعیت چهار میلیون و 500 هزار نفری استان فارس، 5.3 درصد آن را عشایر تشکیل می دهند.

شهرستان مرودشت در فاصله 45 کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1